Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Карл Маркс» — це фабрика, де роблять цукерки»

Що знають наші діти про вождів революції
26 грудня, 1998 - 00:00

Льоня, 8 років:

— Ленін — це письменник. Він написав багато-багато книг синього кольору. Вони стоять у дідуся в шафі.

Ганнуся, 9 років:

— Володимир Ленін лежить у скляній домовині на Красній площі. Це далеко від нас. Треба цілу ніч їхати поїздом до Москви. Він уже старенький. У мавзолеї не можна бігати й голосно розмовляти. Довкола стоять вартові і його охороняють, щоб ніхто не вкрав.

Тарас, 10 років:

— Це вождь! Він зробив революцію, вбив царя. А ще Ленін — егоїст: закрив усі церкви, не дозволяв людям молитися. «Карл Маркс» — така київська фабрика, де роблять торти і цукерки.

Славко, 12 років:

— Мені розповідала бабуся. Коли давно була війна, то до їхнього села прийшли німці. Двоє солдат зупинилися в їхній хатині. Одного звали Карл, а іншого Маркс. Наш дідусь пішов у ліс до партизанів. Фашисти їх не могли спіймати.

Оксана, 15 років:

— Володимир Ілліч Ленін (Ульянов) — вождь і перший керівник нашої держави. У жовтні 1917 року відбулася революція. Більшовики прийшли до влади і встановили червоний терор. Це їм вдалося не без допомоги німців (допомагали грішми). У царській Росії була політична й економічна криза в той період. Невдоволення владою допомогло Леніну і його соратникам встановити диктатуру пролетаріату.

Карл Маркс і Фрідріх Енгельс — класики політичного та економічного вчення. Вони написали програмний документ «Маніфест Комуністичної партії».

Денис, 16 років:

— Карла Маркса вважають основоположником марксизму. Він стверджував, що єдиним революційним класом є пролетаріат, якому нема чого втрачати крім своїх кайданів. У другій половині ХIX століття ці ідеї були дуже популярні, мали багато послідовників. Маркс написав кілька наукових праць. Найфундаментальніша з них — «Капітал». Сьогодні значна частина праці застаріла. Але стосовно теорії додаткової вартості, обгрунтування пріоритетів економічних відносин над політичними аспектами та теорія поступального прогресивного розвитку суспільства не втратили своєї значущості.

Ольга, 15 років:

— Володимир Ілліч Ленін — вождь світового пролетаріату і комуністів. Його ідеї привели нашу країну в глухий кут. Україна стала незалежною державою сім років тому. Повертатися назад не треба. У нашому парламенті засідають старики, тому вони за комунізм. Молодь вибирає свободу.

У жовтні 1917 року відбулася революція. Вбили царя і всю його родину. Цей гріх, як прокляття, став над нами. Мені здається, що зброєю не можна довести своєї правоти. З краплі крові виникають цілі океани нещастя.

№249 25.12.98 «День»

При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»

Тетяна ПОЛІЩУК, «День»
Газета: 
Рубрика: