Осінь. Удень все ще відносно тепло, а ранками вже з’являються перші приморозки. Дерева скидають із себе пожовкле листя, встилаючи своїм килимом центральний проспект. Діти йдуть з навчання, дорослі йдуть з роботи, щоб купити необхідне в крамницях. Такий ритм життя нашого невеликого міста триває постійно, лише листя щодня швидше опадає і дає деревам відпочинок. Так само поспішають і наші люди, побачивши те листя: відразу його прибирають, щоб зробити територію свого подвір’я чи біля нього охайнішою.
На перший погляд все ідеально. Поки не починається безстроковий «марафон» зі спалювання опалого листя. Варто комусь одному запалити багаття, як все місто вкривається смогом від диму, і схожа проблема існує у десятках і сотнях невеликих населених пунктів по всій країні. В такий час мій рідний Верхньодніпровськ вкритий мов туманом, хоч респіратор вдягай, адже дихати таким забрудненим повітрям не можна. Проте це, схоже, моїх земляків не хвилює, бо спалення продовжується, хоча проблеми з диханням виникають у жителів міста масово. Така вже людина, ну не може дихати вона продуктами розпаду сирого листя, шкідливого до того ж. Але це нікого не зупиняє, отруйним димом з тліючого листя дихають як завзяті власники приватних будинків, які запалили листя, так і пересічні містяни, які вдихають продукти горіння. Правда, перші у гонитві за чистотою не замислюються над наслідками для здоров’я, псують його не лише собі, але й оточенню.
Тим часом, у Великобританії ще у 1950-х роках вчені Даремського університету дослідили, що дим спаленого листя надзвичайно шкідливий, і провокує хвороби серця, адже при горінні виділяється чадний газ, який блокує доставку кисню до серця, котре починає працювати з більшим навантаженням, що призводить до загострення кардіологічних захворювань.
Якщо не бережеш власне здоров’я і палиш листя у своєму дворі чи біля нього, то псуєш здоров’я ще й сотням і тисячам людей, які живуть навколо і вдихають отруйний дим, а це і діти, і люди похилого віку, і люди з хронічними захворюваннями органів дихання та серця.
Прибираючи опале листя, зовсім не обов’язково спалювати його. Не отруюйте себе та оточуючих та любіть нашу природу.