Шостого листопада Україна відзначила 60-ту річницю визволення Києва від німецько-фашистських загарбників. Ветерани, на чиїх грудях сяяли бойові нагороди, квіти біля пам'ятників, спогади, сміх і сльози людей, які пережили жахи війни, — ось що вкладало сенс в наше існування. Хоча політики, зазвичай, готували свої політичні «страви», хтось робив свої відкриття, а ще хтось — радів чиїмось успіхам... А що хороше чи погане запам'яталося нашим експертам — у традиційній рубриці «Дня».
Олег БІЙМА, виконуючий обов'язки директора каналу «Культура»:
— Хорошою подією для мене та нашого творчого колективу було те, що на екрани вийшов наш фільм «Київ — місто-герой, місто-великомученик». Ця картина являє собою цикл серйозних серій. І для всіх нас — це дуже велика подія. І не лише як для творців, що задоволені своїм творінням, а ще й тому, що цей фільм присвячений 60-річчю визволення Києва від фашистських загарбників. Бо ця річниця, безперечно, є важливою датою в житті наших громадян. А те, що відбувалося в моєму житті, те, що лине з телеекранів, на жаль, не вселяє в мене, зазвичай емоційну людину, оптимізму у будь-якій сфері: чи то в політичній, економічній, духовній...
Любов БЕВЗЕНКО, старший науковий співробітник Інституту соціології НАН України:
— Ми звикли втішати себе словами «аби не було гірше», і тому нам вже важко відділити хороше від не дуже хорошого. На мою думку, поганими можна назвати події, що відбулися в Донецьку з «Нашою Україною», де зірвали з'їзд цього блоку. Погане й те, що опозиційні партії блокують трибуну парламенту та зривають день голосування. Такі події дають підстави для невтішних прогнозів на майбутнє. А хорошим і приємним для мене є те, що шостого листопада ми можемо святкувати День визволення Києва від німецько- фашистських загарбників, а також — привітати ветеранів. Однак погано, що знову і знову ми чуємо як лунають вибухи в Іраку, в результаті яких гинуть люди. Думаю, що події в цій країні заходять у глухий кут. Погано й те, що Франція починає переглядати положення своєї ядерної програми. Це теж дає підстави для поганих прогнозів. Не можна не згадати про Тузлу. Здається, переговори між двома державами виходять на тривожну точку.
Анатолій ШИРОКОВ, голова ЦК профспілки працівників НАН України:
— Вважаю приємною подією, позитивним зрушенням, які відбулися завдяки зусиллям Президії НАН України, її президента Бориса Євгеновича Патона, профспілки, є надбавка до державного забезпечення Академії. Це більше, ніж було у попередніх бюджетах. Стосовно неприємних для мене, як щирого, давнього вболівальника київського «Динамо», речей, то засмутила поразка киян у грі з лондонським «Арсеналом». Все-таки ми сподівалися на перемогу. Засмутили і події в Донецьку. Бачимо, що в нормальному режимі Верховна Рада працювати не може. Так, як і приймати бюджет та інші необхідні закони. Будемо сподіватися, що Україна знайде нормальний вихід з нинішньої політичної ситуації.
Михайло ГРЕЧКА, керівник центру «Євро-Азія — III тисячоліття»:
— Найважливіше та найкраще досягнення народу та влади на сьогоднішній день — це мир. Приємно, що у четвер ми мали змогу відзначити свято — річницю визволення міста Києва від німецьких окупантів. У ці дні його відвідало чимало ветеранів та делегацій з-за кордону, щоб відсвяткувати своє заслужене свято. Це надбання для України. А погане, мабуть, те, що не припиняються конфронтаційні міжусобиці між різними політичними структурами. Про це свідчить і «донецький скандал», і зірвана сесія Верховної Ради. Безумовно, це негативно впливає на спокій та мирну працю українців. Але, думаю, прийде час, коли політичні партії та їхні лідери зрозуміють, що вони самі ж розігрують технологічні схеми, щоб зірвати той мир і спокій, який сьогодні існує на території України. Таким чином, цей тиждень показав усім нам, що політична еліта не зрозуміла свого розіграшу. І я, займаючись вивченням євро-азійських відносин, вважаю, що саме Україна простягне руку злагоди всьому євразійському континентові.
Олександр СТЕГНІЙ, директор Центру соціальних та політичних досліджень СОЦИС:
— Все ще пригнічує питання щодо врегулювання державного кордону та доля острова Тузла. Другий негативний момент — це наростання політичних колізій: події в Донецьку, блокування сесії Верховної Ради. Для українського суспільства така боротьба за майбутнє президентське крісло негативна. І дії політиків, які вже зараз діють активно і гостро, не на користь людям. Щодо позитиву, то добре, що в 60-ту річницю визволення Києва згадали ветеранів. Для них це пам'ятний день. Бо всі вони пам'ятають як проливали кров за Україну. І це варто пам'ятати. Бо інтереси держави для всіх повинні бути понад усе.