У NN, місті типово заштатному, приблизно 150 тисяч населення. З-поміж них тисяч із десять-одинадцять торгує на ринках. У податковій адміністрації — близько 200 чоловік, переважно жінки, а жіноча краса, як відомо, вимагає жертв. Жертвами стають, зрозуміло, ті, що торгують. Останні, в свою чергу, також жінки із сім'ями і також жити хочуть, у результаті, жертвами стаємо ми, покупці.
Схема проста: за квартальний звіт інспектор бере по 20 доларів із підприємця. А їх в інспектора, наприклад, три тисячі. Половину віддає «нагору», а на решту цілком можна жити.
Для того, щоб улаштуватися на роботу, також плати. За місце нянечки в дитсадку — 200—400 доларів. Хочеш квартиру без черги — знайди підхід до тітки у виконкомі, за 1000 доларів одержиш однокімнатну, за 2000 — двокімнатну тощо.
Безсумнівно, національною особливістю процесу давання хабара є його бартеризація. Хто торгує продуктами, дає «хабара» ковбасою і сиром, шинкою і «Київським» тортом. Хто торгує покришками, заздалегідь дізнається, якої марки автомобіль в інспектора, і приносить потрібну.
Останнім часом намітилися певні зміни і в цій хвилюючій сфері: платити стали шляхом перерахунку для офшорних фірм. Дешево і сердито.
Як боротися з корупцією? Необхідно відмінити покарання за давання хабара. Усе одно це не спрацьовує. Необхідно ламати систему поборів. Нехай краще підприємці будуть «стукачами», аніж чиновники — хабарниками.
Треба скоротити втроє кількість самих бюрократів. Безглуздо думати, що просте підвищення зарплат чиновникам позбавить їх бажання брати хабарі. Запевняю вас — ні. По-перше, апетит приходить під час їди, а вони вже розбещені легкими грошима; по-друге, бюджет «не потягне», а по-третє — це просто аморально, коли половина населення ледве зводить кінці з кінцями.
Потрібні також нетрадиційні шляхи вирішення цієї проблеми. Скажіть, на милість, чим зайняте державне телебачення? Правильно, воно агітує, розважає, рекламує. Проте цього замало. Воно має ще й страхати. І не треба сміятися над передачею «Ситуація». Якусь користь вона приносить.
Отже, є три способи боротьби з раковою пухлиною корупції: силовий, організаційний і виховний. Цей шлях довгий і важкий. Нині ж хабарі просто необхідні. Без них не вирішити нічого і нічого не досягти. Якщо всі раптом одночасно перестануть давати хабарі і почнуть жити за нашими кострубатими, недосконалими законами, то життя може просто зупинитися.
А можливо, варто спробувати? Проведімо в масштабах країни захід «Один день без хабаря»!
Андрій М., NN
Від редакції. У зв'язку з тим, що в цьому листі наведено конкретні приклади, ми не даємо координати автора, що є в редакції.