Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Мед замість цигарок

1 липня, 2005 - 00:00
МАЛЮНОК IГОРЯ ЛУК’ЯНЧЕНКА

Український народ стрімко вимирає. Це відзначив міністр охорони здоров’я України Микола Поліщук, виступаючи на парламентських слуханнях «Забезпечення прав дітей в Україні. Охорона материнства та дитинства». Смертність в Україні перевищує народжуваність удвічі. Показник народжуваності є одним із найнижчих серед країн Європи – 1,1 дитини на одну жінку. А щоб нація не вимирала, потрібно, щоб цей показник був 2,2 – 2,3 дитини на одну жінку за життя.

Однією з причин вимирання українців, а також малої народжуваності та великої смертності є паління. В Україні за рік випалюють 75 мільярдів цигарок, наша країна на першому місці з паління в Європі.

Лікарі США довели, що паління скорочує життя людини у середньому на 22 роки. Вони ж довели (після 50- річних спостережень), що у курців розумові здібності значно гірші, ніж у тих, хто не палить. В Україні палять 45–50% населення (для порівняння — у Швеції лише 20 відсотків населення). Жінка, яка палить, не може народити здорову дитину, бо вона її отруює в утробі, й у її молоці отрута – нікотин. Шкіра жінок, що курять, швидше старіє, більше зморщок, у жінки відбуваються порушення в ДНК, які передаються у спадок її дітям. У жінок, що палять, частіше бувають передчасні пологи та народжуються хворі діти; вага новонароджених у тих, хто палить, або дихає димом, менша за норму. Тютюнові вироби є причиною раку легень у 90% випадків, захворювань центральної нервової системи, серця, нирок, шлунку та інших. Навіть кішки, що живуть в квартирах, де палять, захворюють на рак у чотири рази частіше за тих, що живуть у квартирах, де не палять.

Це вже зрозуміли у країнах Заходу (і не тільки). Після того, як у США заборонили палити на робочих та в громадських місцях, кількість інфарктів зменшилась на 40 відсотків. За шкоду, яку тютюнові компанії завдають населенню США, вони сплачують державі 246 мільярдів доларів. У 2001 році з цих коштів 44% витрачено на лікування хвороб, викликаних тютюном, 6% — на боротьбу з палінням. Кількість курців у США за останні роки зменшилася на 50 відсотків.

В Ірландії за паління в громадських місцях стягується штраф – 3000 євро («День» від 30.03.2004 р.). Франція за останні 10 років підвищила ціну на цигарки на 140%, бо це найбільш ефективний метод зменшити кількість курців: підвищення ціни на 10 відсотків зменшує кількість курців на чотири відсотка. Таїланд – перша в світі країна, де взагалі заборонили продаж тютюнових виробів. У країнах Заходу давно заборонена реклама тютюнових виробів. В Україні це зробили недавно, але продовжується т.зв. прихована реклама в друкованих ЗМІ – портрети відомих людей iз цигаркою в зубах.

Треба рятувати молодь від паління, оскільки ті, що палять тютюн, швидше починають вживати й наркотики. Тому пропоную підвищити ціну на кожну сигарету на одну-дві копійки, що дасть додатково до бюджету від 700 мільйонів до 1,5 мільярда гривень. А гроші від цього цільового податку використати, наприклад, на безкоштовну видачу меду усім дітям, як це вже давно практикується в Японії. Це, до того ж, дозволить підтримати бджолярство в Україні. Мед, який споживатимуть протягом усього дитинства, допоможе зміцнити здоров’я дітей України.

Владислав КОМОВ, лікар-пенсіонер, Київ
Газета: 
Рубрика: