Олексій КОЛІСНИК, голова Громадської організації «Черкаський союз учасників АТО»:
— Розпочавши свою діяльність у березні минулого року, ми змогли об’єднати зусилля державних установ, відомств, волонтерів для надання необхідної допомоги бійцям АТО і їх сім’ям. Це юридична і психологічна консультація, матеріальна підтримка, допомога у отриманні пільг і статусу «учасника АТО», реабілітація, адаптація і працевлаштування учасників АТО й інші напрямки роботи. Наразі з’явилась можливість працевлаштовувати бійців у охоронну компанію, професійне навчання й працевлаштування бійці можуть отримати на базі Черкаського обласного центру зайнятості. Допомагає у наданні необхідних документів і КЗ «Черкаський обласний центр медико-соціальної експертизи ЧОР» під керівництвом головного лікаря Лепського В.В. Центр реабілітації учасників АТО Черкаського обласного госпіталю для інвалідів війни постійно проводить лікування, реабілітацію бійців з Черкаської та інших областей України. А викладачі кафедри дизайну Черкаського державного технологічного університету за допомогою занять з арт-терапії відновлюють захисникам втрачену душевну рівновагу. Психологічну підтримку бійці можуть отримати також у Черкаському обласному наркологічному диспансері.
За ініціативи міського голови Черкас на базі міськвиконкому створена робоча група, яку я очолив і яка працюватиме над вирішенням питань учасників бойових дій та учасників АТО. Таким чином плануємо налагоджувати роботу єдиного центру, куди людина, повернувшись з зони АТО, або перебуваючи у відпустці, може звернутися за консультацією, допомогою і отримати її у повному обсязі. До того ж для розгляду депутатським корпусом винесено питання щодо надання земельних ділянок під забудову житла учасникам АТО.
Негативною залишається наша бюрократична система, яка довгий час пускала коріння, і яку зараз необхідно виправляти, але людська доброта завжди перемагала, тому ми сподіваємося, що чиновники будуть активно допомагати й ми зможемо і цього року досягти позитивних результатів.
Дарина та Іван ПОДОЛЯНИ, засновники некомерційної організації «Промолодь»:
— Коли організовуєш проект, а потім виявляється, що він допоміг не лише одній людині, а й створив навколо себе спільноту однодумців — це радує найбільше. Саме у такому творчому дусі проходив наш конкурс «Ідея-Дія-Результат», який тривав упродовж року. Ми вирішили зібрати в одному місці і в один час активну молодь міста, навчити їх, як поетапно, не маючи грошей, впливових знайомих і досвіду, втілювати в життя свої громадські проекти. Спочатку проходили відкриті лекції, які безкоштовно міг відвідувати кожен охочий. Кожен міг використати ці знання, попрацювати зі своїм задумом і подати на конкурс. Переможці здійснили навчальну поїздку до Польщі, де на власні очі побачили, як працюють громадські проекти. Потім з цими ідеями і натхненням приїздили і втілювали їх у своєму місті. Призовий фонд та витрати на освітній тур до Польщі профінансували меценати — це черкаські підприємці, а також члени всесвітньої благодійної організації «Ротарі клуб». Наші активісти проводили у місті різноманітні ярмарки, майстер-класи і концерти, виручені кошти від яких спрямували на реалізацію своїх проектів.
За підсумками нашого конкурсу, у місті успішно діють шість громадських та культурних проектів, які втілила в життя молодь. Заняття спортом на свіжому повітрі під керівництвом інструкторів стали доступними для усіх охочих завдяки проекту «Фітнес Open Air» і його авторці Аліні Котолуп. Проект «Чиста хвиля» — це не просто прибирання схилів Дніпра, це маленьке суботнє свято, яке організувала Яна Бакрадзе. Як, подорожуючи Черкащиною, допомагати, волонтерити, привабити туристів, показують подруги Яна Балашова і Ліза Побиванець у проекті «Help and Travel». А ще наша гаряча молодь розробила арт-простір «Urbanan», проект відродження літнього театру в одному з черкаських парків — «Forest Space» й інші. Цього року ми вже на низькому старті. Вдосконалюємо нашу програму відкритих лекцій і майстер-класів, і запрошуємо на навчання молодих та активних.
Необхідно долучати до громадської діяльності якомога більше людей, налагоджувати зв’язок з бізнесом і владою, переймати досвід з-за кордону, щоб нас не сприймали просто як волонтерів, які щось роблять у вільний від роботи час. А насправді ставати потужною силою, яка змінює суспільство на краще, часто швидше і якісніше за державні органи влади.
Наталія КОЗЛОВА, психолог Регіонального психологічного кризового центру, волонтер:
— Соціально поганим для мене є те, що триває неоголошена війна. І на жаль, наша влада не може чесно подивитись на це й зробити свідомі кроки, щоб цю ситуацію змінити. Ми живемо у Черкасах, нібито у безпеці, але водночас відчуваємо нестабільність, тривожність і навіть страх, я не можу планувати майбутнє і чітко розробити стратегію свого життя. Негативним для мене є те, що беручи участь у різних сферах життя, багато чого не встигаю й не маю можливості стовідсотково реалізовувати свої бажання. Зараз дуже хворіє моя мама і я розумію, що приділяю їй недостатньо часу.
Доброго у моєму житті також багато. Вшановуючи 20 лютого у Києві пам’ять Небесної Сотні, зустріла друзів, з якими ми пережили тяжкі часи на Майдані. Нещодавно робили обереги для військових і передавали через капеланів УПЦ КП на схід. У невеличкий мішечок клали шматочок антидору (священний хліб, який використовується в літургії). Вважається, що ця найбільша святиня, коли вживати її натщесерце з молитвою, оберігає від кулі, від хвороби й загибелі. Ми з дівчатами відправляли такі торбинки й прикладали до них пам’ятку, як правильно використовувати. Незважаючи на економічну кризу у країні, ми можемо відшукувати шляхи своєї реалізації, від позитивної думки до якогось кроку. Дуже радує й те, що після надання психологічної підтримки налагодилися відносини у сімейної пари, які вже були на межі розлучення. Такі події окриляють.