Кілька днів на закарпатській Великоберезнянщині інтенсивно працювала творча група Чеського телебачення під керівництвом теледраматурга Яроміра Шлосара, знімаючи тринадцятий, вже заключний фільм із нового циклу «Дика природа без кордонів».
Позаду — довгі кілометри мандрів національними природними парками Європи вздовж кордону колишньої Чехословаччини, сотні інтерв’ю, кінозамальовок і сюжетів. І ось Ужанський НПП.
...Усі чотири дні, з ранку до ночі, професійні телевізійники з Праги, зі студії «Острава», трудилися у поті чола. Вже добігала кінця напружена неділя, повністю відзняв оператор Петр Кожушнік велетенські крони тисячолітніх, знаних на всю Україну Діда-дуба і дуба «Чемпіон», з яких від легкого вітру відлітали і кружляли у повітрі золотисті листочки, як усю групу рішуче повів за собою далі модератор Томаш Кочко, несучи в руках акордеон. Сонце, що сховалось за лісом сусідньої гори, ще частково освітлювало схил з деревами-старожилами, але тінь упевнено просувалась до вершини. Та вони встигли відзняти цей епізод на горі, коли ведучий програми і автор сценарію віртуозною грою і дзвінким співом зачарував навколишні вершини гарною лемківською піснею...
У затишній альтанці під багатовіковим дубом, коли навколишні гори дедалі більше занурювались у прохолодну жовтневу темряву, за чашкою кави і міцного зеленого чаю директор національного парку Василь Копач щиро подякував всій групі за продуктивну працю, внесення коректив до сценарію, котрі допоможуть туристам Європи ближче познайомитися з природними та історичними тутешніми перлинами. Окрема подяка директору народного парку «Полоніни» (Словаччина) Мірославу Буралю, який також супроводжував чеських тележурналістів. Насамперед глядачі двох національних телеканалів Чехії першими побачать кожну серію з чисельними повторами, а згодом є задум видати весь цикл окремо (якраз у момент чаювання Яроміру зателефонувала з Праги дружина і повідомила про успішну прем’єру серії документальних фільмів з розповіддю про найменший австрійський парк Тайаталь у долині ріки Тайа). А от у пристрасному відеодокументі про Ужанський парк, презентувати котрий закарпатцями намічено на грудень нинішнього року, а демонструвати на ЧТ на січень 2013 року, всіх приваблять кілька сюжетних ліній.
— Ми приємно вражені тутешньою красою збереженої природи, — розповідає Томаш Кочко, — і можна тільки пошкодувати, що цей парк недоступний з боку Європи, хоч і є складовою частиною трилатерального біосферного заповідника «Східні Карпати». Але, можливо, Україна колись увійде до Євросоюзу, і до неї можна буде без всяких перешкод, вільно приходити з боку інших двох національних парків — словацьких «Полонін» та польських «Бещад». Бо тепер всім туристам доводиться їхати на митницю через кордон і проходити ще через низку випробувань і перевірок, спецдозволів прикордонників, щоб дістатися мальовничих місць парку. Про це ми розповідаємо у сюжеті про зустріч представників природно-заповідних об’єктів на горі Кременець — стикові кордонів трьох сусідніх країн. А ще у фільмі будуть: розповідь про букові праліси — Всесвітню природну спадщину ЮНЕСКО, Княгинянське місце падіння великого метеориту, живанські (розбійницькі) печери, збережений туристичний притулок колишньої Чехословацької Республіки на горі Яворник, кадри з життя місцевих жителів, інші родзинки.
Тележурналісти пішки пройшли десятки кілометрів, щоб дістатися до місць зйомок високо в горах. Один із підйомів проліг на вершину Черемха, де цьогоріч розпочалося відновлення забутого найвище розташованого на Україні військового кладовища Першої світової війни. Тут неповторні краєвиди, чудова панорама навколишніх українських, польських і словацьких вершин. Цікаво спостерігати і за найвищою горою польських Бещад — Тарницею (1346 м над рівнем моря): до її вершини постійно йдуть прочани вклонитися металевому хрестові, освяченому колись Папою Римським Іваном Павлом II.
— Так приємно було повернутися на Закарпаття, — розповіла режисер Петра Вшеліхова. — Тут я була десять років тому, коли наше телебачення знімало сюжет в Усть-Чорній про чеського священика і його допомогу дітям-сиротам. Гадаю, ЧТ приїде в цей благодатний край ще не раз, адже тут стільки цікавого у природі та культурі, сучасному житті.
Цілу низку незабутніх вражень і сотні фотодобірок повіз із собою до Праги й один із керівників Європейського центру екології та туризму Іво Докупіл. Він просто щасливий, що приїхав з телевізійниками і познайомився ближче з місцевими природними перлинами.