Жителі Тернопільщини готуються зустріти в неділю, 23 травня одне з двунадесятих церковних свят — Трійцю. Зелені свята для Тернопільщини принесли позитив. Втішило повідомлення про те, що нарешті розпочинають ремонтно-реставраційні роботи Старого замку, який стоїть ще від заснування Тернополя і нині має доволі пошарпаний вигляд. Адже влітку місто відзначатиме своє 470-річчя. А до 149-ї річниці з часу перепоховання Тараса Шевченка на Чернечій горі у Каневі, яку ми вшановуватимемо завтра, в селі Романівка Тернопільського району великому Кобзареві встановили пам’ятник. Про те, що наші серця не збайдужіли, свідчила активна участь жителів Тернопільщини у Всеукраїнській благодійній акції «Почуйте всі!». Її фінальним акордом у неділю будуть благодійні святкові концерти, спортивні змагання, творчі конкурси, флеш-моби та багато цікавих заходів, під час яких волонтери збиратимуть кошти на обладнання для лікування зору дітей у медичних закладах нашої області. Також у неділю гостей із різних регіонів збере V Міжобласний мистецько-краєзнавчий фестиваль «Братина», який традиційно відбувається на Зелені свята в урочищі Данилівград — у мальовничій місцині Шумського району.
Микола СЕРНЕЦЬКИЙ, голова Асоціації українських робітників і професіоналів в Іспанії «Україна» (м. Уельва, Андалузія), голова Тернопільської обласної спілки працюючих за кордоном:
— Якщо узагальнити думку наших співвітчизників, яким довелося виїхати на заробітки за кордон (а лише в Андалузії 68% заробітчан з Тернопільщини), то хочу сказати, що люди розчаровані подіями в Україні. У 2004 році була ейфорія, адже прийшла демократія, люди сподівалися, що за п’ять років усі повернуться додому, бо відбудуться економічні перетворення. Але чвари в середині цього демократичного уряду, між гілками влади знівелювали надії українців і увесь світ це бачив. Наші знайомі, друзі-іспанці і політики, і урядовці нам співчували, адже у 2004 році вони нас підтримували. І тепер знову кардинально змінилася влада. Більшість наших краян перебуває в об’єднаній Європі. Ми бачимо, який там соціальний захист, те, що люди мають високооплачувану роботу — достойне життя. Я в Іспанії вже десять років і можу сказати, що модель європейська добра — модель державотворення, всіх інституцій держави. Нинішня влада більше налагоджує контакти з Росією. Звичайно, потрібно і з сусідами дружити, торгувати, щось робити спільно, але, в першу чергу, має бути пріоритет національний. А Росія не може похвалитися налагодженою соціальною системою.
Коли я приїхав півтора місяці тому додому, мене вразили «страшні» ціни. Цукор в Тернополі по дванадцять гривень, тоді, як в перерахунку на наші гроші в Іспанії привозний цукор коштує сім. Олія в Іспанії вісім гривень, а на Тернопільщині — дванадцять. Але ж 80% олії в Іспанію надходить з України! Що це за бізнес — ринковий чи хаосний?
Якщо говорити про те, що доброго подарував мені цей тиждень, то я радію з того, що навів контакти з Тернопільським інститутом соціології та інформаційних технологій і Тернопільським національним економічним університетом. Наша асоціація хоче співпрацювати з вищими навчальними закладами на серйозному рівні. Адже у нас є багато приятелів-іспанців, які би хотіли започаткувати якусь справу в Україні, бо вони побачили, якими серйозними, працьовитими, добрими фахівцями є українці. Тому нам потрібен моніторинг, науковий аналіз, соціологічні дослідження. Думаю, що така співпраця була б корисною і для студентів, які отримали б практичні навички.
Тетяна БУДАР, журналіст, м. Бережани:
— Відзначили у вівторок Міжнародний день музеїв, провівши науково-теоретичну конференцію щодо перспектив розвитку регіонального музейництва. Це особливе питання часто бентежить культурний бомонд, інтелігенцію славного містечка Бережани на Тернопільщині, якому цьогоріч виповнюється 635 років. Його недарма називають містом музеїв, адже тільки в міській ратуші їх чотири. Особливий кожен по-своєму: і краєзнавчий, і музей книги, і обласний музей Богдана Лепкого, і музей церкви, якому в травні виповнюється 10 років. Ці та ще ряд громадських, шкільних музеїв, музейних кімнат володіють безцінними колекціями та знахідками — археологічними, історичними, художніми. Ця національна скарбниця доступна всім, а працівники музеїв радо відкривають людям ті духовні, мистецькі надбання.
У підвищеної зацікавленості туристів старовинний Бережанський замок, передмістя Рай з багатим флорою та озерами дендропарком і палацом Потоцьких, місцеві храми з їхніми унікальними реліквіями. У церкві Пресвятої Трійці зберігаються мощі Cвятого Іоанна Хрестителя, поклонитися яким прагнуть паломники звідусюди. Тут є і Чудотворний образ Матері Божої Римської.
Приємні хвилювання переживала я цього тижня разом зі своєю донькою Олею, яка закінчує із золотою медаллю Бережанську гімназію ім. Б. Лепкого. Останні контрольні, іспити, примірка чарівної розкішної випускної сукні, яку пошили місцеві майстрині...
Володимир КУЗЬМА, директор комунального підприємства «Тернопільводоканал»:
— Після зустрічі з багатьма колегами та обговорення проблем дійшли висновку: в Україні штучно стримується перегляд тарифів на послуги централізованого водопостачання і водовідведення. Як наслідок, водоканали нарощують збитки, у них зростає заборгованість із заробітної плати, борг за енергоносії, що загрожує відключенням об’єктів від мережі електропостачання. Зважаючи на об’єктивні необхідності перегляду вартості послуг водопостачання та водовідведення — зростання розміру мінімальної заробітної плати, вартості електроенергії для промислових споживачів, вартості пально-мастильних матеріалів тощо, — виникає потреба втручання в ситуацію центральних органів державної виконавчої влади з метою приведення діючих тарифів у відповідність до економічно обгрунтованих витрат.
Фактично перший тиждень Тернопільщина прожила з новими обласним і міським бюджетами. Чого більше в прийнятті цих бюджетів, позитиву чи негативу — сказати важко. Плюсом є те, що нарешті закипить робота і найближчим часом розпочнеться фінансування капітальних видатків та ряду інших, запланованих у документах, заходів. А мінусом — в обох цих бюджетах, зважаючи на недостатність коштів, значно скорочено видатки на житлово-комунальну сферу.
Олег МАКОГІН, депутат Тернопільської міської ради, бізнесмен:
— Події, що відбулися минулого тижня на політичному фронті країни, намагаюся оцінювати об’єктивно. Щоправда, насторожує інтенсивність і швидкість розвитку відносин між Україною та Росією. Сумнівними та непереконливими є коментарі з боку влади. Обурення викликає спосіб, у який теперішня влада просуває свої рішення. Ратифікація угоди щодо базування Чорноморського флоту Російської Федерації в Україні, створення коаліції за новими правилами і розгубленість Віктора Януковича після розмови з Дмитром Медведєвим. Усе свідчить про одне: дасте Росії палець — відкусить руку не те, що по лікоть, а по вуха.
Як бізнесмен, з тривогою сприймаю зміни, події, коментарі щодо правового та економічного полів. Непокоїть новий податковий пакет, зміни до пенсійного законодавства, котрі обіцяє прийняти уряд. Не знаю, чого сподіватися, адже слова влади й дії уже неодноразово розходилися. Обіцяли, до прикладу, скоротити витрати на утримання адміністративного апарату, а коли прийняли бюджет — з’ясувалося, що вони зросли.