Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Як зберегти генеруючі потужності ЧАЕС?

24 червня, 2000 - 00:00

На тлі всіх бід, що звалилися на Україну, оголошення дати закриття Чорнобильської АЕС, здавалося б, не додасть нових турбот. До цього готувалися заздалегідь — але чи готові? Виведення з експлуатації навіть одного блоку посеред зими може спричинити новий виток енергетичного голоду, а також призвести до руйнування та розкрадання унікальних технологічних, виробничих і матеріальних ресурсів. І це при тому, що обладнання вартістю багато мільйонів доларів може ще довго виробляти електроенергію.

Для цього проект закриття Чорнобильської АЕС необхідно розділити на дві фази. На першій, згідно з усіма міжнародними угодами й зобов’язаннями, Україна виводить з експлуатації ядерні реактори із повним циклом їхнього обеззараження, консервації і демонтажу або переобладнання. А на другій — після реконструкції три блоки перетворюються на пароводяну електростанцію, яка працює у комплексі з Київською ГЕС і продовжує виробляти електроенергію у повному обсязі.

Підставою для цього є той факт, що саме у нас в Україні створено останнім часом новітні нанотехнології моментального нагріву речовини великих потужностей. Розроблені на їхній основі парогенератори нового покоління забезпечать стабільною роботою турбогенератори. Їхня промислова експлуатація дозволить у найближчому майбутньому — рік-два — запровадити схему збільшення виробітку електроенергії на теплоелектростанціях країни на 20—30% за існуючих генеруючих потужностей і тієї ж кількості теплоносіїв. Чотири-п’ять працюючих блоків через лінії власних потреб підключаються до наступного блоку, який повністю може працювати на електроенергії, що вже виробляється за новою технологією пароутворення. А зекономлені газ і вугілля підуть на забезпечення роботи тих блоків, які зараз виведено з експлуатації.

Собівартість запровадницьких заходів щодо введення в експлуатацію новітніх технологій, враховуючи те, що всі розробки є нашими, вітчизняними, буде на порядок нижчою, ніж при використанні закордонних. Фінансова сторона проекту може включати інвестиційні вклади зацікавлених осіб із подальшим іпотечним кредитуванням банками з обов’язковим страхуванням запровадницьких ризиків венчурного бізнесу. Як бачимо, всі умови для здійснення передбаченого проекту в Україні є.

Інвестування проектів по збільшенню виробітку електроенергії, запровадженню новітніх технологій у виробництво, реалізації концепції достатності енергоресурсів і зниженню енергоємності виробництв повною мірою забезпечать стабільний розвиток нашої економіки, національну енергетичну безпеку та зростання промислового виробництва.

Юрій ОВЧАРЕНКО, Дніпропетровськ
Газета: 
Рубрика: