У №37 від 27.02.2003 «День» повідомив про намір уряду об’єднати дитячі, юнацькі та бібліотеки для дорослих з метою «оптимізації бібліотечної мережі та більш ефективного використання коштів». Думки експертів і фахівців щодо цього наміру були оприлюднені у №53 від 25.03.2003. Сьогодні, продовжуючи тему, ми друкуємо колективний лист працівників Кіровоградської обласної бібліотеки для дітей ім. А. П. Гайдара.
Шановна редакція газети «День»!
До вас звертається колектив Кіровоградської обласної бібліотеки для дітей ім. А. П. Гайдара. Ми дуже стурбовані полемікою, що розгорнулась на сторінках вашої газети відносно оптимізації мережі дитячих бібліотек і хочемо висловити свою думку з цього приводу.
Наша бібліотека — одна з найстаріших в Україні. Щороку вона приймає понад 12 тисяч дітей, до послуг яких — універсальний, на різні смаки та уподобання, фонд літератури, аудіовізуальних матеріалів, що налічує близько 185 тисяч примірників, понад 140 назв періодичних видань.
У бібліотеці працює творчий колектив однодумців. Дехто присвятив роботі саме у цьому закладі майже все своє професійне життя, але незалежно від того, скільки налічує трудовий стаж — один рік чи понад 25, — усі впевнені, що об’єднання дитячої, юнацької та дорослої бібліотек не покращить економічне становище, а призведе до руйнації мережі дитячих бібліотек, яка вже склалася історично і має багато позитивних напрацювань.
У нас в області вже є сумний досвід того, що при попередньому упорядкуванні в деяких районах дитячі бібліотеки були скорочені і перетворені на дитячі відділи при районних бібліотеках для дорослих. На жаль, цей крок зовсім не привів до покращення ситуації, як з матеріальної, так із професійної точки зору.
На сьогодні дитячі бібліотеки у регіонах залишаються майже єдиними загальнодоступними інформаційно- просвітницькими та культурними центрами для дітей. Необхідність функціонування та розвитку спеціалізованої мережі дитячих бібліотек закріпили і останні зміни до Закону України «Про бібліотеки і бібліотечну справу». Так чому ж в одну мить хтось хоче зруйнувати те, що будувалось роками? Чи цей хтось вважає, що державний бюджет багато виграє від економії зарплати дитячого бібліотекаря, яка прирівняна до мінімальної — 185 гривень? Думаємо, що ні, не виграє. А постраждають від цього діти — майбутнє нашої нації, нашого народу. Адже вони доволі часто приходять до дитячої бібліотеки не тільки взяти книгу, а й задовольнити свої культурні потреби, поспілкуватися з бібліотекарем та висловити власну думку у колі однолітків, розкрити свої творчі нахили та здібності у клубах та об’єднаннях за інтересами, яких тільки в дитячих бібліотеках нашої області нараховується понад 60 і усі вони безкоштовні.
Отже, дитячий бібліотекар сьогодні виконує функції не тільки фахівця, а й психолога, педагога, наставника і друга маленьких відвідувачів. У дитячих бібліотеках розробляються спеціальні програми щодо залучення майбутніх мам та їхніх дітей до читання. Бібліотекарі відвідують жіночі консультації, кабінети планування сім’ї з метою проведення певних заходів для даної категорії користувачів, запрошують їх до бібліотек. Тому й кажуть, що дитина ще не народилась, а про книгу й бібліотеку вже знає.
У нас, в Україні, цей досвід вже почав запроваджуватись, у тому числі і в нашій бібліотеці, і доволі успішно. У минулому році в обласній бібліотеці для дітей їм. А. П. Гайдара розпочав роботу новий клуб «Родинна світлиця», на засіданнях якого розглядались теми: «Права та обов’язки батьків і дітей», «Виховуємо ерудита», «Як поводитися з дітьми у критичних ситуаціях», «Тато, мамо, я — читаюча сім’я», проведено серію презентацій: «Дитячі журнали XXI століття» та «Знайомтесь — нова книга», заочний тренінг батьківської ефективності, організовано зустрічі з психологами, юристами, лікарями.
Працівники дитячих бібліотек не залишають поза увагою обслуговування таких категорій дітей, як діти- сироти та діти-інваліди: для них проводяться благодійні свята, ранки. Вже третій рік наша бібліотека ініціює проведення в дитячих бібліотеках області акцій до Міжнародного дня захисту дітей та Міжнародного дня сім’ї.
Сьогодні за ставленням до дітей можна судити про культуру та моральність суспільства, в якому вони живуть. Так чому ж дорослі хочуть позбавити дітей можливості мати свої дитячі бібліотеки?
Ми впевнені, що цей лист — не тільки наша думка і наш біль, а й думка працівників дитячих бібліотек усіх регіонів України.
За дорученням колективу Олена ЛІПЕЙ, заступник директора з наукової роботи Кіровоградської ОДБ ім. А. П. Гайдара