Двадцять перше століття принесло людству нестримне прагнення до більшої уніфікації та бажання стерти кордони, які розмежовують різні нації не лише в адміністративному контексті, а й у плані культурному та мовному. Створюються нові міждержавні організації та спілки, люди в багатьох випадках стають більш прив’язаними до робочого місця, аніж до рідної землі, перетворюючись у «громадян світу», які багато подорожують, знають кілька мов та інколи, з огляду на обставини, змушені вести спосіб життя такого собі перекотиполя. Проте кожна монета має дві сторони, а тому можна знайти певний позитив і в глобалізації, оскільки подібні процеси у світовій спільноті дозволяють налагоджувати міжнародні контакти, поширювати національну культуру та здобутки свого народу на територію інших держав.
Саме набуття унікального досвіду життя в іншій країні та міжкультурне спілкування є однією з основних цілей молодіжної обмінної програми «Канада- Світ-Молодь», яка співпрацює з десятками країн по всьому світу, в тому числі і з Україною. Ініціатором її створення у 1971 році став відомий канадський політик Жак Ібер, який, займаючи в той час одну з міністерських посад, розробив даний проект з метою «розвитку справедливого, гармонійного та морально стійкого суспільства в Канаді». Судячи з попереднього досвіду канадсько-українських обмінів, вплив програми ні в якому разі не можна назвати однобічним, оскільки він не обмежується лише Канадою. Щоразу створюється об’єднана група з дев’яти канадців та дев’яти українців, які спільно займаються волонтерською роботою спочатку в Україні, а потім і за океаном, таким чином набуваючи особливого досвіду та навичок, які, безумовно, в майбутньому допоможуть у виборі місця роботи та подальшому кар’єрному рості. Учасники програми «Канада-Світ-Молодь» на практиці вчаться злагоджено працювати в команді, спільно приймати рішення, які задовольнили б кожного, та знаходити вихід зі складних, на перший погляд, навіть безвихідних життєвих ситуацій. Крім того, волонтерська робота як така виховує в людині високі моральні цінності та бажання допомогти ближньому, стає противагою прагматизму, який в сучасному світі часто перетворюється на життєву норму. Діяльність кожної волонтерської команди прямо пов’язана з організацією благодійних проектів, які формують у світогляді учасників програми об’єктивну оцінку важливості меценатства у сфері культури та соціальних служб. Таким чином викорінюється хронічний і надзвичайно заразний синдром байдужості та відокремлення людини від навколишнього світу. Тому одним iз девізів програми можна сміливо назвати відому фразу президента США Рональда Рейгана: «Якщо не ми, то хто, якщо не зараз, то коли».
Цього року «Канада-Світ- Молодь» святкує свою 35-у річницю. Вік поважний навіть для людини, не кажучи вже про освітній проект, що свідчить про його успішність та ефективність. За цей немалий проміжок часу в програмі взяло участь близько 27 тисяч молодих людей з понад 80 країн світу. Українським партнером «Канада-Світ-Молодь» є Національний університет «Острозька академія», який співпрацює з нею вже дев’ять років, протягом яких у стінах академії побувало 19 волонтерських команд. Загалом 160 студентів університету стали учасниками програми, добре зарекомендувавши себе не лише в Україні, а й в Канаді. Тому не дивно, що ювілей «Канада-Світ-Молодь» святкували не лише в Північній Америці. Україна стала однією з кількох країн, які також долучилися до урочистостей. В Національному університеті «Острозька академія» святкування річниці програми поєдналося з офіційними заходами з приводу 430-ліття Острозької академії та 425-ліття виходу в світ Острозької Біблії. У рамках запланованих урочистостей було проведено благодійні дискотеку та розпродаж страв канадської кухні, а також святковий концерт для учасників минулих програм.
Річниця — це не лише святкування, а й певне підведення підсумків роботи. Що ж є найважливішим досягненням в діяльності таких міжнародних програм як «Канада-Світ-Молодь»? Це не тільки знання і навички, набуті учасниками під час перебування за кордоном, не лише високий рівень володіння іноземною мовою, а й об’єктивне розуміння реалій життя в своїй державі, усвідомлення патріотизму як невід’ємної життєвої норми. Парадокс це чи ні, але по-справжньому усвідомити свою любов до рідної країни можна, тільки поживши певний час за її межами. Адже лише тоді людина починає цінувати речі, коли їй їх не вистачає.
ВРАЖЕННЯ
Едуард БАЛАШОВ , супервайзер програм NetCorps у 2001—2005 роках, програмний менеджер програм NetCorps, Canada Corps та CORE у 2005-2006:
— Такі обмінні програми, як «Канада-Світ-Молодь», дають учасникам можливість «зробити нашу планету тіснішою», створюють відчуття, що саме ти можеш змінити навколишній світ на краще, одночасно навчаючись від нього чогось невідомого. Неформальна система освіти, яка використовується під час цих обмінів, — це чудова нагода дізнатися багато нового про лідерство, демократію, неурядові організації, управління, інформаційні та комп’ютерні технології, ефективне планування власного часу, вирішування конфліктних ситуацій та ще тисячі речей, реальну вартість яких учасники зможуть оцінити лише в майбутньому, хоча результатами яких користуватимуться протягом всього життя. Але подібна програма є корисною не тільки для учасників, а й для організацій та міст, які приймають волонтерів та забезпечують їх роботою, оскільки для них це також певного роду досвід.
Хоча це може звучати трохи пафосно, тим не менше, мета програми справді благородна — створити світ активних громадян з глобальним мисленням, які нестимуть спільну відповідальність за добробут усього людства та всієї планети. «Ми надзвичайно горді від усвідомлення того, що досвід, здобутий учасниками під час програми, не закінчується на борту літака, яким вони повертаються додому», — вважає президент «Канада-Світ-Молодь» Дон Джонсон. «Він триває роками, оскільки колишні учасники стають справжніми громадянами світу, використовуючи набуті знання, розуміння та навички у своїй роботі, працюючи на користь усього суспільства.»
Лі РIНI , учасник програми Netcorps 2001—2002, Canada Corps 2005—2006, супервайзер програми CWY 2006-2007:
— «Програма «Канада- Світ-Молодь» дала мені можливість познайомитись iз новою культурою, розвинути особисті та професійні навички та отримати практичні знання, які я зміг застосувати у своєму навчанні. Після участі в програмі мої оцінки в університеті значно покращилися, зросла моя участь в позаурочній діяльності та відразу з’явилося багато пропозицій стосовно роботи. Після повернення додому я також налагодив хороші зв’язки з українською діаспорою. Участь у «Канада-Світ- Молодь» повністю змінила моє життя та кар’єру.»
Подібні коментарі про програму можна почути від тисяч молодих людей, на життя і професійний вибір яких вплинула «Канада-Світ-Молодь». Програма створена за принципом інтенсивного освітнього проекту, під час якого учасник навчається розв’язувати конфліктні ситуації з представниками іншої культури, отримує навички ефективного спілкування на робочому місці, при умові, що комунікація відбувається не рідною мовою, а також може спробувати себе в таких сферах діяльності, про існування яких раніше навіть не підозрював. Унікальність цієї програми полягає у набутті цих вмінь не на основі теоретичних занять, а через практичне їх застосування.
«Канада-Світ-Молодь» позитивно впливає на молодь, оскільки, маючи змогу спілкуватися з колишніми учасниками програми, я з власного досвіду бачу, наскільки тісні контакти зберігаються між ними навіть після закінчення цих шести місяців. Щодо мене, я вже втретє в Україні, оскільки був учасником програм NetCorps 2001—2002 та Canada Corps 2005—2006 і цього року приїхав сюди вже як програмний супервайзер. Я гордий з того, що можу прямо впливати на навчання та життя учасників, і пропоную їм чудову нагоду закохатися в обидві мої домівки: Україну та Канаду.
Метью ЖАК , учасник програми CWY Острог—Гравелбург 2006—2007:
— «Канада-Світ-Молодь» як неформальна освітня програма досконало виконує свою мету. Учасники дізнаються більше про самих себе і розвивають такі риси характеру, як терплячість, толерантність та гнучкість у прийнятті рішень — цінні знання, які допоможуть їм у майбутньому професійному житті. Подібний досвід робить з нас кращих особистостей, хоча інколи участь у програмі пов’язана з певними труднощами, оскільки дехто сумує за рідною домівкою, інші мають проблеми у спілкуванні та налагодженні взаєморозуміння. Однак після закінчення програми ми всі станемо сильнішими та незалежними. Щодо мене, я не міг визначитися у питаннях майбутньої професії до участі в програмі, проте «Канада-Світ-Молодь» допомогла мені сформувати своє бачення свого життя. Крім того, ця програма є унікальним шансом відкрити для себе українську культуру, а тому цей досвід залишить у моїй пам’яті незабутні спогади. З нагоди 35-ої річниці я також хотів би побажати програмі довгого існування, щоб вона і надалі допомагала канадцям та молоді зі всього світу робити їх мислення більш відкритим.
Ольга ЗУБИК , супервайзер програми CORE Нетішин- Мусджо 2006—2007:
— Жити варто повноцінно. Жити так, як хочеться, а не так, як тобі кажуть жити. Жити так, щоб відчувати життя і знати, що ми — жителі планети, а не лише власного міста чи власної країни. Відчути свою багатогранність можна різними способами, залежно від власної особистості. Але зараз, в епоху глобалізації та інтеграції, просто неодмінним є чинник безпосереднього знайомства з іншими культурами та традиціями, а не банальне «тогостолітнє» читання книг, перегляд пізнавальних програм та вивчення іноземної мови за допомогою самовчителя. Коли людина потрапляє в іноземне середовище, це вже не є штучною ситуацією, це — саме життя, з усіма його цікавими та незвичайними моментами, але незвичними для пересічної людини.
Інша країна, інша мова. Перша думка — страх: не бути почутим, бути загубленим. Але насправді це зовсім не так. Головне, перебороти себе, розкрити всю свою суть і бути просто собою. Власне, обмінна програма «Канада-Світ-Молодь» показує все, що тільки можна показати людинi за дуже короткий термін. Це неоціненний досвід. Досвід, який ми самі створюємо і засвоюємо.