Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Пропозиція до роздумів

19 червня, 2009 - 00:00

Вельмишановна пані головний редактор, я давній читач газети «День». Сьогодні хотів би виступити в ролі дописувача вашого часопису.

В останніх номерах газети у рубриці «Погляд з Брюсселя» друкувалися статті з приводу ініціативи Польщі й Швеції «Східне партнерство». А я давно ношуся з ідеєю проекту «Україна: держава від Чорного моря й до Балтики». Мені видається, що моя ідея про напіванклави могла б уписатися в програму «Східне партнерство».

Суть ідеї про напіванклави у наступному: за укладеним між Україною й Польщею (або ж однією з прибалтійських республік, чи навіть зі Швецією) міждержавним договором на 49 (99) років, на чорноморському українському узбережжі утворюється польський (або іншої держави) напіванклав, натомість на балтійському узбережжі Польщі (або іншої держави) утворюється — український напіванклав.

Найперспективнішим є все ж варіант з Польщею. Адже це була би реалізація багатовікової польської надідеї «панство од можа і до можа», до того ж, між нашими країнами є досвід по обміну територіями (Договір 1951 року). Напіванклав — українська територія на Балтиці площею 20—30 квадратних кілометрів, на якій був би розташований великий морський порт, потужний залізничний вузол і аеропорт. На обслуговування роботи цієї інфраструктури було б збудовано містечко на 10—15 тисяч мешканців. Напіванклав мав би статус вільної економічної зони, а його побудова була б першим реальним і вагомим кроком України до євроінтеграції.

Саму забудову містечка у напівапклаві з метою пропаганди й реклами можна буде провести за схемою: «назва містечка — Україна в мініатюрі». Тобто, порт у напіванклаві був би копією одеського морського порту зі знаменитими «потьомкінськими сходами», міський парк — копія уманської «Софіївки», культурний центр — копія львівської опери, а духовний центр — копія київської «Софії». І так були б представлені всі регіони України.

Зрештою, якщо не буде змоги зреалізувати проект у західному напрямку, він може бути зреалізований у східному напрямку. Якщо з Росією «не вдасться» у 2017 році залагодити проблему з Севастополем, можна усе переробити за схемою напіванклавів. Російський напіванклав у Севастополі, а український — у Кронштадті або ж Калінінградській області.

З повагою, Михайло МАХНИК
Газета: 
Рубрика: