Шановний пане Джефрі Сакс!
Це мій другий лист до Вас. Першого надіслав через газету «Труд» 12. 02. 1993 р. як консультанту уряду Росії після Вашого інтерв'ю в газеті «Труд», № 15 від 23. 01. 1993 р. Дозвольте привітати вас тепер уже як директора Гарвардського інституту міжнародного розвитку.
Минуло більше як шість років, але становище в Росії залишилося складним. Упевнений, що уряд Росії не виконав Ваших рекомендацій щодо виведення із кризи. А Ви чудово знаєте шляхи виходу із кризи і Ви не могли не сказати про це урядові Росії. Адже випускник Вашого університету Франклін Делано Рузвельт у найважчі 30-ті роки в США в умовах найжорстокішої кризи за півроку зумів стабілізувати обстановку в країні, більше як 3 мільйони чоловік за три місяці отримали роботу, а ще через півроку — більше як 10 мільйонів. Такі зміни здійснили два «великі інваліди»: Ф. Рузвельт і його помічник Гаррі Гопкінс, який також був тяжкохворий.
У нас в Україні також винаходять якийсь особливий український шлях розвитку. Цим відволікають народ від справжньої роботи. Особливого шляху розвитку немає для будь-якої країни, для всіх один шлях — через працю.
Знаючи це, помічник Ф. Рузвельта Гаррі Гопкінс почав з організації праці. У Вашингтоні в готелі «Паухетен» (пізніше «Роджер Сміт») п. Гопкінс зібрав 14 чоловік і вони розробили і склали план Адміністрації цивільних робіт. За перший місяць свого існування ця організація надала роботу 4 мільйонам чоловік, а за чотири місяці організувала 180 тисяч різних робіт, витративши 933 мільйони доларів. Будували шляхи, мости, школи, аеродроми, каналізації, ферми тощо. Ці два великі трудівники почали із простих, але важливих справ: підібрали в склад уряду людей, до рук яких не прилипали б гроші. Ліквідували привілеї, спекуляцію, вигнали міняйл і шахраїв. Запровадили планування виробництва. Стабілізували ціни на всі види продукції. Наклали заборону на вивезення золота, срібла і паперових грошей із США. Закрили банки на п'ять днів із розпорядженням здати готівку в банк, за невиконання — сувора судова відповідальність. Було створено «мозковий трест» — інтелектуальний двигун виведення із кризи. До його складу увійшли найкращі економісти, підприємці, які працювали безплатно. За шість місяців обстановку в країні було стабілізовано. Робота, зростання виробництва, правильний розподіл прибутків урятував Америку.
Ф. Рузвельт постійно підкреслював, що «трудящі платять велику ціну за некомпетентність і нелюдяність капітанів фінансових кораблів». Із перших днів президентства він узяв курс не на видачу допомог, а на організацію праці: «Видача допомоги підриває дух людей, що зневірилися. Їм потрібні не подачки, а робота». «Необхідно знайти спосіб, щоб бідність в Америці було знищено». І він знайшов простий спосіб. Усе це досить точно описав його помічник Роберт Шервуд, і не моє завдання вчити державних працівників. Досвід виведення із кризи досить широко описаний у літературі і документальній, і художній.
Шановний пане професор, знайдіть в архівах копію плану Гаррі Гопкінса і замість інвестицій дайте його нашим керівникам для роботи, нам потрібні не гроші. Адже і Маргарет Тетчер почала свою діяльність зі скорочення державного апарату, постійно кажучи: «Не можна господарювати, постійно позичаючи гроші. Не можна керувати країною, постійно залазячи в борги».
Важко в будь-якій державі, якщо важливі пости займають некомпетентні люди.
Шановний пане директор, В и чудово знаєте, що одна з причин кризи в 30-х роках у США — не завжди вміле керування країною. І щоб розв'язати цю проблему, призначали комісії для її «вивчення». Ф. Д. Рузвельт пішов іншим шляхом, оперативно вирішував усі питання. На Україні подібна ситуація. На мій погляд, для виведення із кризи необхідне обопільне довір'я керівництва країни і народу. У роки кризи в США Ф. Рузвельт казав: «Довір'я і мужність — це основне, що потрібно для виконання нашого плану... Якщо ми будемо триматися разом, ми не зазнаємо невдачі».
Деякі вважають, що народ України не любить працювати. Це велика неправда. Усе залежить від правильного керівництва.
З повагою, Анатолій ОБІДЕЙКО, ветеран Другої світової війни Кременчук
Телефон зворотного зв'язку з читачами: 414-91-26, відділ популярних тем