Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Крим може стати Ватерлоо для Путіна

Зарубіжні ЗМІ про російську інтервенцію в Україну
4 березня, 2014 - 13:41
2 БЕРЕЗНЯ 2014 РОКУ, САНКТ-ПЕТЕРБУРГ, РОСІЯ. ПЕТЕРБУРЖЦІ ВИЙШЛИ НА ДЕМОНСТРАЦІЮ ПРОТИ ВВЕДЕННЯ РОСІЙСЬКИХ ВІЙСЬК ДО КРИМУ. ПОЛІЦІЯ ЖОРСТОКО РОЗІГНАЛА МІТИНГ, ЗАТРИМАВШИ КІЛЬКАСОТ ЧОЛОВІК. ПОДІБНІ АКЦІЇ СОЛІДАРНОСТІ З УКРАЇНЦЯМИ ВІДБУЛИСЯ Й В ІНШИХ ВЕЛИКИХ МІСТАХ РФ / ФОТО РЕЙТЕР

Всі британські газети, навіть таблоїди, в понеділок на перших шпальтах помістили фотографії, пов’язані з кризою в Україні та роллю російського президента Путіна в ній. «Мир у Європі під загрозою», «реальна перспектива нової холодної війни» і «Путіна попереджають про ізоляції» — головні тези редакційних статей.

Колишній британський посол у Росії Ендрю Вуд у своєму коментарі в Daily Telegraph пише, що для Путіна існує спокуса не задовольнятися лише Кримом, і саме тому російська влада провокує безлади і на сході України. Надії Москви на те, що новий український уряд розвалиться на очах, можна назвати неадекватним сприйняттям ситуації в Україні. Хаос в Україні не стане вирішенням російських проблем, вважає Ендрю Вуд.

Хвалений Євразійський союз Путіна тепер — усе більш далека перспектива. До слів та обіцянок російського президента на Заході ставитимуться зі ще більшим побоюванням. Навіть якщо багато консерваторів у Росії знаходяться в передчутті швидкої, легкої і дешевої перемоги, незабаром вони зрозуміють, наскільки вони помилялися, підсумовує колишній посол Великобританії в Росії.

«ЩОСЬ ЖАХЛИВЕ» ПІСЛЯ СОЧІ

Financial Times поспілкувалася з військовими експертами, які стверджують, що Путін планував бойові дії протягом декількох тижнів. Газета нагадує, що в російській столиці напередодні Олімпійських ігор у Сочі ходили чутки про те, що на тлі протестів у Києві президент Путін планував певний агресивний крок після Олімпіади. Говорили, що «станеться щось жахливе».

Тепер, коли російські війська знаходяться на території України, ці чутки не здаються чимось неймовірним. Військові експерти говорять, що блискавичність, з якою Росія діяла проти свого сусіда, свідчить про те, що операцію готували протягом декількох тижнів за сприяння ФСБ.

Багато іноземних чиновників у розвідці також схиляються до теорії, що Путін ще до початку Ігор у Сочі вирішив позбавитися від українського президента Віктора Януковича, оскільки вважав, що той руйнує економіку країни і не зможе забезпечити збереження Києва у сфері інтересів Кремля. Багато хто вважає, що російські агенти брали участь у протестах на Майдані в Києві — як на боці демонстрантів, так і серед бійців спецпідрозділу «Беркут», щоб провокувати насильство. Представники Росії ці теорії заперечують, нагадує видання.

У своїй редакційній статті Financial Times пише, що Європа опинилася на межі найнебезпечнішої кризи з часів холодної війни. Президент Путін фактично анексував Крим, і тепер США й інші західні країни мають запровадити санкції проти Росії.

БОЙКОТ САМІТУ «ВЕЛИКОЇ ВІСІМКИ» — НЕ ВТРАТА ДЛЯ ПУТІНА

Times, намагаючись зрозуміти дії Кремля, стверджує, що Путін сподівається, що Захід, який дуже швидко забув його вторгнення до Грузії 2008 року, так само швидко забуде і про Україну. Західні країни повинні продемонструвати, що цього разу все буде інакше. Однак вся гіркота правди полягає в тому, що Захід практично нічого не може зробити, якщо йдеться про озброєний конфлікті.

Бойкот саміту «Великої вісімки» в Сочі в червні не стане величезною втратою для Путіна. Можливо, більшого ефекту можна досягти, повністю виключивши Росію з організації.

Росія також може зіграти і свою карту — припинити постачання газу. Але це вже не так страшно. Якщо газ перекриють для України, то Захід зможе компенсувати ці втрати.

Зупинка постачань газу через Україну до Західної Європи теж не є такою ж загрозою, як раніше, і від цього кроку постраждає сам «Газпром», вважає Times.

Французьке видання Slate пише, що путінський імперіалістичний гамбіт в Криму цілком може стати його Ватерлоо. Поки Володимир Путін грає мускулатурою, влада в Києві може вирішити просто взяти себе в руки і трохи почекати. Якщо Януковичу вдалося знищити свою владу, він цілком здатний знищити і владу Путіна. Колишній президент України, чия жадібність зовсім не сприяла підвищенню рівня життя на півострові, там не особливо популярний, і будь-які спроби поставити його на чолі Криму — особливо якщо це призведе до серйозного погіршення якості життя місцевого населення — можуть спровокувати Майдан II, говориться в матеріалі.

За матеріалами Російської служби «Бі-Бі-Сі» та іnоСМИ.Ru

Газета: