Останнім часом ЗМІ не припиняють нагадувати, що тільки за умов ліберальної ринкової економіки наша людина нарешті знайшла або незабаром знайде всі мислимі свободи, в тому числі й свободу повного самовираження. Протилежні оцінки також згадуються. Тим більше, що такі оцінки не поодинокі й, що важливо, належать не тільки «лівозорієнтованим» аналітикам.
У цьому контексті газета «День» видається мені більш демократичною й тому цікавою для безпартійної української інтелігенції, яка ще не визначилась. Сторiнка «Пошта «Дня» надзвичайно цікава. Можливо, в ній ключ розуміння загальної спрямованості газети.
Одночасно листи читачів розчаровують. Думки дуже обережні, поверхневі, хоча за формою часто іронічні й полемічні. Автори відчувають, що їхнi листи будуть опубліковані лише в тому випадку, якщо будуть відповідати стандартам «Дня»: ввічливості, округлості, помірності. Тому, можливо, коли тому чи іншому авторовi хотілося б, образно кажучи, висловитися поміцніше, він вдається до самообмеження своєї емоційності, виражаючи її через відстеження листів і публікацій «Дня», які його обурюють. Замість висловлення власної думки з тієї чи іншої проблеми обережний читач, який більше бажає потрапити на сторінки газети, ніж висловити таку думку, вдається до прийому: намагається покритикувати іншого, чий лист вже опублікований (суджу й по собі).
«Серйозний тон» авторів ряду листів, на мій погляд, відбирає в них творчий запал для висловлення власної позитивної позиції. Ну, висловився хтось не так — висловися краще! Принаймні, далеко не всім авторам у критичних відгуках вдається висловити у формі іронії (або м’якого обурення) власну позитивну думку. «Антитеза» виходить фрагментарною, буркотливою, непереконливою.
ВІД РЕДАКЦІЇ
Мабуть, чи не вперше в нашій пошті зустрівся лист читача, який критикує загальний підхід і стиль написання листів іншими читачами. Правда, пан Стройков визнає, що сторiнка «Пошта «Дня» дуже цікава, в чому, на наш погляд, чимала заслуга саме наших читачів. Щодо його припущення, що листи читачів публікуються лише в тому випадку, якщо вони відповідають стандартам газети, зауважимо, що відповідаючи принципам плюралізму, відображення всього спектру думок iз тих або інших проблем, публікації найбільш цікавих листів ми ніколи не змінювали. А емоційність, відомо, можна виразити і у ввічливій формі, коректно, поважаючи опонента.