Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Пiдкова

1 лютого, 2003 - 00:00


Інні Іванівні Осадченко,
вчительці початкових класів
Кочубіївської загальноосвітньої
школи

Це від Неї дізнався, що підкову «на щастя» потрібно чіпляти ріжками догори. Лише тоді, мовляв, дім буде повною, а не перекинутою чашею. Сидів у виноградній альтанці й милувався власноруч почепленою знахідкою. Тяжка, велика, на городі недавно відкопав. Який то мав бути кінь, щоб, окрім вантажу, ще й отакенне «взуття» носити! Вже, напевне, як ударить копитом...

— Ох, любий! Закріпив би ти підкову міцніше, а то ще зірветься й приб’є когось! — її дзвінкий голосок одразу повернув мрійника в реальність.

Отже, повернулась. Із міста.

Миттю повистрибувала зі своїх мініатюрних черевичків на високих підборах, і вже віник у її руках заметушився по і без того охайній асфальтовій доріжці.

— Ну що, можна привітати? — швидше ствердив, ніж спитав (дружина їздила на районний конкурс «Учитель року»).

— Вітай! — це згортаючи листя на совок. — Через два тижні — на область. Як скажеш, може, варто в класі шпалери поновити? А малий де? Мабуть, голодного пустив гуляти? Оно в ранці серед книжок бутерброд нез’їдений...

Її тонка фігурка замигтіла між курником і хлівцем, дощенту руйнуючи статичність і безтурботність жовтневої днини. Аж рябіло в очах. Не жінка — вихор на ясне водяне плесо.

...Як тільки привіз її, городянку, до своєї Тарасівки, наполягла безповоротно: сільську роботу освоїть усю. І то — якнайкраще.

Зі свекрухою не вжилась із перших днів. Господиню дратували прискіпливі невістчині погляди на чорні денця в каструлях і на запрані рушники на цвяшку. Сама ж помагала і стіни класти в новій хаті, і грубку робити (гарно горіло, пічник навіть пообіцяв забрати до себе напарницею). Купила корову, завела птицю — все процвітало та множилось у геометричній прогресії. Хліб теж пекла тільки сама. Бувало, й сусідки приходили, щоб купити. Встигала дитину бавити (ніякого дитсадка!) і, звісно ж, бігати на уроки.

У школі швидко закохала в себе усіх своїх десятьох першокласників та їхніх батьків. З ними гралася, танцювала (школяркою ходила в гуртки бального, народного та сучасного танцю). Траплялося, батьки не пускали дітей до першого класу: очікували, поки набиратиме Вона.

Вставала іще вдосвіта. А може, взагалі не спала? Часто полишав її майже опівночі за столом, обкладену учнівськими зошитами, новими ідеями та з маскою на обличчі. Вранці ж заставав уже в бігудях, біганині та коловороті нових турбот.

Влітку — неминуче кілька днів із рюкзаком за плечима або з веслом під пахвою. Синові негаразди з очима дали нагоду побувати на морі. Хазяйство покидали на свекруху (живучи окремо, стали ріднішими) і гайнули до клініки Філатова, до Одеси. Лікарі, процедури, а поміж ними — на пляж. «Хлопці» на сонці смажаться — Вона шпицями орудує. «Хлопці» дрімають — Вона читає.

Напередодні традиційної зустрічі однокласників знала: вмирають від цікавості, що з Нею зробило за десять років село. І — таки вмерли. Від захвату: струнка, шляхетна, у вишуканій чорній сукні (дві ночі перед тим сама шила) з ефектними розрізами і відкритою спиною.

— Може, ти в ній корову доїш? — тільки й спитали вражено.

Був радий, що на конкурси краси беруть лише незаміжніх, а то на її полиці, поруч із багатьма грамотами, стояла б ще й корона «Міс»...

Уся Тарасівка заздрить на таку дружину, і він давно вже змирився, що йому в жінки попалась ідеальна.

Якось таки сталося, від чого застерігав. Щось у Неї там усередині надірвалося чи обірвалося. Спочатку — «швидка», потім — операція, а після неї — суворий примус: місяць постільного режиму.

Корову довелося продати. Покупців набилося півсела: у дбайливої господині корова мусить бути не з гірших. Як виводили з дому, то... Вона плакала в подушку (постільний-бо режим), а він — радів: може, хоч тепер угамується?

Справді — тиша. Тільки синове бурмотіння з дитячої: обожнює зоологію — взяв у бібліотеці нову книжку.

Наступного дня вертає з роботи — дружина з ганчіркою в руках біля шафи скрутилася.

Та що таке?

Виявилося, не стерпіла пилюки під шафою (з ліжка її ж видніше). Підібрав, сердешну, вклав у ліжко, тільки в інший бік головою — ліпше нехай на килимок дивиться (сама гаптувала), то не буде пилюка в носі крутити.

Лежала відтоді повернута лицем до стіни. Отак, лежачи, підготувалась до кандидатського іспиту з англійської (хоче в аспірантуру) та перечитала Януша Корчака в оригіналі.

Згодом усе поставало на свої місця. Тобто закрутилося-завертілося-понеслося. Знову, коли занурювався в читання, сторінки вітром перевертало од її біганини: з дитячої — в кухню, з вітальні — в сіни, з комори — надвір. Знов у чергову радіопередачу вривалося цокотання швейної машинки. Знов у найцікавішому місці безконечного серіалу його, мов рибу на берег, викидав у реальність її співучий (солістка в хорі!) голосок:

— Любий, ось послухай, будь ласка: чи цікаву казку про Прикметника я склала на завтрашній урок?

Казка була, звичайно ж, цікавою, особливо кінцівка, хоча й зробив для годиться якісь зауваження. І малюнок дотепний намалювала (ніколи б не подумав, що Прикметник насправді — веснянкуватий, із рудою кучмою). І новий костюм, пошитий до приїзду комісії, бездоганний, у тон до її зелених очей та намиста (ще прабабусиного, але то вже окрема історія). І нові шпалери (удвох клеїли) клас таки дуже осучаснили. Голубці в глиняних горнятках, узорчасто политі сметаною (в ресторані б їй працювати) з язиком проковтнеш, і..., і..., і...

Не дружина — вихор, тайфун. Холодний душ о четвертій ранку.

Любив ту підкову над дверима.

Гм, «повна чаша». Це ж треба! Вічно десь ті повір’я відкопує. Утім, «повну чашу» вчеплено й справді за напасть: коли б якогось дня на голову не звалилась. Чи, може, триматиметься?

У такі хвилини «відключався» від цілого світу — його нібито заколисувало цокання копит велетенських коней. Марився йому спокій. Нібито плюскіт хвиль або легке шелестіння степової трави. З того плюскоту або того шелестіння незмінно випливає ніжна й солодка його муза, тоненька й зеленоока. Як русалка. Чи як мавка. Як... Вона.

Просто — нікого більше поруч уявити не годен.

Просто — Вона тримає за руку худенького хлопчика у великих окулярах. Такого серйозного і такого до болю рідного.

— Що, любий, усамітнився в альтанці й куняєш? Отже, приїхала. Вже.

(З Києва: була на вчительському з’їзді.)

— Як тут у вас? — питає дзвінко, застрибуючи в домашні «бурочки». Пригортаючи сина, простягає чоловікові пакета з фотокартками:

— Доклацала плівку, то відразу й проявила. У Києві — дешевше. Та й не терпілося: чи вдалося що-небудь?

Хтось би здивувався, узявши до рук першу світлину: так побачити Софійський собор?! Золоте осіннє листя на тлі осінніх бань та соковитої листопадової блакиті, — хоч на обкладинку до журналу.

Здивувався б хтось. А він?

Дивився собі. Гарно вдалося, що мав казати?

Хіба могло бути інакше в Неї?

Марина ПАВЛЕНКО, кандидат педагогічних наук, доцент Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини, член Національної спілки письменників України
Газета: 
Рубрика: