Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Не треба лукавити

17 березня, 2001 - 00:00

У «Дні», № 37, опубліковано статтю народного депутата Володимира Алексєєва «Чи треба підпалювати будинок, щоб підсмажити яєчню?»

Автор розглядає ситуацію в Україні стосовно угорців і словаків, румунів і молдаван, росіян у Причорномор’ї, Східній Україні та Криму. Але не розглядає «мовної проблеми» українців в Угорщині і Словаччині, Румунії і Молдові, в Росії. Чому? Він навіть не розглядає цю проблему в Криму, де ігноруються мовні права як українців, так і кримських татар.

А авторські порівняння з іншими країнами лукаві. Адже в Бельгії живуть тисячі років і не мають іншої державності фламандці та валлони. А у Швейцарії було створено «Вічний союз» 1291 р., і там живуть германо-швейцарці, франко-швейцарці та італо- швейцарці. Канаду ж заселяли в ХVI ст. французи й англійці, і корінне населення не має для своєї мови статусу офіційної. Ні на одну із цих країн Україна не схожа. У ній тільки два коріннi народи, що не мають іншої державності, — українці та кримські татари. Таке підтасовування даних робиться не вперше. В. Алексєєв добре знає, що в Україні поки що переважає російська мова (щоправда, часто неграмотна), що не гнобляться культури і мови інших народів.

Кому треба роздмухувати «питання російської мови» в Україні? Адже росіяни та українці живуть мирно, розуміють одне одного без перекладача, бо мови споріднені, на відміну від тих країн, які згадав автор. Штучне розпалювання мовної проблеми в Україні на шкоду як Росії, так і Україні.

Владислав КОМОВ, Київ
Газета: 
Рубрика: