Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Парламент як акціонерне товариство

9 листопада, 2002 - 00:00

Чи звертали ви увагу, як голосують акціонери на своїх зборах? Вони голосують пакетами акцій. Чим більше акцій у акціонера, тим вагоміший його голос. А ось уявіть, що у них діє такий принцип: один акціонер — один голос, незважаючи на кількість акцій. Ви скажете: адже це неправильно, такого бути не може.

Ви праві, але так прийнято у Верховній Раді. Кожний депутат має один голос. Це було б справедливо, якби кожний депутат зібрав однакову кількість голосів виборців. А наші голоси — це ті ж акції. З партійними депутатами все просто. На кожного дійсно припадає рівна кількість голосів. Ось воно — 87106 голосів. А серед «мажоритарників» різниця в голосах дуже велика. Кількість голосів коливається від 13122 до 118867. Це не страшно, якби кожний депутат голосував пакетом голосів виборців. Я не розумію, в чому проблема? Технічно це абсолютно не складно. Акціонерні товариства без великих зусиль виходять із цієї ситуації. А поки соромно дивитися на голосування.

Опозиція стверджує, що зібрала більше голосів, ніж влада, ніяк не доводячи це твердження. Влада, у свою чергу, радить опозиції гідно програвати.

Я взяв дані на сайті Центрвиборчкому і просто перерахував голоси. Дані в таблиці застарілі — вони не враховують депутатів, які перейшли до протилежного табору. Адже виборці їм вірили.

При цьому я дав владі дві фори. По-перше, всіх мажоритарників, крім депутатів від КПУ, СПУ і НУ, записав до більшості. Я не впевнений, що у них така вже одностайність. І друга фора полягає в тому, що я враховував тільки голоси за переможців. Голоси за переможених відкидалися. А оскільки переможців, які підтримують владу, серед мажоритарників втричі більше, це спрощення вигідне владі. Проте вийшла така таблиця (див. нижче).

Вона настільки красномовна, що нехай її коментують професійні політологи. Я ж промовчу.

У Верховній Раді зараз обговорюється новий виборчий закон. Висунено кілька законопроектів. Одні проекти вважаються гарними, інші — не дуже. А за якими критеріями оцінюють депутати ці проекти? Критерій повинен бути один: чим повніше враховуються голоси виборців, тим краще. Поки попереду чисто пропорційна система без будь-яких бар’єрів. Цікаво, чи заснований на ній хоч один законопроект?

ГОЛОСИ ВИБОРЦІВ          ВЛАДА          ОПОЗИЦІЯ

По мажоритарці                     6932094                  2480697

По партіях                              4673821                  14925043

Разом                                      11605915                 17405740

Анатолій КРИМСЬКИЙ
Газета: 
Рубрика: