Пов’язуючи своє майбутнє з протиракетною програмою Пентагона, поляки й чехи підстраховуються проти Росії. США розраховують протягом п’яти років розгорнути 10 ракет-перехоплювачів у величезній шахтно-пусковій установці, яку планується розмістити десь на північному сході Польщі для перехоплення в космосі балістичних ракет, запущених, скажемо, Іраном. Передбачену даною програмою РЛС передбачається розгорнути в сусідній з Польщею Чехії. Це план, відомий під назвою «Син Зоряних воєн», хоча існують великі сумніви в тому, що його буде здійснено.
Полякам і чехам ефективність протиракетного щита не так важлива. Варшаві й Празі важливіше мати на своїй території американські військові бази, які дозволять їм відчувати себе в безпеці.
Ці країни, класичні «нові європейці» за Дональдом Рамсфельдом, протягом своєї історії неодноразово ставали об’єктом хижацьких спрямувань своїх більш сильних сусідів, головним чином Росії й Німеччини, і не раз були зраджені західноєвропейськими країнами. Вже кілька років Польща й Чехія попереджають про те, що Росія поверне собі статус світової держави, але її трансформація в тихого демократичного союзника аж ніяк не гарантована. Вони вважають, що події, за якими стоїть Володимир Путін, підтверджують їх побоювання.
Коли закінчилася «холодна війна», і країни Центральної Європи виштовхали росіян геть, на території колишніх членів Організації Варшавського договору виник так званий вакуум безпеки. Росія хотіла створити в Європі «санітарний кордон» між собою з одного боку та ЄС і НАТО — з іншого. Щоб перешкодити її планам, інтеграція в західні інститути стала для країн Центральної Європи неодмінною вимогою.
Колишні радянські сателіти вступили в НАТО в 1990-х роках, а в ЄС — в 2004-му. Однак, хоч поляки й чехи щасливі тим, що перебувають в цих організаціях, вони — головні євроскептики з десяти нових членів, прийнятих у 2004 році. Німці викликають у них підозру, а французи ставляться до них звисока. Вони поділяють британські погляди на ЄС і виступають за міцні зв’язки з США, мінімальне регулювання зовнішньої політики країн-членів і проти єдиної фінансової політики.
Вони ніколи не звернуться за захистом до Німеччини або Франції. Вони вважають Америку незамінн ою як останній гарант своєї безпеки. Розгортання баз призведе до безпрецедентного залучення американців до с прав Польщі й Чехії. Громадськість ставиться до цієї перспективи вороже або насторожено. В обох країнах референдум про розміщення баз, ймовірно, викликав би однозначно негативну відповідь. Тому ніяких референдумів не буде. Після того, як, згідно з деякими джерелами, на лідера чеської опозиції, лівоцентриського соціал-демократа Їржі Пароубека на переговорах у Празі натиснули американці, він почав відпрацьовувати назад з питання про проведення референдуму.
У Польщі щойно подав у відставку проамериканський міністр оборони Радек Сікорський, однак його відставка навряд чи загрожує участі країни в створенні протиракетного щита.