В Україні приховано, але відчутно стартувала передвиборча кампанія. Багато хто до цього ставиться негативно, мовляв, життя й так заполітизоване. Тим часом активна молодь втілює власні проекти, заявляючи про себе. Про те, що хорошого і що поганого трапилося упродовж останнього тижня, читачам «Дня» розповідають експерти.
Олеся КИРИЛЕНКО, кандидат соціологічних наук:
— Зазначу ранній початок передвиборчої кампанії. У державі є певні законодавчі норми, які регулюють цей процес. Проте політичні сили їх не дотримуються. І, до речі, люди по-різному ставляться до цього явища, однак більшість його до позитиву не відносить. Все-таки це егоїзм політичної еліти, яка аж надто політизує життя суспільства, щоб, очевидно, відволікти від інших проблемних тем.
Натомість позитивом для мене як соціолога-гендериста є посилення уваги до гендерної політики. Адже це питання нині реанімується. Відбулася низка заходів з цієї проблематики, в одному з яких я брала участь.
Актуальною для мене залишається й екологічна тематика. Свого часу, будучи у Сполучених Штатах Америки, вивчала досвід Каліфорнії з цих питань. Тому мені приємно, що рух у цьому напрямі відбувається і в нас. Інтерес до екології зріс. Так, нещодавно у Харкові відбулася конференція і виставка екотехнологій. Коли розповіла про це колегам, вони відгукнулися. Наразі ми готуємо конференцію з екологічних питань, яка відбуватиметься на обласному рівні. Адже нині дуже важливо, щоб спільнота мала екологічну культуру. Також дуже приємно бачити зацікавленість студентів у новій інформації. Можу зробити висновок, що молодь серйозно та відповідально ставиться до проблем соціально-економічного розвитку.
А ще нещодавно я побувала у Львові на урочистостях, під час яких хлопці, що пішли в армію, складали присягу. Була приємно вражена і рівнем організації, і рівнем підготовки призовників. Я зрозуміла, що в Україні є армія і є молодь, яка готова захищати країну.
Юрій ЖУРАВЕЛЬ, лідер гурту Ot Vinta:
— Наступного тижня в Рівне приїздять брати Капранови, а також Богдан Бенюк. А це означає, що в Рівному відбуватиметься щось цікаве, що, безумовно, є позитивом. Вони відкриватимуть другий сезон всеукраїнського фестивалю молодого аматорського кіно «DVERY», нагороджуватимуть переможців конкурсу відеоробіт минулого сезону. Свою нагороду отримає й автор стрічки, яку обере народне журі.
Нещодавно прочитав «Щоденник моєї секретарки» братів Капранових. Книга сподобалася, тому зробив до неї декілька малюнків. Як результат — наступне видання вийде з моїми ілюстраціями.
Минулого тижня гурт Ot Vinta був у Польщі. Ми їздили на фестиваль «Підляська осінь». Містечко, де він відбувався, невелике. Ми у ньому вже бували. Однак за останній рік там нічого не змінилося. Таке враження, що країна, яка досягла певного економічного рівня, зупинилася і стоїть на місці. У нас же життя вирує. І це значно цікавіше.
Із негативу відзначу те, що гурт Ot Vinta досі не замовили на новорічні виступи. А якщо люди не думають про свята, які наближаються, це не дуже хороший знак.
Алла ЧЕРНІЙ, кандидат політичних наук:
— Розпочну з поганого, адже, як на мене, його сьогодні більше. Нині політична система України втрачає ідеологічний базис. Це проявляється у реагуванні на події, яке здебільшого є ситуативним, спричиненим випадковим тиском. Маю на увазі зняття пільг у чорнобильців та афганців. Системного підходу до проблеми не було. А позитивом є те, що акції протестів, які супроводжували подію, хоча й були агресивними, однак обійшлися без кровопролиття.
Сьогодні також стає відчутним початок передвиборчої кампанії. Активніше працюють кандидати, які йдуть за мажоритарною системою. Так, відбуваються різноманітні акції, стартують проекти. Ставку роблять на молодь, а також на соціально вразливі категорії, відбувається маніпуляція свідомістю. Так, кошти з місцевого бюджету виділили на пенсії чорнобильцям, натомість соціальні пенсії не виплатили, зіштовхнувши інтереси двох категорій населення. Це, безумовно, негатив. Взагалі на сьогодні інформація про ухвалені рішення неаргументована. Тому, скажімо, важко зрозуміти кінцевий результат реформ. Вони, звичайно, потрібні, проте прозорого механізму їх втілення ще нема.
До того ж, на сьогодні рішення, які реалізуються, відповідають стереотипам, а не ситуації. Йдеться про відзначення Дня революції, яке у своїх цілях використали певні політичні сили. Певна річ, минуле варто пам’ятати, але не активізувати. Зазначу також і нездатність держави до зміни політичного курсу. Адже були політичні заяви з приводу багатовекторності, які так і лишилися заявами. Європейські інституції втратили довіру до України, водночас зближення із Росією не відбулося.
А з позитиву відзначу проведення в Україні Євро-2012. Хоча є тут і негативні моменти, та завдяки цьому українці отримали шанс побачити таке дійство тут, відчути той дух. Більше того, сподіваюся, що інфраструктура, яку готують до Євро-2012, почне приносити дивіденди.
Юрій ДЮГ, журналіст:
— Сумно, що ремонтувати системи опалення і водопостачання розпочинають перед настанням морозів, а не влітку. Це вже перетворилося на традицію. Не став винятком і цей тиждень — міські комунальники при неприйнятному температурному режимі кладуть асфальт. Словом, все як завжди. Розчарували депутати обласної ради. Під час останнього сесійного засідання частина з них протестувала проти суцільного ухвалення рішень, навіть залишила залу. Але більшість не прислухалася до такої думки. Якось без уваги поставилися депутати і до протестуючих чорнобильців. Тому позитив доводиться створювати самостійно. Так, розпочався цікавий соціальний проект, присвячений популяризації грудного вигодовування та материнства. До нього активно долучаються відомі у місті люди. Очевидно, розуміють, що добра справа розпочинається з участі кожного. Це, без сумніву, позитив.