Близько трьох років тому я вперше прибула в Україну. Попереду в мене були три роки роботи в Посольстві Фінляндії. Тоді Україна була для мене майже незнайомою країною. Вже той факт, що Київ — у двох годинах польоту від Гельсінкі, викликав здивування. Підбиваючи підсумки останніх трьох років, можу сказати, що я полюбила Україну та українців і прив’язалася до них. Багато всього сталося.
«Україна — країна з величезним потенціалом» — цю фразу я багато разів чула впродовж трьох років. Вона демонструє віру в можливості України. В Україні є всі складові, щоб стати успішною європейською країною. Але, якщо одну й ту ж фразу повторюють рік у рік, чи не втрачає вона свій сенс?
Останні роки в Україні характеризуються зростаючою увагою до розвитку демократії та прав людини. Реформування країни є головним питанням. Ключовими словами стали загальноприйняті цінності, верховенство закону і демократичні принципи. Але від України очікували набагато більшого — саме тому, що країна має потенціал, і в її можливості вірять. Не можна удосконалитися, не маючи досить високої мети. Якщо завжди залишатися в зоні комфорту, не буде розвитку.
Безумовно, реформи проводяться, але багато важливих реформ в таких сферах, як боротьба з корупцією, забезпечення розвитку незалежної та прозорої судової системи, поліпшення інвестиційного клімату, залишаються не виконаними.
Одним із найприємніших моїх обов’язків під час роботи в Україні була співпраця з українськими неурядовими організаціями (НУО). Посольство Фінляндії надає НУО невеликі гранти на здійснення проектів у сфері гендерної рівності, захисту довкілля й ефективного державного управління. Зусилля, яких докладають активні й віддані справі українці для розвитку своєї країни, викликають захоплення. Вони виконують цінну роботу, а отже, є хорошим прикладом для всіх інших.
Під час свого візиту до Києва пан Ілкка Тайпале, колишній депутат фінського парламенту і автор книжки «100 соціальних інновацій з Фінляндії», вказав на те, що у Фінляндії більшість депутатів парламенту одночасно є членами однієї або кількох НУО, і це членство практично є передумовою, якщо кандидат хоче бути успішним на виборах. Фінські виборці розглядають активну участь у розвитку цивільного суспільства як цінну якість для депутата. Роль НУО в побудові та підтримці демократичного суспільства дуже важлива, і потенціал неурядових організацій слід використовувати повною мірою.
Три роки тому здавалося — до Євро-2012 ще так далеко. Чим ближче були ігри, тим гарячішою ставала ця тема.
У новинах частіше негативно, ніж позитивно, висвітлювали сюжети про повільну підготовку та проблеми, пов’язані з чемпіонатом. На даний момент Євро-2012 є радісним спортивним святом. Атмосфера чудова, і відносини між фанатами, владою і жителями приймаючих міст зразкові.
Мені подобається привітність українців та їхня позитивна допитливість щодо іноземців. Українці хочуть знати, звідки ви родом, чим займаєтеся та що думаєте про Україну.
Це природно цікавитися, що думають про тебе інші. Зараз бренд «Україна» не так добре представлено за кордоном,
і це також вплинуло на рішення деяких футбольних туристів залишитися вдома. Хороший бренд країни означає не лише престиж, а й гроші у вигляді іноземних інвестицій — і туристів.
Україна — дуже цікавий туристичний напрям; слід і надалі розвивати туристичний сектор і після Євро-2012. Сьогодні туристи готові витрачати гроші, але натомість вони вимагають якісних послуг. Впродовж останніх трьох років Київ приймав багато офіційних і неофіційних гостей із Фінляндії, й усі вони були вражені приємним характером міста. Проблема в тому, що більшість людей не знають про це, й їм ніколи не спадало на думку поїхати у відпустку в Україну.
Як і в спорті, в політиці найкращих результатів досягають, коли присутній високий командний дух, і всі працюють заради спільної мети. Інколи ви виграєте, інколи програєте. Потрібно довіряти іншим і разом досягати мети. На жаль, в Україні довіра і співпраця між різними дійовими особами часто відсутня. Проте я вірю в потенціал України й сподіваюся, що в недалекому майбутньому ми почуємо фразу: «Україна нарешті використовує свій потенціал повною мірою».
Оуті ІСОТАЛО — працювала другим секретарем в Посольстві Фінляндії в Києві впродовж 2009—2012 рр. Наступним її призначенням буде посада заступника голови Місії в Посольстві Фінляндії в Белграді.