В період президентської виборчої кампанії в Ірані я обіцяв збалансувати реальність і збереження ідеалів Ісламської Республіки — і я отримав підтримку виборців Ірану з великою перевагою. Відповідно до отриманого мандата більшості, я слідував принципам помірності й здорового глузду, що і є основним в державній політиці, яку я проводжу. Завдяки цим зобов’язанням вдалося досягти підписання попередньої міжнародної угоди за ядерною програмою Ірану в Женеві в листопаді. Ця угода визначатиме наші політичні рішення 2014 року.
Кажучи про зовнішню політику, мій уряд уникатиме крайніх поглядів. Ми хочемо створити ефективні й конструктивні дипломатичні відносини з акцентом на створення взаємної довіри з нашими країнами-сусідами й іншими регіональними та міжнародними структурами, що надасть змогу спрямувати нашу зовнішню політику на розвиток внутрішньої економіки. У зв’язку з цим ми працюватимемо над усуненням напруженості в міжнародних відносинах і зміцненням наших зв’язків як з традиційними, так і з новими партнерами. Безумовно, це потребуватиме досягнення консенсусу всередині країни й чіткого визначення цілей — і ці процеси вже розпочато.
♦ Разом із діяльністю щодо припинення конфронтації і антагонізму, ми активно переслідуватимемо наші основні державні інтереси. Водночас, зважаючи на зростаючу взаємозалежність і взаємозв’язок сучасного світу, ці непрості завдання можуть бути вирішені лише при прямій взаємодії і співпраці між державами. Жодна країна — включаючи великі держави — не може самостійно вирішити проблеми, що стоять перед нею.
Більше того, швидке «випереджаюче зростання» країн з економікою, що розвивається, і перехідною економікою, показує, що їхня об’єднана економіка незабаром перевершить економіку розвинених країн. Ймовірно, що країни з економікою, що розвивається, і перехідною економікою, до 2030 року створюватимуть близько 60% світового ВВП, від рівня у 40% у 2000 році, що надасть їм можливість зайняти важливішу позицію на світовій арені.
Під час цього перехідного періоду Іран може підвищити свою роль у світі. Вибори цього року, в яких узяли участь близько 75% виборців, що мають право, говорять про те, що наша релігійна демократія досягла високого рівня розвитку. Стародавня культура та цивілізація, тяглість у державі впродовж тривалого часу, геополітичне положення, соціальна стабільність в атмосфері регіональних заворушень, що відбуваються довкола, і високоосвічена молодь дають право Ірану з упевненістю дивитися в майбутнє і прагнути взяти на себе глобальну роль, на яку заслуговує наш народ — роль, яку ніхто не може ігнорувати.
♦ Ми також розглядаємо можливості перебудувати й поліпшити наші двосторонні й численні відносини з країнами Європи та Північної Америки на основі взаємної поваги. Для цього необхідно знизити напруженість у взаєминах і забезпечити всебічні контакти, включаючи економічні зв’язки.
Ми можемо розпочати цю роботу, уникаючи створення нових складнощів у відносинах між Іраном та США і водночас прагнучи усунути успадковану напруженість, яка продовжує псувати стосунки між нашими країнами. Хоча ми і не зможемо позбутися недовіри і підозріливості іранців щодо уряду США, які існують останні 60 років, ми маємо зосередитися на сьогоденні й думати про майбутнє. Це означає, що ми маємо бути вищі за меркантильну політику і не слідувати вимогам лобіюючих груп у наших країнах.
♦ На нашу думку, співпраця в питаннях, що представляють взаємний інтерес, і ділових відносинах також знизить напруженість в нашому регіоні. Це означає необхідність протидії тим групам в США і нашому регіоні, які намагаються відвернути міжнародну увагу проблемами, в яких вони зацікавлені, і перешкоджати Ірану в поліпшенні його регіонального статусу. Погіршуючи перспективи укладення договору за ядерною программою, що постійно обговорюворюється, така політика збільшує вірогідність продовження відчуженості в стосунках Ірану з США.
Наш регіон сьогодні більше, ніж будь-коли раніше, охоплений проблемами сектантства, груповою ворожістю і є потенційним ґрунтом для розвитку екстремізму й тероризму. Водночас нещодавнє застосування хімічної зброї в Сирії запам’ятається народам нашого регіону на довгі роки. Ми віримо, що в обставинах, що склалися, заклик до стриманості в нашому регіоні може конструктивно і позитивно вплинути на розвиток подій.
Немає жодного сумніву, заворушення в найближчих країнах позначаються на інтересах багатьох регіональних і світових суб’єктів, і вони повинні злагоджено діяти для забезпечення довгострокової стабільності. Іран, провідна держава в регіоні, цілковито готовий працювати в цьому напрямі, не шкодуючи жодних зусиль для досягнення необхідних результатів. Ті сили, які зображають Іран як загрозу і, таким чином, прагнуть підірвати довіру до нього в регіональному й світовому масштабі, мають припинити цю діяльність — на користь миру і спокою в регіоні та за його межами.
Я серйозно занепокоєний гуманітарною трагедією в Сирії і неймовірними стражданнями, яких зазнав сирійський народ за майже три останні роки. Представляючи народ, який пережив жах застосування хімічної зброї, мій уряд рішуче засуджує застосування цієї зброї в Сирійському конфлікті. Я також стурбований тим, що деякі частини території Сирії стали благодатним підґрунтям для поширення екстремісткої ідеології і пунктами збору для терористів, що нагадує ситуацію на наших східних кордонах в 1990-ті роки. Це причина занепокоєння також і багатьох інших країн, і пошук міцного політичного рішення в Сирії вимагає співпраці й спільних зусиль.
Ми раді, що 2013 року дипломатія отримала перемогу над загрозою військової інтервенції в Сирії. Ми повинні спиратися на цей успіх і розуміти, що в Сирії вкрай необхідні скоординовані регіональні й міжнародні дії. Ми готові співробітничати задля забезпечення миру і стабільності в Сирії шляхом серйозних переговорів між регіональними і позарегіональними сторонами. У цій роботі нам необхідно запобігти перетворенню переговорів на гру з нульовим результатом.
Це не менш важливо і для ядерної програми Ірану, яка є предметом активного обговорення останніми десятиліттями. Від початку 1990-х років одне передбачення за одним про те, наскільки близько підійшов Іран до створення атомної бомби, виявляються безпідставними. Увесь цей час панікери намагаються представити Іран як загрозу Середньому Сходу і всьому світові.
Ми всі знаємо, хто є головним агітатором і які цілі переслідуються в нескінченному порушенні цього питання. Ми також знаємо, що ця заява змінюється залежно від міри міжнародного тиску щодо припинення будівництва поселень і закінчення окупації на палестинських територіях. Ці фальшиві тривоги знову з’являються, незважаючи на інформацію розвідувальних служб США про те, що Іран не ухвалив рішення про створення атомної зброї.
♦ Насправді, ми зобов’язалися не проводити роботи зі створення і виробництва атомної бомби. Як зазначено у фатві Верховного лідера аятолли Алі Хаменєї, ми твердо переконані, що розвиток, виробництво, зберігання й використання ядерної зброї суперечить нормам Ісламу. Ми навіть ніколи не обговорювали можливість придбання ядерних озброєнь, оскільки ми вважаємо, що такі види зброї можуть підірвати інтереси нашої національної безпеки; в результаті, ці озброєння відсутні в доктрині безпеки Ірану. Навіть думка про те, що Іран може розробити ядерну зброю, завдає збитків нашій безпеці й національним інтересам в цілому.
♦ Під час моєї президентської кампанії я зобов’язався зробити все можливе, що буде в моїй владі, з підписання угоди для розв’язання тупикової ситуації, що склалася щодо нашої програми ядерної енергії. Для виконання цього зобов’язання й отримання вигод від можливості, яку відкрили нещодавні вибори, мій уряд прийняв рішення використовувати всі можливості у пошуках взаємоприйнятного постійного рішення. Виконуючи проміжну листопадову угоду, ми готові продовжити роботу з групою 5+1 (п’ять постійних членів Ради Безпеки ООН плюс Німеччина) й іншими з метою забезпечення повної прозорості нашої ядерної програми.
Можливість використання отриманого нами ядерного палива в мирних цілях здійснюватиметься в міжнародно визнаних рамках безпеки, і ця діяльність буде доступною для всебічного моніторингу з боку Міжнародного агентства з ядерної енергії, як це і відбувалося останніми роками. Таким чином, міжнародне співтовариство може переконатися у виключно мирному змісті нашої ядерної програми. Ми ніколи не відмовлялися від нашого права отримати вигоду від ядерної енергії; проте ми готові працювати над усуненням будь-якої невизначеності й відповісти на будь-яке розумне питання за нашою програмою.
Продовження тиску, політики «викручування рук», залякування і вживання заходів з припинення доступу Ірану до великого переліку необхідного — від медичних технологій до продовольства — може лише отруїти атмосферу й підірвати умови досягнення прогресу.
Як ми показали 2013 року, Іран цілковито готовий до серйозних контактів з міжнародним співтовариством і проведення добросовісних переговорів з нашими співрозмовниками. Ми сподіваємося, що наші колеги також готові використовувати можливості, які склалися.
Проект Синдикат для «Дня»