Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Громадянське суспільство для «дрібних пожирачів сала»

17 квітня, 1999 - 00:00

Шановна редакціє!

У статті Олександра Грановського «Як будувати громадянське суспільство?» («День», 13.02.1999 р.) було запропоновано цікаву ідею: відкрити у вашій газеті постійну рубрику «Як створювати свідомим громадянам громадянське суспільство України?»

Однак, наскільки мені відомо, в «Дні» цій темі приділяється достатня увага. Наприклад, викликає зацікавлення стаття Олексія Сірого «Громадянин — це той, хто готовий розділити відповідальність».

Рівно два роки тому в газеті «Все о медицине» Густав Водічка в статті «Портрет грядущого Цезаря» писав про те, що «в країнах колишнього СРСР за нами (українцями. — Прим. автора ) закріпився стійкий стереотип дрібних пожирачів сала. Як символ тупої ситості або ситої тупості. Більше того, ми самі не соромимось ототожнювати себе із цим стереотипом».

Причину ж автор вбачає в тому, що протягом багатьох сторіч не було «усвідомленої солідарної надбудови», був дефіцит активної лідируючої свідомості.

Що ж робити і які шляхи виходу із ситуації, що створилася? Ще в першій половині XIX століття Алексіс де Токвіль твердив, що вміння суспільства самоорганізовуватися і виявляти незалежну ініціативу — це основа гармонії в суспільстві.

Із цією метою минулого року в Чернігові було створено Центр громадянських ініціатив «Північна зірка», єдиний, наскільки я знаю, офіційно зареєстрований в Україні. Центр має статус міської громадської організації, основна мета діяльності якої,— закликати громадськість за рахунок підняття творчої активності, конкретних громадянських ініціатив знайти вихід із кризової ситуації.

Діяльність центру базується на новому, сучасному, спрямованому в XXI століття філософському вченні під назвою «Новий Універсум», автором якого є доктор філософських наук, академік Міжнародної академії організаційних та управлінських наук Олександр Малюта. Він же пропонує і єдину працюючу соціальну технологію — створення центрів громадянських ініціатив, про що й було зроблено заяву в першій геополітичній акції центру.

Форма і методи різноманітні: від проведення інтелектуальних тренінгів-марафонів з інваріантного моделювання — до різних культурологічних, благодійницьких акцій.

Таким чином, вважаємо, що в нас є своє раціональне «зерно», яким ми готові поділитися з тими, хто спроможний самостійно вирішувати проблеми, що нагромадилися, і з вірою та оптимізмом дивитися в майбутнє.

Ірина РАЛЬЧЕНКО, президент Центру громадянських ініціатив «Північна зірка», Чернігів

Газета: 
Рубрика: