Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Налаштованість на краще

17 квітня, 2004 - 00:00


Голосування у Верховній Раді стають майже щотижневими темами для обговорення у рубриці «Що хорошого? Що поганого?». Цього тижня наш парламент теж привернув до себе увагу громадськості. А ще — обговорювали справи на українському книжковому ринку, долю заповідників та національних парків. Про це та інші події тижня, що привернули найбільшу увагу, розповідають експерти «Дня».

Федір ГАМОР, директор Карпатського біосферного заповідника, доктор біологічних наук:

— Тиждень, що минає, був переповнений важливими подіями в духовному та громадсько-політичному житті. Безумовно, на першому плані для багатьох із нас — святкування Воскресіння Христового, яке в цьому році відзначали разом православні і католики. І хоча ці дати співпадають лише час від часу, вони можуть служити певним символом духовного єднання християн, до якого багато з них щиро прагнуть.

Чималий резонанс у суспільстві викликали результати голосування у Верховній Раді з приводу конституційної реформи. Ця подія, при всіх її плюсах і мінусах, очевидно буде сприяти порозумінню не тільки у парламенті, а й за його межами. Тому її можна розглядати як хорошу. Які б у майбутньому баталії навколо цієї події не відбувались, очевидним є одне: в Україні більшість людей налаштована до змін на краще. Адже куди не глянь — скрізь чимало негараздів. До прикладу, цими днями виповнюється десять років від часу передачі, відповідно до спеціальної Постанови Верховної Ради України, частини заповідників і національних парків до сфери управління Міністерства охорони навколишнього природного середовища. Проте, на жаль, за цей період труднощів у заповідній справі, незважаючи на оголошення її пріоритетною у галузі охорони довкілля та вимоги світового співтовариства, не поменшало. Скоріше навпаки. Чому це так? А тому, що ці та інші добрі рішення Верховної Ради залишаються лише на папері. Багато законів і постанов є недосконалими. Чимало з них просто не виконуються. Звідси у суспільстві так багато проблем. А це — погано.

Валерій САВІН, ректор Запорізького державного університету, доктор фізико-математичних наук:

— Навесні в нашому університеті, як і в кожному вузі країни, набирає обертів вступна кампанія. Ось і цього разу ми вже взяли участь у масштабному заході — міжрегіональній спеціалізованій освітній виставці «Абітурієнт-2004». Стенди докладно розповідали про наші факультети та спеціальності, широко була представлена друкарська продукція — підручники та науково-методична література наших викладачів. Численні бажаючі мали нагоду пройти комп’ютерне тестування, яке проводили співробітники відділу маркетингу ЗДУ, і, відповівши на 30 різноманітних запитань, отримати результат — орієнтовну пораду щодо вибору майбутньої спеціальності.

Були підбиті підсумки традиційного конкурсу робіт випускників шкіл, що проводився Запорізькою торгово-промисловою палатою під девізом «Україна на шляху до світової економічної системи». Лист-запрошення до навчання на математичному факультеті ЗДУ отримав Олександр Шифанов, випускник ліцею № 105 Запоріжжя. У своїй оригінальній роботі переможець конкурсу використав метод математичного аналізу в дослідженні циклічності економічних показників розвитку нашого реґіону та України в цілому. Таким шляхом ми відшукуємо юних обдарованих людей і відкриваємо їм дорогу в майбутнє.

Інститут рейтингових досліджень Асамблеї ділових кіл України серед лауреатів Всеукраїнського рейтингу «Кращі підприємства України-2003» визначив наш університет у номінації «Вища освіта». А кілька днів тому ми знову отримали почесну нагороду в конкурсі «Золота фортуна», у номінації «Новітні технології у навчанні».

Маємо ще одну нагоду для відчуття вдоволення: ЗДУ включився у міжнародний проект, втілення якого в життя поставить наш університет першим в Україні на одну площину з європейськими вищими навчальними закладами. Професор Магдебург-Стендальського університету прикладних наук, почесний доктор ЗДУ Вольф Бльомерс брав участь у конкурсі європейських навчальних програм, і розроблений ним навчальний курс Європейське співтовариство визнало кращим. У впровадженому Бльомерсом проекті з підготовки магістрів соціальних та педагогічних наук уже беруть участь сім європейських країн, зокрема Швеція, Велика Британія, Португалія, Німеччина, Угорщина, а незабаром їх стане чотирнадцять. Наш університет першим в Україні буде на такому рівні співпрацювати з навчальними закладами Європи. Студенти зможуть тут, у Запоріжжі, отримати освіту європейського рівня, та працювати чи продовжувати навчання у будь-якій країні Європи. Сертифікат європейського зразка, який вони одержать після закінчення курсу, надає їм таке право.

А ще я знаходжусь під враженням від візиту в наш університет видатної гімнастки, олімпійської чемпіонки, красуні Лілії Підкопаєвої. Її приїзд до нас — це свідчення того, що фізичний факультет ЗДУ має міжнародне визнання, що відзначила чудова українська спортсменка.

Що поганого? Мабуть, те, що доба має лише 24 години… Так багато можна було б ще зробити!

Олександр КРАСОВИЦЬКИЙ, генеральний директор видавництва «Фоліо» (Харків):

— Минулого тижня Верховна Рада вкотре не голосувала за закон, що відновлює видавничі пільги. Галузь перебуває в замороженому стані четвертий місяць. Детективна історія зі зміною Конституції цікавіша за будь-який детективний роман. Чергова глава, що обіцяла розв’язку, виявилася ще одним проміжним фальшивим кінцем історії. Повернувся з Польщі, де разом з іншими українськими видавцями обговорював питання перекладу польських авторів українською й російською для видання в Україні з частковим фінансуванням польською стороною. Поляки думають про український книжковий ринок більше, ніж ми самі.

Підготувала Юлія КАЦУН
Газета: 
Рубрика: