Уважно прочитав статтю Джеймса Мейса («День» №54) . Погоджуюсь з її змістом, кінцевим висновком.
Яка ж форма самоорганізації вільних, рівноправних громадян може бути найбільш прийнятною для нас, щоб забезпечити реальну можливість якщо не всім, то більшості громадян України, самостійно реалізувати себе в системі політичної влади?
З давніх-давен в Україні існували і діяли територіальні громади. Іван Франко, розмірковуючи над значенням громад у політичному житті держави, у праці «Що таке громада і чим вона повинна бути?» писав: «Коли кожен повіт, кожний край, кожна держава складається з громад сільських чи міських, то все одно перше й найголовніше завдання тих, хто управляє державою, краями, повітами, має бути таке, щоб добре упорядкувати й мудрими правами якнайбільше забезпечити найменшу, але основну одиницю. Бо коли громада зле впорядкована, бідна, темна й сама в собі розлазиться, то очевидно, що й увесь побудований на ній порядок повітовий, крайовий і державний не може бути тривалий». Саме ця проблема, порушена І. Франком ще 1890 р., є актуальною й сьогодні.
Закон України про місцеве самоврядування задекларував територіальну громаду основою місцевого самоврядування, та чомусь ні ЗМІ, ні політичні партії не приводять масової роз’яснювально–агітаційної роботи про нагальну необхідність створення самоврядних територіальних громад, про їхню організаційну структуру, права, обов’язки, основотворчу роль у системі політичної влади держави.
У м. Щорсі дещо робиться в цьому напрямку. Розроблено тексти проекту статуту територіальної громади та звернення до виборців. Систематизовано засадничі цінності розумного, повноцінного життя громадянина України – для правильного спрямування виховання нових поколінь. Ідея організаційного об’єднання у територіальну громаду знаходить підтримку у виборців м. Щорса. Із опитаних мною 100 виборців – 74 дали згоду стати членами територіальної громади, 6 – відмовились і 20 – не визначились. То чому б нам не прислухатися до розумних порад наших духовних наставників: Т. Шевченка («обніміться ж, брати мої...»), І. Франка і не взятися, найперше працівникам ЗМІ, за цю, як на мене, найважливішу для українського народу справу?
Адже через свідоме, добровільне організаційне об’єднання більшості виборців кожного населеного пункту України в територіальних громадах, самостійне здійснення ними своїх політичних прав і обов’язків можливо стати справжніми господарями в Україні, утвердити в ній дійсно демократичний устрій.