Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Незабутнє про незабутніх

25 червня, 2010 - 00:00
ДОКТОР ФІЛОСОФСЬКИХ НАУК, ПРОФЕСОР ЛЕОНІД СМОРЖ ЗА РОБОТОЮ НАД НОВОЮ МОНОГРАФІЄЮ / ФОТО ОЛЕСЯ ПОШИВАЙЛА. НАЦІОНАЛЬНИЙ МУЗЕЙ-ЗАПОВІДНИК УКРАЇНСЬКОГО ГОНЧАРСТВА В ОПІШНОМУ, НАЦІОНАЛЬНИЙ АРХІВ УКРАЇНСЬКОГО ГОНЧАРСТВА

Багато років працюючи у видавництві «Українське народознавство» Національного музею-заповідника українського гончарства в Опішному і щодня займаючись комп’ютерним набором та редагуванням різних мистецтвознавчих, керамологічних та інших робочих матеріалів, мені пощастило однією з перших доторкнутися до рукопису книжки доктора філософських наук, професора, колекціонера опішненської кераміки Леоніда Сморжа «Розповіді про незабутнє і незабутніх (спогади)».

Ця книжка мене просто поглинула й «затягла» в нелегке життя автора. Її обсяг чималий, але набір вівся швидко й легко. Кожен мій робочий день проходив разом з описаними на сторінках рукопису Леоніда Опанасовича подіями. Багато різних переживань, іноді суперечливих, відчувала я, набираючи текст про той чи інший період життя автора. Епізоди з раннього дитинства, шкільних років, тяжкі випробування під час Великої Вітчизняної війни, служби в армії, складнощі у взаєминах із різними людьми і багато інших випадків у житті Леоніда Сморжа не могли не схвилювати уяви. Я опинилася під враженням від кожної сторінки цього рукопису. Думаю, хто б не прочитав книжку, в його душі залишаться приємні й теплі спогади про її головного героя.

Я не була близько знайома з Леонідом Сморжем, але після того, як першою поринула в його спогади про нелегке минуле, сповнене радощів та суму, невдач і перемог, особистих досягнень у професійній діяльності, зрозуміла, наскільки різнобічною й унікальною була ця людина, яка просто прагнула чесно й гідно прожити своє життя.

Це буде ґрунтовне видання, яке міститиме в собі спогади Леоніда Сморжа, багато фото з життя автора та збірку його ліричних віршів, оформлену окремим додатком. Сподіваюся, що цього року книжка вийде друком. Купуйте, читайте й обов’язково відвідайте Меморіальний музей-садибу філософа та колекціонера опішненської кераміки Леоніда Сморжа в Міських Млинах, що поблизу Опішного на Полтавщині, відкриття якого відбудеться 1 липня 2010 року під час ІІ Тижня Національного гончарного здвиження в Опішному «Здвиг-2010».

Юлія ПАНАСЮК, провідний редактор видавництва «Українське народознавство» Національного музею-заповідника українського гончарства в Опішному
Газета: 
Рубрика: