Пам’ятаю, у 2003 році в Чернігові обирали депутата до Верховної Ради. Кандидати — мешканець Чернігова Іванов — поет, редактор газети «Гарт» і харків’янин Ярославський — банкір, олігарх. Я не зустрічав тоді жодного чернігівця, який би голосував за Ярославського, але він став депутатом. Тижнів через три зустрів знайомого (у шістдесяті роки працювали в одній установі), колишнього номенклатурного чиновника. Я розповів, що на пенсії та підпрацьовую, маю понад 1000 гривень. Він відповів, що теж на пенсії, підпрацьовує в окружній комісії, за одні вибори має стільки, що я не отримаю і за 10 років. Отака наша мажоритарна система виборів!
Голосування на дому, фальшиві бюлетені, «мертві душі»... Бувають й інші маніпуляції. Наприклад, у другому турі президентських виборів 2010 р. приписки голосів за обох кандидатів відбулися синхронно після 17-ої години, тому дані екзит-полів і ЦВК збігаються. З 2006 р. за доступ до державного корита олігархічні угруповання почали змагання по новому виборчому закону. Найціннішими бійцями для них стали провокатори-зрадники в шеренгах опонентів.
Я проаналізував перехід депутатів і партій з одного блоку в інший (перелік зайняв би декілька сторінок) і дійшов висновку — це рух не броунівський, а цілеспрямований та корисливий, тому найбільше провокаторів сьогодні згрупувалось у Регіонах. І щоб утриматися у владі, вони неконституційно змінили Конституцію і виборчий закон та почали відбудовувати тоталітарну вертикаль. На останніх виборах були задіяні всі «кращі надбання» минулих. Основна мета — мінімальна явка виборців, тоді кожний голос, наприклад, дисциплінованого симоненківця, буде рахуватись за два, і кожен голос на дому, у психлікарні, владній установі, буцегарні для владної команди також потягне за два. Відштовхнуло виборців і безальтернативне формування виборчих комісій, маніпулювання списком кандидатів, організаційне безладдя до і в день виборів. Така ж реакція і на рекламу з набридлими вождями на бігбордах.
З кожними виборами біля поштових скриньок нашого будинку ростуть купи паперового сміття, бо більшість людей рекламні агітки викидають, не читаючи — не вірять жодному слову від правлячих партій і їх сателітів. І все ж основний бій за владу відбудеться на парламентських виборах, на яких і будуть задіяні всі маніпуляційні технології, напрацьовані на місцевих виборах... Та поки депутати будуть призначати суддів і підбирати Президента, оточення якого «одноосібно» призначає генерального прокурора (а ці атрибути влади повинні обиратися тільки народом!), доти вибори будуть сфальсифіковані, влада і бізнес корумповані, резонансні політичні злочини до кінця не розкриті, і ніяких суттєвих змін на краще в країні не відбудеться.
У цьому я переконаний, може, й тому, що не депутат, не політолог, не політик, а тільки досвідчений виборець з півсотлітнім стажем...