Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Український світ поза Україною

В Острозькій академії вивчають діаспоріану
20 вересня, 2008 - 00:00
ФОТО КОСТЯНТИНА ГРИШИНА / «День»

Сьогодні, за різними, підрахунками, поза межами України мешкає від 10 до 20 млн. українців. Це майже четверта частина населення нашої країни. Однак ні час, протягом якого вони живуть за рубежем, ні тисячокілометрова відстань, що розділяє їх з рідною землею, не є причиною того, щоб забувати про свою Вітчизну, чи не ідентифікувати себе українцем. Те, наскільки українці за кордоном переймаються проблемами України, видно із численних проектів, зініційованих ними. Це і освітні програми, і наукова діяльність, і допомога у вирішенні різноманітних фінансових проблем тощо. Як стверджує директор Інституту дослідження української діаспори Національного університету «Острозька академія», кандидат історичних наук, доцент Алла Атаманенко, для нашої держави дуже важливо досліджувати таке явище, як українці, що мешкають поза Україною, адже нам справді є чому в них повчитися. Наприклад, маючи чітко визначену українську ідентичність і національну свідомість, українці другої і третьої хвилі еміграції створювали українські недільні школи, пластові організації і намагалися виховувати своїх дітей в українському дусі. «Українська діаспора зуміла зберегти ті традиції, які були притаманні саме українському суспільству — традиції жертовності. Мається на увазі, що усі створені українські організації, українські церкви за рубежем не функціонували за державні кошти, а за кошти, які виділялися самими ж українцями. Розуміючи важливість створення таких організацій, вони виділяли фінансову допомогу на розвиток українства, навіть якщо доводилось їх відривати від своїх родин», — розповідає Алла Атаманенко.

Саме явище діаспори передбачає дослідницькі зусилля різних фахів, тобто це поле діяльності для істориків, для філологів, мовознавців, літературознавців, соціологів, економістів, адже діаспора створила цілий український світ поза Україною. Безумовно цей досвід потрібно вивчати та адаптовувати тут, у нас, переконана Алла Атаманенко.

Минулого тижня з метою згуртувати науковців та усіх зацікавлених навколо питання українців за кордоном з ініціативи Інституту досліджень української діаспори Національного університету «Острозька академія», Українського історичного товариства, Української американської асоціації університетських професорів та Світової наукової ради при Світовому конгресі українців в Острозькій академії відбулася ІІІ Міжнародна наукова конференція «Українська діаспора: проблеми дослідження». Програма заходу передбачала проведення пленарного та секційних засідань, а також організацію круглого столу на тему «Актуальні питання наукового дослідження діаспори та викладання курсів з діаспоріани в університетах України». На секційних засіданнях було порушено такі важливі питання, як історичне, соціальне та демографічне явище й перспективи співпраці між діаспорою та Україною; суспільно-громадське життя в діаспорі; розвиток науки у діаспорі; архіви, архівні фонди і книжкові колекції діаспори в Україні та за кордоном; видатні українці за межами України; українські періодичні видання в діаспорі; українська освіта поза Україною.

Також учасники мали змогу прослухати доповіді відомих науковців. Віталій Онищук, доктор соціологічних наук, професор, завідувач кафедри соціології Одеського національного університету ім. І. І. Мечникова, виступив із доповіддю на тему «Чинники формування соціального статусу етнічності в діаспорних меншинах». Наукову роботу на тему «Українські жіночі організації в діаспорі та Україна» презентувала член Світової федерації українських жіночих організацій Наталія Даниленко. До уваги присутніх була представлена доповідь голови Асоціації україністів Словаччини та НТШ в Словаччині Миколи Мушинки на тему «Іван Голубовський і його колекція карт Олекси Новаківського» та наукова робота «Українці Берестейщини: проблеми і перспективи» проректора Національного університету «Острозька академія» Петра Кралюка.

За результатами конференції буде опубліковано науковий збірник, що міститиме текст доповідей, також інформація про конференцію буде розміщена у журналі «Український історик», який виходить в США.

«Досліджувати українську діаспору — означає доповнювати історію України новими сторінками. Завдяки діяльності нашого Інституту, Національний університет «Острозька академія» налагодив тісну співпрацю з багатьма зарубіжними інституціями, що дає можливість організовувати зустрічі студентів Острозької академії із зарубіжними науковцями, проводити конференції та круглі столи щодо проблем дослідження української діаспори, а також формувати солідну наукову бібліотеку й архів із діаспорних надходжень», — запевняє директор Інституту дослідження української діаспори Алла Атаманенко.

Інститут дослідження української діаспори Національного університету «Острозька академія» на прохання Наукового товариства ім. Шевченка в Америці (президент — др. Орест Попович) БЕЗКОШТОВНО передасть бібліотекам України літературу, видану НТШ в Америці протягом 1947—2008 рр. За інформацією просимо звертатися за електронною адресою Інституту досліджень української діаспори: [email protected] або за телефоном: 8 (03654) 2-34-96.

Олексій КОСТЮЧЕНКО, Острог
Газета: 
Рубрика: