Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Маяки» культури

24 травня, 2008 - 00:00

Культурний світ Європи та світу і справді ідентифікує Україну за якимись окремими «маяками»: Бруно Шульц, Казимір Малевич, Енді Уорхол, Чак Палагнюк, Євген Гудзь, Esthetic Education. Ці маяки, потрапляючи у відкритий океан світового культурного різноманіття, все ж ніколи не губляться і не згасають, вказуючи чи не найправильніший шлях до пізнання України. І найпринциповіше те, що цей шлях актуальний не тільки і не стільки для європейців, як для нас, українців.

Юрiй ВОВКОГОН, прес-секретар мистецького об’єднання «Дзиґа»:

— Ми зараз на повну займаємося організацією III Міжнародного фестивалю Бруно Шульца, який буде, по суті, наймасштабнішим порівняно з двома попередніми і включатиме дуже багато заходів у різних містах і навіть країнах. На цьогорічний фестиваль з’їжджаються шульцознавці майже з усього світу — з трьох континентів — Азії, Америки і Європи. План заходів дуже масштабний. Частина з них проходитиме у Любліні (Польща), частина — у Львові, а частина — у Дрогобичі. Найбільше подій відбуватиметься у Дрогобичі, на батьківщині Бруно Шульца. Це будуть і культурні, і наукові акції. Зокрема, у програмі зазначений цілий перелік дискусій, наукових симпозіумів, які безпосередньо стосуватимуться творчості Бруно Шульца. Окрім того, відкриються виставки митців, яких на ті чи інші твори надихнула творчість Бруно Шульца. Будуть і мистецькі перформанси. Влодко Кауфман — відомий український перформансист — створить особливий мистецький простір у годинниковому механізмі дрогобицької ратуші. Письменник Юрій Андрухович із польським гуртом «Карбідо» виступатиме в Дрогобичі та в Любліні. Серед організаторів є й українські інституції, й польські. Але, як не дивно, основна ініціатива щодо організації фестивалю йде саме з боку Польщі. Тим часом культурна Європа і культурний світ черпає знання про Україну через такі маленькі «канали», як Казимір Малевич, Бруно Шульц, Енді Ворхол і так далі Це такі культурні «маяки», через якi дізнаються про Україну. Спершу знають Бруно Шульца — потім дізнаються, що є така країна Україна, і що у неї є культура. Не просто така суто архаїчна чи етнічна, а культура світового рівня, мультикультурального суспільства. Цей фестиваль презентаційний як для світу, так і для українців, які про Бруно Шульца, здається, знають значно менше, ніж європейці.

Юрій ХУСТОЧКА, басист гурту Esthetic Education:

— У четвер ми представили свій новий відеокліп на пісню «With you». Цікавий і особливий він тим, що сюжету як такого там немає, він відсутній. Фактично кліп складається з нарізки відео, яке зафіксувало життя гурту за останні півроку— рік. Це непрофесійно зняте відео. Звичайні ролики зі звичайного цифрового фотоапарату. Там є моменти з концертів, є бекстейдж, є зйомки з готелів під час наших поїздок із виступами в інші місця. У роботу над кліпом ми також задіяли Хеллен Абдімі — французьку художницю. Вона створила анімацію та «хенд мейд»-спецефекти і взагалі брала участь у виробництві кліпу на всіх етапах. Колегам кліп сподобався, вони дивилися і сміялися. Про реакцію прихильників і музичних критиків я поки не знаю.

Цього разу ми вирішили відійти від певних сучасних приписів створення відеокліпів. Зверніть увагу, і ви переконаєтеся, що сьогодні всі гурти, всі виконавці знімають шикарні дорогі відеокліпи, витрачаючи на це купу грошей. Я, чесно кажучи, навіть не можу сказати, дає їм щось такий підхід до створення відео з величезними бюджетами чи не дає. Такий підхід до створення кліпів, який використали для пісні «With you» ми, як і будь- який інший, не хочеться робити традицією як такою. Взагалі тут ніяких традицій створювати не хочеться, хочеться весь час робити щось інше.

Андрій РОЖИЛО, pr-менеджер, Львів:

— На минулому тижні ми нарешті втілили свій давній задум, влаштувавши нестандартну акцію-протест на львівській площі Ринок, яка називалася «Голий забіг». Нас було семеро. Повністю оголені, ми пробігли центром міста з приклеєними до тіла транспарантами, які заперечували шаблонні обмеження, що побутують в суспільстві. Ми скандували: «СТОП, підлітковий алкоголізм!», «СНІД стосується кожного», «Замість рибок в фонтанах бички», «Черновецького на марс!» та «Врятуйте пінгвінів Антарктиди!» Нашим головним завданням було привернути увагу громадськості до цих питань. На наш подив, суспільство таки відреагувало на нас, хоча спосіб нашого протесту був досить нестандартним, але, здається, тільки так тепер можна примусити суспільство тебе почути. Зокрема, сюжет про нашу акцію вийшов на одному з найрейтинговіших загальнонаціональних каналів. Цією акцією ми протестуємо проти насильства, СНІДу та наркоманії. Усі шаблонні серйозні акції, які проводилися ранише, хоч і несли якісний зміст, але не привертали достатньої уваги громадськості. Але ж саме це й є найголовнішим. Ми ж намагалися зацікавити якомога більшу кількість людей та викорінити застарілі, шаблонні суспільні принципи, щоб внести, нарешті, в наше життя трошки радості та неординарності.

Маша ТОМАК, «День»
Газета: 
Рубрика: