Відгук на матеріал Дмитра СІНЧЕНКА «Безсистемність» («День», №216 від 18 листопада 2014 року)
Нарешті з’явилася більш-менш об’єктивна стаття спеціаліста про стан громадянського суспільства в Україні. Газета «День» за 18 листопада цього року подала точку зору про основні проблеми громадських ініціатив під промовистим заголовком «Безсистемність». Автор статті, політолог Дмитро Сінченко, констатує — у країні нема ні структурованого громадянського суспільства на основі мережі громадських організацій, ні справжніх політичних партій. Є натомість набір різних за джерелами фінансування організацій та політичних проектів.
З таким висновком важко не погодитися, адже надії на Майдан щодо утворення системи громадських структур, які контролюватимуть владу і впливатимуть на її формування, не справдилися. Підтвердженням цього стали дострокові вибори президента України та Верховної ради України, які пройшли за старими заяложеними правилами часів Кучми — Януковича.
Формування громадянського суспільства є справою не тільки ініціативних громадян, а насамперед влади, як свідчить досвід західних демократій. Там це був тривалий еволюційний процес. У нас же часу на розкачку вже давно нема, та й ворог до цього не спонукає. Першим сигналом від влади у напрямку заохочення громадських ініціатив стало б утворення відповідних структур в Адміністрації Президента України та при Кабінеті Міністрів України, які б системно переймалися проблематикою громадянського суспільства. За президентства В. Януковича подібні підрозділи були, проте вони провалили роботу, що також у підсумку не посприяло залагодженню непримиренного конфлікту на Євромайдані.
За умови якщо й оновлена Верховна Рада України перейматиметься послідовно законодавчим підкріпленням процесу структуризаціїї громадянського суспільства, то результат не забариться. Адже запит на це сформовано і є в наявності критична кількість первинних структур інститутів громадянського суспільства, щоб процес набув ланцюгового й незворотного характеру.