Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Він був генієм танцю

Дві столиці в житті Ігоря Моїсеєва
7 грудня, 2007 - 00:00

У долі видатного балетмейстера ХХ — початку ХХI століття Ігоря Моїсеєва було дві столиці, однаково близьких йому і рівних за значенням: Київ — де він народився 21 січня 1906 року й провів дитинство, і Москва — в якій прожив усе своє свідоме життя, і де 2 листопада 2007 року перестало битися його серце. Два місяці не дожив великий хореограф до 102-річного рубежу. А між цими датами — велике, часом нелегке, але наповнене творчим натхненням і творенням життя. Зі смертю геніального митця пішла в історію ціла епоха в мистецтві. Сорок днів минуло з того сумного дня...

Ігор Моїсеєв — творець і символ унікального, єдиного у своєму роді танцювального колективу, яким керував беззмінно 70(!) років і якому аплодував увесь світ. Державний академічний ансамбль народного танцю під керівництвом Ігоря Моїсеєва, більш відомий на Заході як Ballet Moiseyev (Балет Моїсеєва), завжди був візитною карткою — спочатку СРСР, а потім і Росії. Це ім’я, виражаючись модною нині маркетинговою термінологією, — справжній бренд у сфері світової культури. Ігор Моїсеєв зумів підняти народну творчість до рівня академічного, зробив його рівним високому класичному мистецтву.

Понад 300 танців народів світу поставив великий хореограф на сцені. Дивно, але часом він відчував душу танцю, його малюнок краще, ніж люди в тій країні, де цей танець народився. Немало в репертуарі ансамблю й українських танців, сюїт, хореографічних композицій. Гоголівські образи, підглянуті ще в дитинстві в Диканьці, на Сорочинському ярмарку (пiд час мешкання сім’ї в Полтаві), лягли в основу сюїти «Народні сцени».

У 24 роки Ігор став учасником трупи Большого театру й проніс любов до балету через усе своє довге творче життя. У репертуарі колективу немало одноактних балетів.

Моїсеєв також створив школу-студію, яка щорічно поповнює ансамбль свіжими творчими силами. Будь-який театр, де здійснюються балетні, танцювальні постановки мріє про те, щоб отримати в трупу випускників знаменитої студії.

Усі, хто знав Ігоря Олександровича, працював із ним — відмічають його незвичайну енергію, працьовитість. Практично до останніх днів, будучи хворим, він брав посильну участь у роботі своїх підопічних: затверджував репертуар і гастрольні графіки, відвідував репетиції.

Не перелічити звань і нагород Ігоря Моїсеєва. Він, зокрема, нагороджений трьома орденами Леніна, двома орденами Трудового Червоного Знамені. У його арсеналі ордена, медалі, почесні знаки 13 держав світу, у тому числі американський «Оскар» у галузі танцю. У 1999 році йому був також вручений український орден «За заслуги» III ступеня.

Сьогодні ансамбль Моїсеєва — це цілий театр академічного танцю. На його концертах завжди аншлаг. Багато років колектив репетирує і виступає в Концертній залі імені Чайковського. Звідси ж маестро пішов у вічність...

Віктор ГІРЖОВ
Газета: 
Рубрика: