Через глобальне потепління європейцям слід чекати підвищення рівня моря, зникнення альпійських льодовиків і встановлення тривалих періодів спеки з летальними наслідками, попередило в середу Європейське екологічне агентство.
Європейське екологічне агентство заявило, що необхідно зробити дуже багато та якнайшвидше. Зміни клімату «значно вплинуть на наше суспільство та навколишнє середовище в найближчі десятиріччя та століття», — йдеться в 107-сторінковій доповіді. Автори доповіді стверджують, що підвищення температур може знищити три чверті альпійських льодовиків до 2050 року та призвести до повторення сильних європейських повеней дворічної давності, а також спеки, через яку минулого року померли тисячі людей і загинули врожаї. Підвищення рівня морів біля берегів Європи, імовірно, прискориться, додають вони.
Глобальне потепління помітне вже не один рік, але проблема загострюється, заявила Associated Press Жаклін Макглейд, директор агентства, що розташоване в Копенгагені. «Новиною є швидкість зміни», — сказала вона. «Потрібно багато часу, щоб побачити зміни, які стосуються льодовиків і рівня моря. Але ми бачимо зміну тенденції, і це тривожний сигнал, що стосується багатьох сфер нашого життя», — додала директор.
Зі слів Макглейд, слід вживати заходів на всіх рівнях: континентальному, регіональному, національному та місцевому. Наприклад, вона вважає, що держави Європи повинні наполягати на занесенні питання про зміну клімату до порядку денного переговорів про свободу міжнародної торгівлі. Появу доповіді вітала Greenpeace. Повені, спека і танення льоду «примушують людей усвідомити наслідки глобального потепління», — заявив AP Стів Сойєр із Greenpeace International. Вважають, що діяльність людини посилює глобальне потепління, зокрема йдеться про парникові гази, такі як вуглекислий газ, що є продуктом згоряння викопного палива.
Європейський союз наполягає на виконанні Кіотського протоколу — пакту ООН, підготовленого в 1997 році для боротьби зі змінами клімату шляхом зменшення емісій вуглекислого газу в усьому світі до 2010 року на 8% порівняно з рівнем 1990 року. Поки що пакт ратифікували 123 країни, включаючи 25 членів ЄС, але він не набув чинності, оскільки не досягнуто необхідного рівня участі за рахунок країн, на частку яких припадає 55% промислових викидів. США, які викидають найбільшу кількість парникових газів, відмовляються ратифікувати договір, стверджуючи, що він зашкодить їхній економіці. Не підписала його й Росія. У доповіді «Наслідки зміни клімату Європи» йдеться про необхідність прийняття Кіотського протоколу.
У доповіді зазначається, що 1990-ті роки були найтеплішим десятиріччям, рекордно спекотні роки — 1998, 2002 і 2003 — були протягом останніх шести років, а середня світова температура в цей час підвищується майже на 0,36 градуса за десятиріччя. Європейські повені дворічної давності та торішню спеку на заході й півдні Європи названо прикладами деструктивної дії глобального потепління. Внаслідок повеней загинули близько 80 чоловік у 11 країнах, вони вплинули на життя понад 600 тис. чоловік, а економічні втрати становлять не менше 18,5 млрд. доларів, зазначається в доповіді. Понад 20 тис. смертей, головним чином серед немолодих людей, було зареєстровано під час спеки 2003 року, що погубила також до 30% урожаю в південних країнах.
У доповіді йдеться, що площа альпійських льодовиків поменшала на 10% лише в 2003 році. Рівень європейських морів протягом століття підвищується на 0,03— 0,12 дюйма на рік, а протягом нинішнього століття підвищення може прискоритися в два-чотири рази.