Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Менеджери від економіки роблять ставку на Путіна

Росії необхідний сильний та дієздатний уряд, і президент цього досяг
16 березня, 2004 - 00:00

Політика Володимира Путіна сприяла тому, що Росія переживає найтриваліший з часу розпаду Радянського Союзу період економічного зростання. Президент мусить використати свій другий термін перебування у влади для подальшого зниження податків і зменшення ролі держави у сфері економіки, кажуть топ- менеджери, такі як Василь Сидоров, президент ВАТ «Мобільні телесистеми».

Схвальні відгуки також звучать з-за кордону, від лорда Брауна (Browne) з концерну ВР, Йорми Олліли (Jorma Ollila) з компанії «Nokia Oyj» та Стівена Ньюхауса (Stephan Newhouse) із компанії «Morgan Stanley».

НЕОБХІДНА РЕСТРУКТУРИЗАЦІЯ НЕЕФЕКТИВНОЇ ЧАСТИНИ ЕКОНОМІКИ

У перший період перебування Путіна у влади економіка виросла на третину після того, як за сім років до цього вона скоротилася наполовину. «Загальний настрій — на користь ринкових реформ і зростання економіки, — заявив Сидоров, голова найбільшої у Східній Європі компанії мобільного зв’язку. — Єдиний шлях для досягнення цього веде через реструктуризацію неефективної частини економіки, і це здебільшого залежить від держави».

У перший період свого перебування у влади Путін знизив податки і дозволив провести перші з часів революції 1917 року операції з купівлі-продажу землі. Не в останню чергу завдяки цьому економіка переживала всі останні п’ять років бум. Її зростання тільки 2003 року становило 7,3 відсотка. Обсяг іноземних інвестицій стрімко виріс минулого року до 29,7 мільярда доларів США (24,2 мільярда євро). Це становить понад половину всього обсягу іноземних інвестицій, зроблених з часів розпаду Радянського Союзу.

ВР ІНВЕСТУЄ НАЙБІЛЬШІ В ІСТОРІЇ РОСІЇ КОШТИ

Відтоді як 1999 року Борис Єльцин передав кермо влади в руки Путіна, довіра інвесторів до Росії значно зміцніла. Різниця у відсотках за кредитами між російськими й американськими державними позиками скоротилася з 2693 до 30 базисних пунктів. У грудні 1999 року вона досягала 260 пунктів. Індекс фондового ринку РТС за той самий період часу збільшився на 359 відсотків. Таким чином, індекс демонструє найкраще відсоткове зростання серед 59 індексів, які відстежує агентство «Bloomberg». ВР, найбільший нафтовий концерн Європи, прийняв минулого року рішення інвестувати в Росію 7,7 млрд. доларів США. Це найбільші в історії країни інвестиції. Під час прес-конференції в Москві голова компанії Nokia Олліла заявив, що в цьому десятиріччі він очікує економічного зростання в Росії та в Індії. Ньюхаус похвалив, сказавши, що досягнення Путіна «вражають».

ГРЕФ: ОБГОВОРЮЄТЬСЯ ПИТАННЯ ПРО ПОДАЛЬШЕ ЗНИЖЕННЯ ПОДАТКІВ

«Останні три-чотири роки легше вести відкритий та прозорий бізнес, — висловився Джон Беррі (John Barry), керівник російського відділу компанії «Royal Dutch/Shell Group». — Це справа росіян — обирати свого президента. Але тенденція, поза сумнівами, позитивна й економічна основа солідна».

У період свого першого президентського терміну Путін знизив податок на доходи, що сягав 30 відсотків, до єдиної ставки на рівні 13 відсотків. Було знижено податок на прибуток, податок на додану вартість. Нині обговорюється питання про подальше зниження податку на додану вартість, соціальних відрахувань за працівників у той час, як нафтові й газові концерни будуть змушені платити майже на 3 мільярди доларів США більше, сказав міністр економіки Герман Греф.

КРИТИКА РЕГЕНТСТВА Й ВИБОРІВ

«Росії необхідний сильний та дієздатний уряд, і Путін цього досяг, — констатував президент компанії «Morgan Stanley» Стівен Ньюхаус на одному з прийомів у Москві, що відбувся минулого місяця. — Я очікую, що стану свідком чергових чудових речей, які мали місце і в перший президентський термін, також і в майбутньому. Тобто свідком зниження податків, реформування банківської системи, фінансового ринку та пенсійної системи».

Однак регентством Путіна задоволені не всі. Свою кандидатуру на виборах президента зняв Іван Рибкін, один із шести кандидатів на цей пост. Він назвав їх «фарсом». Державний секретар США Колін Пауелл (Colin Powell) у статті, опублікованій у російській газеті «Известия», піддав критиці те, що Путін не терпить політичної опозиції та відмовляє у свободі пресі.

«Frankfurter Allgemeine Zeitung», 11 березня 2004, http://inosmi.ru (друкується зі скороченнями)
Газета: