Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Про особливості української еліти

20 жовтня, 2001 - 00:00

А візьміть новітні часи. Чому визначні українські політики-інтелігенти М. Грушевський, В. Винниченко, С. Петлюра не зуміли свого часу домовитися з командиром 1-го українського корпусу, Головним отаманом Українського вільного козацтва П. Скоропадським, що призвело до державного перевороту, ним же очоленого, а потім до контрперевороту, зрештою — до розгулу отаманщини і загибелі першої Української Народної Республіки?

Чи не тому, що свої скороминущі політичні й майнові інтереси українська еліта завжди ставила понад усе, понад усі національні й державні інтереси?

А візьміть сучасний етап творення незалежної Української держави. Для новоявлених українських націонал-демократів 24% голосів, відданих на перших вільних виборах президента України у грудні 1991 р. за В’ячеслава Чорновола, виявилися недостатніми, щоб вони не поставили під сумнів його незаперечний авторитет і лідерство в новітній період творення незалежної України. Потрібні були ще десять років «отаманщини» і розбрату в середовищі націонал-демократів, загибель самого В. Чорновола, щоб з’ясувати просту незаперечну аксіому — ніхто, крім нас самих, не винен у тому, що ми понад сімсот років не могли відновити втрачену колись державність. І хоча після Київської Русі були і Галицько-Волинська держава, і Велике Литовське князівство, яке багато сучасних українських істориків називає не інакше, як Литовсько-Руською (себто Українською. — А.П. ) державою, саме вона стала безпосередньою предтечею остаточного згасання державотворчих імпульсів української еліти. І відродити ці згаслі імпульси змогла вже нова національна еліта — українське козацтво, яке, знов-таки, після смерті видатного українського гетьмана-державотворця Б. Хмельницького морально переродилося і пішло на службу до «єдиновірних» російських царів-імператорів.

Тому, на жаль, історія не дає, за невеликим винятком, нам прикладів самовідданого служіння української еліти своєму народові. Однак (і це теж незаперечний історичний факт) — сам український народ виявив неабиякий інстинкт до національного відродження і перманентно, постійно, незважаючи на неодноразові зради з боку національної еліти, відроджував і плекав її. Зараз у політичне життя України вступає нове покоління політиків, нова українська еліта. Дай же, Боже, щоб вона вже ніколи не зраджувала свій народ!

Анатолій ПОГРІБНИЙ, зав. відділом газети «Вісник Городищини», Городище, Черкаська обл.
Газета: 
Рубрика: