Шановна пані Ларисо! З 1 січня цього року я передплатив п’ятничний номер вашої газети, який читаю із захопленням. Якщо вас зацікавлять матеріали про наші будні, будемо дуже вдячні, ми готові до співпраці. Успіхів вам і наснаги!
11 жовтня 1992 року в с. Кульчиці на Львівщині було відкрито пам’ятник Гетьману Війська Запорозького Петру Конашевичу-Сагайдачному. Було три спроби його встановлення. Перша — 1922 року, до 300-річчя від дня його смерті. 1971 року львівський скульптор Петро Кулик зі студентами теж пропонував безкоштовно відтворити у камені фігуру гетьмана (макет у музеї). І лише 11 жовтня 1992 року мрія земляків гетьмана збулася. Пам’ятник вилито на Львівській скульптурній фабриці із бронзи. Скульптори — львів’яни Микола Посікира і Любомир Яремчук. Архітектор Михайло Федик. Гранітний постамент привезено з м. Коростишів Житомирської області.
Оргкомітет вирішив створити музей у його родинному селі, у колишньому приміщенні початкової школи. Ініціатором і організатором збору експонатів та оформлення експозицій став Богдан Сидор, який на той час завідував музеєм, що знаходився у церкві Св. Мучеників Флора і Лавра, і було підпорядковано місцевому колгоспу ім. Сагайдачного, на громадських засадах.
Велика заслуга щодо благоустрою території і приміщення належить громадськості села. Богдан Сидор займався опрацюванням архівних документів, було використано історичні джерела різних авторів.
За профілем музей історико-краєзнавчий. Основна діяльність — пропаганда історичного минулого нашого краю та його визначних особистостей. Музей набув визнання як в області, так і по всій Україні. За багаторічну діяльність його відвідало орієнтовно 20 тисяч осіб. Відвідувачі — це переважно учні та студентська молодь району та області, а також гості з усієї України, зарубіжжя. У двох книгах відгуків — записи відвідувачів зі всіх регіонів України, а також із близького і далекого зарубіжжя: Америки, Канади, Німеччини, Австрії, Польщі, Хорватії, Франції, Англії, Японії.
Із серпня 1994 року музей став сектором Львівського історичного музею. Із 2000 року музей Петра Сагайдачного за рішенням Львівської обласної державної адміністрації передано в підпорядкування відділу культури і туризму Самбірської райдержадміністрації.
Музей співпрацює з місцевою середньою школою. На його базі проводяться відкриті уроки, семінари, дитячі ранки, виїзні семінари районного значення.
У фондах — орієнтовно 1500 експонатів. Окремі знайдено на території села. Серед унікальних речей — кам’яні та керамічні знаряддя праці, знайдені при розкопках стародавніх могильників. У музеї два відділи. В одному — матеріали про життя і діяльність Петра Сагайдачного та Юрія Кульчицького. Заслуговує уваги експозиція, присвячена зв’язкам музею із Сторожовим кораблем Українських Військово-Морських Сил «Гетьман Сагайдачний». У другому — розгорнуто експозиції, що висвітлюють історію села з найдавніших часів до сьогодення. Експозиції міняються і доповнюються. Щорічно організовуються виставки — «Великодні писанки», «Виставки рушників», «Різдвяні дійства», «Виставки годинників».
Для розширення експозиції музею за ініціативою В.А. Сидора відтворено унікальну будову — «Старовинну бойківську хату зрубну «в обло» початку XX ст. (Хату перенесено з центра села).
2001 рік Львівською обласною радою було проголошено роком Юрія Кульчицького на Львівщині — відзначення 370-ї річниці від дня його народження. За сприянням заступника отамана Вільного Українського Козацтва в Чикаго Богдана Кардащука біля музею в Кульчицях було встановлено пам’ятник герою Відня, вихідцю села Юрію Кульчицькому. Пам’ятник було виготовлено у місті Городку, автор — Ігор Лихий. Щоб розширити експозицію, присвячену Ю.Кульчицькому, музей виготовив нові світлини, та було відтворено експозицію кав’ярні, подібної до тої, яку відкрив Ю.Кульчицький у Відні 1683 року. Тепер екскурсанти мають можливість відчути дух Відня та скуштувати кави «по-кульчицьки». Пам’ятник та кав’ярню було урочисто відкрито під час святкування «Кульчиці-ФЕСТ» (проводився вже вчетверте) 28 серпня минулого року.
Музей постійно поповнюється унікальними експонатами. Майже всі вони подаровані жителями села та відвідувачами. Так нещодавно пан Богдан Кардащук з Чикаго переслав нам макет козацької чайки. Уродженець Самбора пан Богдан Сушинський, який проживає в Одесі, подарував свої книжки, присвячені козаччині. Пані Марія Попадин, учитель з Чукви, подарувала дві унікальні старовинні ікони, виконані об’ємною різьбою по дереву. Уродженець Кульчиць полковник Іван Боранецький, який проживає у Зоряному містечку під Москвою, надіслав свої дипломи і медалі, які отримав за співпрацю в галузі космонавтики. Він також є постійним спонсором нашого музею. Пан Лев Петранівський із Трускавця подарував власноручно вишитий портрет П.Сагайдачного, дві картини Хотинського та Кам’янець-Подільського замків, а також саморобний козацький арбалет зі стрілами. Депутат обласної ради Ярослав Дубневич виділив нам кошти, за які було проведено капітальний ремонт коридорного приміщення музею.