Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Увічнити історію в мистецтві

В Острозькій академії пройшов пленер «Шляхами наших перемог»
19 липня, 2008 - 00:00
УЧАСНИК МОЛОДІЖНОГО ІСТОРИЧНОГО ПЛЕНЕРУ «ШЛЯХАМИ НАШИХ ПЕРЕМОГ» ОЛЕГ МИЦАН ПРАЦЮЄ НАД СТВОРЕННЯМ КАРТИНИ «КНЯЗІ ОСТРОЗЬКІ», ПІЗНІШЕ ПОДАРОВАНОЇ ОСТРОЗЬКІЙ АКАДЕМІЇ / ФОТО АВТОРА

Помандрувати у минуле та відчути дух справжньої української історії можна було під час Міжнародного молодіжного історичного пленеру живописців. Захід проходив нещодавно у Національному університеті «Острозька академія» з ініціативи художника-монументаліста Тараса Більчука. Там були представлені до уваги відвідувачів картини молодих художників найрізноманітнішої історичної тематики — від часів Київської Русі до новітньої доби Української держави.

За словами Тараса Більчука, ідея пленеру виникла ще 1989 року. Будучи студентом Львівської академії мистецтв, він зі своїми друзями спробував організувати міні-пленер краєзнавчого характеру «Мальовнича Україна». Однак тогочасна влада їх не зрозуміла, були навіть арешти пленеристів.

У часи незалежної України Тарас Більчук вирішив відновити діяльність пленеру, тепер уже з новою генерацією молодих художників із Національної академії образотворчого мистецтва та архітектури міста Києва і Львівського державного коледжу декоративного та ужиткового мистецтва ім. І. Труша. Острог як місце проведення пленеру був вибраний невипадково. Тарас Більчук сам родом з Рівненщини, тому добре знайомий з її багатою історичною спадщиною, особливо із діяльністю князів Острозьких та відомим освітньо-культурним осередком XVI ст. — Острозькою слов’яно-греко-латинською академією, що була першим вищим навчальним закладом на східнослов’янських землях і подарувала цілу плеяду українських просвітників та громадсько-політичних діячів.

— Для України в часи радянського застою Острог був забутим провінційним містечком. Однак, якщо зважати на таку багату історію цього міста в епоху Ренесансу, то ми просто зобов’язані привернути до нього увагу громадськості (і не тільки української, а й представників зарубіжжя, бізнесменів) і зробити з цього міста справжню мистецьку Мекку, — говорить Тарас Більчук.

За словами пана Тараса, пленер проводився з метою популяризації вивчення історичної спадщини серед молоді, привернення її уваги до історичних подій, постатей минулого й сьогодення. Основне завдання пленеру — допомогти талановитій молоді реалізувати власний творчий потенціал, а також заповнити білі плями в українській історії.

— У нас нема іншого шляху, окрім наукового і мистецького, щоб відображати історичні події і тим самим виховувати патріотизм. Якщо історія буде увічнена — вона залишиться для майбутніх поколінь. Звісно, зараз є унікальні наукові видання на історичну тематику. Якщо ж вони будуть ілюстровані конкретним візуальним матеріалом, то це зможе підняти національну свідомість нашого суспільства на якісно вищий рівень, — стверджує Тарас Більчук.

Робота пленеру молодих художників тривала майже три тижні. По одній картині, виконаній під час пленеру, вони подарували Острозькій академії та Острозькому історико-культурному заповіднику. Пленер закінчився підсумковою виставкою робіт у краєзнавчому музеї Рівного. Кращі доробки, за оцінками спеціального журі, до якого входили визначні художники та мистецтвознавці, були нагороджені грошовими преміями та спеціальними відзнаками від Національного університету «Острозька академія». Особливо журі відзначило роботи Дмитра Єфімова, Олександра Кротенка, Олега Мицана та Оксани Лособик — студентів Львівського державного коледжу декоративного та ужиткового мистецтва ім. І. Труша, яким вдалося найкраще розкрити обрану ними історичну тематику. Нагороду від Рівненського краєзнавчого музею одержав викладач Львівського державного коледжу декоративного та ужиткового мистецтва ім. І. Труша Михайло Коломийчук. Керівництво музею запропонувало йому організувати там персональну виставку робіт.

Всі доробки, представлені на пленері, увійшли до підсумкового каталогу робіт учасників. За словами Тараса Більчука, в Україні є багато молодих художників, які вже проявили себе у міжнародних виставках за кордоном, але досі не мають нагоди стати відомими в Україні. Тому пленер «Шляхами наших перемог», на його думку, має стати щорічним. Пленер закінчився, але він продовжується, переконаний пан Тарас.

Олексій КОСТЮЧЕНКО, Острог
Газета: 
Рубрика: