Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Вікно в модерний світ інтелекту й гармонії

28 жовтня, 2011 - 00:00

Ідентичність народу, ідентичність цивілізації відбито і сконцентровано у тому, що створив розум, у тому, що відоме як культура.
Мілан Кундера

Час є найоб’єктивнішим експертом не лише історичних викликів, а й будь-якої значущої події чи явища, які не знаходять однозначної оцінки сучасників. Поява 15 років тому всеукраїнської газети «День» в інформаційному просторі України не залишилася поза увагою вдумливого читача. Вже з перших номерів українські інтелектуали сприйняли й оцінили газету як загальнонаціональне видання, концепція якого спрямована на розбудову модерно мислячого суспільства, суспільства, закоріненого в своє історичне минуле, свою багату духовну традицію. Точне відчуття духовних потреб українського посттоталітарного, постгеноцидного суспільства допомогло талановитому ідеологу й головному редакторові «Дня» Ларисі Івшиній зібрати колектив розумних професіоналів та однодумців, які за п’ятнадцять років створили справжнє культурне явище не лише в Україні, а й поза її кордонами, включивши в орбіту своєї творчої діяльності широке коло найцікавіших представників української інтелігенції, журналістів, професіоналів вищої проби у тій чи іншій сфері суспільного життя країни, експертів та аналітиків світового рівня. Досить назвати лише декілька постатей, що є знаковими в українській науці, літературі, журналістиці: Іван Дзюба, Сергій Кримський, Ліна Костенко, Клара Гудзик. Особливе місце в українській новітній культурі та в діяльності газети «День» посідає легендарна постать Джеймса Мейса, подвиг якого в розкритті трагедії Голодомору-геноциду в Україні 30-х років XX ст., що ґрунтується на достовірних джерелах, українці ще повною мірою, на жаль, не оцінили й після його передчасної трагічної смерті.

Сьогодні в інформаційно-медійному просторі «День» став справжньою експериментальною науково-дослідною лабораторією, яка розробляє й апробує сучасні комунікативні моделі формування національного суспільного організму, змістовно закорінені у класичні еллінські традиції минувшини і звернені до кращих зразків модерну XXI століття. Це лабораторія, яка шукає (і знаходить!) новітні шляхи впливу на модернізацію суспільства, фундамент якого закорінений у національну традицію, на формування вільного інтелектуального суспільства XXI ст., що сповідує цінності античності й адаптує їх до сучасної доби. Складається враження, що колектив газети — це надзвичайно потужний мозковий центр, який є прообразом наукової інституції з дослідження інформаційно-комунікативного впливу на формування високоінтелектуального і гармонійного суспільства.

Кредо «Дня» — «Від історичних джерел минувшини до майбутнього. Ab Fontes ad Futurum». Пошук цих джерел, пізнання й фіксація в замуленій, дезорієнтованій пам’яті українців правдивої історії, а також повернення нащадкам глибинних духовних скарбів, залишених нашими пращурами, і є, на моє переконання, головною метою і змістом роботи цього вдумливого колективу. Він послідовно та системно відновлює неперервний зв’язок поколінь, розбудовуючи символічний міст-естафету самоусвідомлення належності до великого народу, пробуджуючи почуття національної гідності та гордості за свою країну і впевненості в її успішному прийдешньому.

Магістральною стратегічною ідеєю газети є повернення й утвердження національної ідентичності наших громадян, без усвідомлення якої говорити про розбудову сучасної європейської держави досить проблематично. І на цю стратегію успішно працюють усі рубрики газети, зокрема: «Україна Incognita», «Суспільство», «Освіта», «Наука», «Культура», «Політика», «Економіка». Стрижневим сегментом газети є молодь, оскільки це й є наше майбутнє, наша надія на розбудову модерної України цим креативним ресурсом держави. Саме тому головний редактор надзвичайно делікатно, системно й послідовно веде цю молоду генерацію до вершинних зразків української журналістики, допомагаючи їм розібратися у складних тонкощах цієї на позір легкої, а насправді вкрай складної й відповідальної професії, оскільки саме журналісти впливають на формування в суспільстві правильних орієнтирів, моральних імперативів, світоглядних переконань і мотивацій. Тому такі ефективні методологічні знахідки газети, як Клуб вільного інтелектуального спілкування молоді, чи Літня школа журналістики, чи системні зустрічі та майстер-класи Лариси Івшиної на круглих столах у вищих навчальних закладах України, є безцінним доробком газети у вихованні модерно мислячої інтелектуальної еліти нашої країни.

Для виконання всіх цих воістину масштабних завдань, які мали б вирішувати великі наукові та державні інституції, «День» застосовує різні форми й методи, які дозволяють залучити до цієї благородної справи розбудови національно свідомого суспільства, зорієнтованого на високі загальнолюдські цінності, якнайширше коло української інтелігенції. Ось уже тринадцять років газета організовує журналістський фотоконкурс, який став своєрідною хронікою новочасної історії України у світлинах. Це дивовижний об’єктивний літопис нашої дійсності, написаний універсальною мовою, зрозумілою кожному глядачеві. Він достойно, на високому мистецькому й патріотичному рівні доповнює Мудре Слово, яке щодня доносить до суспільства газета «День» через своїх авторів, від національних авторитетів до простих громадян із різних куточків країни, реалізовуючи тим самим на практиці демократичні засади. Але це Мудре Слово не зникає в щоденному вирі забуття, а конвертується газетою в добре знану Бібліотеку газети «День», яка нараховує вже дванадцять томів. Кульмінаційною серед них стала книга «Сила м’якого знака, або Повернення Руської правди», яка повертає нас до правдивих історичних подій Київської Русі, ставить нас на твердий історичний фундамент і дає оптимістичні знаки й символи для розбудови Української України.

І раптом чергова приємна несподіванка — до п’ятнадцятирічного ювілею «Дня» з ініціативи головного редактора художник Павло Маков і дизайнер Лілія Пустовіт створили мистецьку «клубну хустку», яка акумулює в собі силу слова, образного мислення, естетики і втілює смислові ідеї націотворення. Така хустка мала би стати символом єднання українців, які не байдужі до свого майбутнього, до майбутнього рідної Батьківщини, ім’я якій — Україна.

Тож глибока шана й подяка всьому колективу Всеукраїнської газети «День» і її пасіонарному головному редакторові Ларисі Івшиній і побажання Многая творчих літ для добра кожного українця і країни в цілому! Щастя усім і здоров’я!

Наталя ГУМНИЦЬКА, Львів
Газета: 
Рубрика: