Володимир ПАСТУХ, 18 років
1. Чи знаєте ви свої права?
2. В Америці кожний школяр знає, що ніхто з дорослих не має права вимагати в нього показати вміст портфеля чи кишень. Чи стикалися ви з порушенням своїх прав з боку батьків, вчителів, влади?
3. Що може спонукати суспільство активніше відстоювати свої права?
1. Частково.
2. У моїй присутності таких випадків не було. Але я іноді помічав, що коли мене вдома немає, мама робить «ревізію» моїх кишень і особистих речей.
3. Можливо, якісь акції, гра, конкурси, рок-концерти, які могли б організовувати соціальні служби для молоді, де громадяни зможуть більше дізнатися про свої права і, може, тоді почнуть їх відстоювати.
Наталя КУЧАК, 16 років
1. Знаю дуже добре, тому що активно брала участь як волонтер в акції з поширення знань про Конвенцію ООН з прав дитини і сама розповідала молодшим школярам про це.
2. Я з 10 років заробляю сама собі на життя. Вважаю, що мені пощастило з тими людьми, які весь цей час мене оточували. Вони добре до мене ставилися, навчили мене виживати. Моя мама після розлучення з батьком вийшла заміж, має дитину. І я вважаю, що матері повинні допомагати своїм дітям навчитися бути самостійними. Тепер я знаю, що коли піду з дому, то не пропаду. Не скажу, що я була свідком багатьох випадків порушення прав дитини, але, по-моєму, педагоги в жодному разі не повинні обзивати учнів тупицями — адже це також порушення цих прав. Думаю, що в цьому випадку вина або самого педагога, який не зміг донести необхідні знання до учня, або учня, який внаслідок якихось причин не може приділити достатньо часу домашньому завданню. Внаслідок сімейних обставин мені довелося весь дев’ятий клас пропрацювати, щоб самій себе утримувати. І коли я прийшла в десятий, мені неодноразово довелося чути від однієї учительки, що я тупа. Це образливо.
3. Не знаю чому, але у мене складається враження, що зараз ніхто не відстоює своїх прав, хоча вважаю, що це робити необхідно. По-моєму, люди просто не хочуть знати, що робити: живуть кожен у своїй оболонці. Думаю, що молоде покоління швидше стане на захист своїх прав — у нього більше сил, немає стереотипів. Треба жити сьогоднішнім днем і думати про майбутнє.
Юлія КОЗАКОВА, 18 років
1. Так, знаю
2. Іноді я стикаюся з такою проблемою. Вдома батьки можуть щось шукати і переглянути мої речі замість того, щоб спитати у мене, де лежить те, що вони шукають. У школі вчителі іноді могли вимагати від моїх однокласників вивернути кишені і показати вміст. І мої однокласники слухали старших тому, що мало хто з них знав свої права.
3. По-перше, щоб відстоювати свої права, їх треба знати. Я вважаю, що кожний школяр повинен знати свої права і розумно використовувати їх. По-друге, молодь — найактивніша частина населення, і вони своїм прикладом можуть показати іншим, що коли не відстоювати своїх прав сьогодні, то в майбутньому ми не будемо мати взагалі права голосу, і нами маніпулюватимуть, як захочуть.
Євген ГРАНКІН, 21 рік
1. Так, але не всі
2. З боку вчителів під час мого навчання в школі такого не було, але в дитинстві батьки, бувало, все-таки перевіряли кишені.
3. Засоби масової інформації — і тільки. На самих громадян розраховувати марно. За допомогою ЗМІ можна доводити до населення їхні права і тим самим підвищувати свідомість громадян та активність у відстоюванні своїх прав. Ми все-таки мало знаємо свої права, а саме ніщо не приходить, його треба пробудити.