Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Підступність «іншої позначки»

9 вересня, 2011 - 00:00

Взятись за перо мене спонукала стаття А. Штанька «Яким має бути виборчий закон?». Зазначу, що погоджуюсь з пропозиціями і висновками автора, за винятком одного. Автор стверджує, що потрібно лише три години на підрахунок голосів. Решта часу, вважає автор, іде на фальсифікацію результатів.

Не можу розписуватись за всі дільничні комісії, але я за останні 18 років брав участь у роботі ДВК шість разів. Один раз був її головою, один — заступником і чотири рази — рядовим членом ДВК. Гарантую, що ніякої фальсифікації за моєї участі не було під час підрахунку голосів і заповнення протоколу. На мою думку, були порушення.

А сфальсифікувати результати виборів на ДВК практично неможливо. Адже кожен член комісії (а їх 18—20) і кожен спостерігач не тільки з ідейних, а здебільшого з меркантильних інтересів обстоює певного кандидата чи партію. Кожному з них у відповідних штабах пообіцяли певну винагороду (крім оплати члена ДВК офіційно) за участь у роботі, а ще більшу винагороду за перемогу свого кандидата чи партії. І всі вони (особливо спостерігачі) не спускали очей з роботи членів ДВК, перепитували кілька разів про кількість бюлетенів під час підрахунку і заносили результати у свої записники.

Щодо часу, потрібного для підрахунку голосів. На невеликій дільниці (лікарня, санаторія, будинок престарілих тощо) такого часу, як стверджує пан Штанько, можливо, й достатньо. На дільниці, де в списку виборців понад

2—2,5 тис. виборців, підрахунок затягується. Багато залежить і від підготовки голови, секретаря і членів ДВК, і від поведінки виборців, і від процедури оформлення протоколів. Я думаю, що на великих дільницях підрахунки мають бути закінчені принаймні за 5—6 годин.

Зокрема, багато виборців не читають короткої інструкції про волевиявлення, а одразу шукають «свою» партію чи кандидата в бюлетені, проставляють проти нього знак «+», а проти інших «-» або викреслюють їхні прізвища. Деякі виборці напроти свого кандидата пишуть «за». А напроти інших — «проти» тощо. Все це та інше врешті затягує підрахунок, бо такі бюлетені мають право подивитись усі члени комісії і вирішити, куди віднести такий бюлетень, бо згідно з інструкцією виборець має право зробити лише одну позначку. Якщо є більше ніж одна позначка, такий бюлетень вважається недійсним. Водночас інструкція дозволяє подібні бюлетені вважати дійсними, якщо, на думку членів комісії, виборець таким способом зробив свій вибір. По кожному такому бюлетеню проводиться голосування членів ДВК. (Уявляєте: навколо столів сидять 18—20 чоловік і кожен хоче переконатись, проглядаючи кожен такий бюлетень, за якого кандидата виборець так проголосував.)

Хочу внести пропозицію щодо зміни положення про позначення волевиявлення виборця на бюлетені. В інструкції сказано, що виборець навпроти прізвища кандидата або партії в квадратику ставить хрест або іншу позначку. Слова «або іншу позначку» — це велика «лазівка» для нечесних, для зловживання.

Будучи членом комісії 17 січня та 7 лютого 2010 року, я помітив, що на деяких бюлетенях, що були віддані за Януковича, замість хрестика чи плюса, були такі ?, ?, И. Я та члени комісії звернули на це увагу і запропонували такі бюлетені вважати недійсними, але інша частина членів комісії, посилаючись на статтю зі словами «або іншу позначку», наполягли, що все відповідає інструкції. Правда, тоді не було багато таких бюлетенів, десь 50—60 штук, і всі за Януковича, і ми змушені були погодитись.

Але вже на виборах 31 жовтня 2010 року на одній із дільниць, де головою комісії була представниця Партії регіонів, така система підкупу виборців була масовою. Майже кожен третій-четвертий бюлетень мав іншу позначку, ніж «+» (плюс), зокрема ?, И тощо. Бюлетені з такими позначками ретельно фіксували у своїх блокнотах секретар і одна із членів ДВК. Всі бюлетені з нетрадиційною позначкою були за кандидатів від Партії регіонів. Мої зауваження не прийняли і знову послалися на «або іншу позначку». На жаль, мене не підтримали члени комісії, була вже четверта година ранку і, зрозуміло, багато хто з них чекав, щоб усе це пошвидше закінчилось.

Отже, у Законі про вибори має бути чітко сказано, що виборець навпроти прізвища чи партії у квадратику має ставити + («плюс») чи хрестик і жодні інші позначки не повинні прийматись, тобто з іншою позначкою бюлетень мають відносити до недійсних.

Мирослав ЗОРІЙ, Тернопіль
Газета: 
Рубрика: