Останнім часом політики всіх кольорів, ніби ненароком, між іншим, вимовляють слова: «Відкриті партійні списки». Суспільству підкидається й постійно повторюється думка, пропозиція, що по відкритих партійних списках буде вибраний доброчесний, патріотичний, професійний парламент, який захищатиме інтереси народу і буде розумовим центром держави.
Відкриті партійні списки, підсилені виборчими технологіями, агітацією, великими грошима та корупцією, можуть залишити при владі політиків, високопосадовців, які за 17 років свого правління призвели Україну до морального, духовного занепаду та фінансової, економічної кризи. Ще з радянських часів і до сьогодні на вершині влади — одні й ті ж персони. Із року в рік перетасовується стара, замусолена колода карт політичних гравців. Так що ж робити, аби змінити з часом ситуацію на краще? В першу чергу потрібно оприлюднити відкриті списки всіх можновладців, які правили країною протягом останніх 17 років. До кожної персони з цього списку ЗМІ (четверта влада) зобов’язані дати детальну інформацію, що корисного зробив політик та який негативний слід від його діяльності, який шлейф ганебних діянь за ним тягнеться. Доцільно назвати й суму грошей, яку отримав політик з народної кишені. Образно кажучи, необхідний відкритий суспільний «розбір польотів влади» за 17 років керівництва державою. Мета такого заходу — всенародно спитати з можновладців за провали в роботі. Користування владою, незадовільні результати керівництва державною та відповідальність — це нероздільні речі.
Добре було б прийняти такий закон, по якому всі чинні високопосадовці, народні депутати не мали б права балотуватись на виборах до парламенту протягом п’яти років. Зрозуміло, що за такий закон Верховна Рада не проголосує. Завдання у депутатів всіх політичних напрямів і всіх кольорів спільне — бути при владі вічно. Відкриті партійні списки та вибори по них через мажоритарні округи породжують багато запитань. Хто і за якими принципами буде складати списки кандидатів у народні депутати? Як бути із заслуженими, авторитетними людьми, які не є членами партії? Що виборець зрозуміє із того списку? Крім прізвища, необхідно багато детальної інформації про кандидата. Чорт ховається саме в деталях.
Часу до парламентських виборів — три роки. За цей час ЗМІ — нагадую, четверта влада — мусять висвітлити все про діяльність законодавчої, виконавчої та судової влади. Без такої інформації народ знову ошукають, і до парламенту вже по відкритих списках знову пройдуть політичні клоуни, прихильники сусідньої держави, учасники шоу «довгі язики», різного ѓатунку обіцяльники, демагоги, люди випадкові, непрофесіонали, діячі з минулого.
Дуже необхідний і закон про порядок відкликання депутата з парламенту виборцями та про дисциплінарну відповідальність депутатів. Без такого закону «слуги народу» будуть доказувати правоту кулаками, а не розумом, блокувати трибуну, бігати по залу з надувними кульками, пускати в залі паперових голубів, блокувати електрощитові, ламати систему «Рада», творити інші неподобства. Такі картини народ спостерігає вже понад десять років. Вибори по відкритих партійних списках стануть справою від лукавого, народ в сьомий раз наступить на ті старі граблі, якщо не буде радикально покращено виборчий закон та не будуть на порядок підвищені вимоги до кандидатів в депутати.