Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ЩО ХОРОШОГО? ЩО ПОГАНОГО?

Зима та політика
5 лютого, 2005 - 00:00

Яким буде новий уряд? Протягом поточного тижня це питання хвилювало, без сумніву, більшість українців. Ще одним приводом для обговорення став прихід справжньої зими та виниклі у зв’язку з цим проблеми. Докладніше про це — в традиційній рубриці «Дня» «Що хорошого? Що поганого?»

Євген КАРАСЬ , керівник галереї «Ательє Карась» і Асоціації діячів сучасного мистецтва України:

— Протягом усього цього тижня головною темою, якою жив я та моє оточення, було обговорення майбутнього культури в новій Україні: намагалися аналізувати позицію або її відсутність щодо питань культури в нової влади. На жаль, культура та її майбутнє не фігурували ні в програмах, ні в імовірних призначеннях. У зв’язку з цим поганим вважаю той факт, що ми не знайшли кандидатури на посаду міністра культури, який міг би провести радикальну реорганізацію галузі, найвідсталішої та найконсервативнішої в Україні, що вимагає широкомасштабних кадрових змін. Міністра, який міг би виробити механізм громадянського контролю й експертної оцінки діяльності свого відомства. І, звичайно ж, у якого була б наявна серйозна естетична амплітуда розуміння культури від народного мистецтва до сучасного.

Але добре те, що всі видатні діячі культури, з якими ми консультувалися, мають, на відміну від минулих років, тверді наміри не йти на компроміси з новою владою, а відстоювати в жорсткій формі майбутнє культури України. Вважаючи, що це право вони заслужили активною участю на передових позиціях оранжевої революції.

Костянтин МАТВІЄНКО , корпорація «Гардарика»:

— Добре, що парламент зумів подолати серйозні внутрішні розбіжності. Добре так само те, що поставлене питання про відповідальність попередньої влади за економічні й інші злочини, що мали місце в нашій країні.

Найсумніша новина — це смерть прем’єр-міністра Грузії Зураба Жванія. Так само засмутила новина про захворювання на грип і госпіталізацію Папи Римського Івана Павла II.

Що стосується снігопаду, то це і добре, і погано. З одного боку, все-таки є надія, що в нас буде хороший урожай озимих. З іншого боку — це створило серйознi проблеми для великих міст, автошляхів і залізниць, для комунальних служб.

Віктор ПРОСКУРНЯ , головний редактор газети «Мелітопольські відомості»:

— Хороше — нарешті випав довгожданий сніг. Особливо багато радості це «снігоявлення» принесло діткам: діставши з горищ уже запорошені санки, всі вони побігли кататися зі снігових гірок. Та, напевно, й усім дорослим сніг подарував радісні хвилини. Зима ж на дворі! Можна прогулятися, подихати свіжим зимовим повітрям, подивитися на засніжені дерева... Хоча до всього цього виявилися не готові комунальні служби. По-перше, дуже довго не могли впоратися з тим, щоб розчистити сніг, а по-друге, в багатьох районах нашого міста мороз вивів із ладу систему подачі води. З цими аваріями також дуже довго не могли дати собі раду. І, звичайно, засніжені траси — морока для водіїв. Оскільки дороги в нас просто жахливі. Так що, як виявилося, сніг — це і добре, і погано.

Сергій МАКЕЄВ , Інститут соціології Національної академії наук України:

— Думаю, що минулий тиждень дуже-дуже схожий на наше життя протягом останнього часу. Бо наше життя несе в собі дуже багато невизначеності, загроз і тривог та практично не приносить приводів для радості, веселощів і розваг. Почнімо хоч би з того, що цей тиждень почався з якогось тривожного та незрозумілого природного катаклізму, який накрив практично всю земну кулю. Наприклад, з’явилися нові докази того, що льодовики Антарктики тануть швидше, ніж припускали раніше. І тут нам залишається гадати, чи це ми чимось не догодили природі та вступили в конфлікт із нею, чи вищі сили не задоволені тим, що ми робимо, думаємо і як чинимо. На тлі цього природного катаклізму не принесла спокою й політична ситуація в країні. Тривалі очікування нових дій загалом-то не сприяють тому, щоб перебувати в піднесеному настрої та з оптимізмом дивитися в майбутнє. Ніяк нормально не може запрацювати наш уряд. Політики у відносинах одне з одним і боротьбі за нові посади смішні до непристойності. Але сумно ще й те, що від усього цього неможливо ховатися навіть за стінами наших осель. Квартири сьогодні дуже погано опалюються. І це при тому, що зима цього року поки що не була суворою. Крім того, в нашому мікрорайоні (я живу на Солом’янці) на дверях під’їзду з’явилося попередження «Київенерго» про те, що воно має намір відключити всім жителям будинку гарячу воду. І мотивують це тим, що існує заборгованість із квартплати. Але в нашому будинку, наприклад, із вісімдесяти квартир не платять п’ять. Якщо рахувати у відсотковому співвідношенні, то це виходить приблизно 6%. Але «Київенерго» на чолі зі своїм керівництвом, думаючи, що вже отримало індульгенцію від нової влади, вирішило 94% совісних і обов’язкових квартиронаймачів покарати. Загалом, цього тижня було більше побоювань щодо майбутнього, аніж надій на прояснення.

Підготувала Юлія КАЦУН
Газета: 
Рубрика: