Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Підтримка потрібна, але...

Відгук на статтю Марини БАРБИ «Як підтримати комунальну пресу?» («День» № 118-119 від 8 липня 2016 року)
15 липня, 2016 - 11:41

Як постійного читача та автора газети «День», а до того ж, ще й редактора районної газети «Бершадський край» (Вінницька область), мене не могла не зацікавити замітка Марини Барби про підтримку комунальної преси (№118—119). Справді, пропозиція Держкомтелерадіо про надання адресної фінансової підтримки друкованим виданням, які пішли на роздержавлення, не може не радувати нас, представників місцевої друкованої преси.

Але чи до кінця продуманий цей проект? Чи не будуть 28 мільйонів гривень просто викинуті? Чи не стане така підтримка своєрідними милицями з обмеженим терміном дії? Чи не розхолодить деякі колективи, які роками працювали на дотаціях із місцевих бюджетів, а тепер одержать несподівану підтримку з центру, тим паче, що вона одноразова?

Чому я та деякі мої колеги так думаємо?

Пошлюся на конкретні приклади.

Скажімо, наклад нашої газети становить шість тисяч примірників. Друкарні за один номер з урахуванням ціни на папір та поліграфічних послуг платимо в середньому чотири тисячі гривень. Це — за випуск на вісім сторінок, тоді як випуск на 12 сторінок, звісно, буде ще дорожчим. Тож 50 тисяч гривень вистачить лише на якийсь десяток випусків.

Звичайно, ми не відмовимося від запропонованої суми, але розглядатимемо її лише як бонус. Адже, йдучи на перший етап реформування, ми зважили на всі фактори. Вагомими аргументами для здійснення цього кроку стало те, що маємо найбільший наклад в області серед районних видань, багато реклами. Це дає нам можливість уже чимало років працювати без дотацій із бюджету, а з районною радою — на основі угоди про висвітлення її діяльності.

А як бути тим виданням, існування яких неможливе без постійних дотацій? Скажімо, є в області районні газети з накладом трохи понад тисячу примірників. Для них допомога держави насправді дуже актуальна, і вистачить її надовше. Але знову ж таки, вона одноразова, через певний час вичерпається. І що далі?

Очевидно, варто це питання — надання допомоги дуже уважно вивчити, продумати всі фактори та ризики. У своєму коментарі перший заступник голови Держкомтелерадіо Богдан Червак сказав, що внаслідок реформи друковані ЗМІ отримають можливість бути незалежними...

Але ми маємо відчути різницю між словами «отримати можливість бути незалежними» і «стати незалежними». Втім, то вже інший аспект актуальної теми.

Федір ШЕВЧУК, редактор газети «Бершадський край», Вінницька область
Газета: 
Рубрика: