Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Нищівна поразка Путіна в Україні

Президентські вибори, що відбулися в неділю в Україні, стали однією з основних тем світової преси
27 травня, 2014 - 12:15
Нищівна поразка Путіна в Україні
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

ВИБОРИ БЕЗ ЕЙФОРІЇ

У момент виходу друком було відомо, що, за даними екзит-полів, перемогу в першому турі здобув Петро Порошенко. Проте, на думку Річарда Мартіна-Хемфілла з Daily Telegraph, не всі українці відчувають ейфорію. Попри успіх протестного руху, завдяки якому було усунуто з посади президента Віктора Януковича, з лав демонстрантів Майдану не з’явилося жодного харизматичного, популярного, демократичного лідера, який зміг би згуртувати і пробудити Україну у момент сильної кризи, пише він.

Багато хто голосував за Порошенка з відчуття приреченості чи задля того, щоб нарешті було обрано лідера, спроможного протистояти Росії. Порошенка вважають прагматиком, який, можливо, зможе знайти компроміс із Володимиром Путіним. Окрім того, він зміг уникнути лайливих слів, якими нагородили політиків, що отримали місця в тимчасовому уряді після перемоги революції Євромайдану, багато хто з яких не міг похвалитися бездоганною репутацією, пише Мартін-Хемфілл.

Проблема полягає в тому, що українські виборці опинилися в складній ситуації. Їхні нинішні лідери не лише не надихають, а й за останні місяці неодноразово показували свої слабкі сторони. Тимошенко, що вийшла на волю після скинення Януковича, спробувала відновити свій образ борця за свободу. Але її роботу прем’єр-міністром складно назвати успішною. Так, одним з головних результатів її діяльності можна назвати газовий контракт з Росією, через який Україна стала ще залежнішою від свого сусіда.

«Легітимність київського уряду постійно ставиться під питання на Сході країни. Але не можна сказати, що їй ніщо не загрожує і в інших місцях. Дивно було бачити вчора, що здебільшого голосувати приходили люди зрілого віку. Молодь не брала участі не тому, що вона не хоче бути частиною України, а тому, що вона не хоче показувати свою довіру політичній системі, яка продукує правителів, чиї прозахідні і проросійські погляди є лише прикриттям, за яким ховається анітрохи не менший, ніж раніше, рівень корупції», — міркує Мартін-Хемфілл.

НА ВИБОРАХ ПРЕЗИДЕНТА ПЕРЕМІГ УКРАЇНСЬКИЙ НАРОД

Перемога «шоколадного короля» Петра Порошенка на президентських виборах на Україні була цілком передбачуваною. Він лідирував за результатами всіх соцопитувань, проведених за останні кілька тижнів. Однак те, що, за даними ексит-полів, абсолютну більшість голосів бізнесмен здобув вже у першому турі виборів, — стало справжнім сюрпризом.

У поєднанні з високою явкою вибір, зроблений громадянами України на користь заможного бізнесмена і досвідченого політика Порошенка, став чітким сигналом. Після довгих місяців політичної кризи, анексії Криму Росією і загроз, що походили від проросійських сепаратистів у Донецькій і Луганській областях, українці проявили себе як єдина нація, що обрала своїм новим легітимним лідером представника політичного центру, який дотримується проєвропейських поглядів.

ЛЕГІТИМНІСТЬ УКРАЇНИ БЕЗ ЯНУКОВИЧА

Однозначне рішення українців на користь Порошенка в першому турі президентських виборів прояснює ситуацію в Україні, що склалася після усунення президента Януковича, як із правового, так і з політичного погляду. Вибори відбулися попри те, що багато мешканців Донецької і Луганської областей не змогли взяти в них участі через агресивні дії проросійських сепаратистів, спрямовані на зрив голосування, і попри те, що мешканці Криму не проголосували на виборах, оскільки півострів перебуває під контролем Росії. Проте в інших регіонах країни на виборчих дільницях все пройшло спокійно і організовано. Чіткі підсумки вільного й демократичного голосування стали на заваді у проросійських сепаратистів і Кремля, що намагаються дестабілізувати політичну ситуацію в Україні і перешкодити проведенню президентських виборів.

Ба більше, той факт, що більшість українців віддали свої голоси за Порошенка, остаточно спростовує твердження тих, хто, сидячи в Росії, та й у Європі, міркує про «прихід до влади фашистів» на Україні. Петро Порошенко — зовсім не радикал, і Москві буде не так вже й легко демонізувати його в образі «антиросійського фашиста». Тим паче, що цукерки торговельної марки «Рошен» знайомі мало не кожному росіянинові, а значну частку товарообігу компанії Порошенка упродовж багатьох років забезпечував російський ринок.

РОСІЯ — КЛЮЧ ДО МИРУ В УКРАЇНІ

Відновлення діалогу з Росією стане найважливішим завданням Порошенка. І йдеться не лише про те, щоб домогтися від Москви припинення підтримки проросійських сепаратистів у Донецьку і Луганську. Найсуттєвішим сьогодні є пошук компромісу з Росією з питання газових постачань. Адже про перші кроки на шляху до подолання економічної і соціальної кризи в Україні можна говорити лише в тому разі, якщо це центральне питання буде вирішено протягом найближчих тижнів.

Отже, багато що залежатиме від реакції Москви. Президентові РФ Володимиру Путіну слід не лише з повагою поставити до вибору українських громадян, як він заявив раніше, а й визнати перемогу Порошенка, а також розпочати з ним офіційні перемовини. Проголосувавши за Порошенка, мешканці України чітко продемонстрували, що потрясіння минулих тижнів згуртували їх як націю, проте не викликали прагнення до радикальних рішень.

ПЕРЕМОГА ЗАХІДНОГО ВАРІАНТУ РОЗВИТКУ ЄДИНОЇ УКРАЇНИ

Найголовніший результат українських президентських виборів — це не те, що президентом обрано П.Порошенка, написав на своїй сторіночці livejournal.com колишній радник російського президента Андрій Ілларіонов.

«І не те, що вперше українського президента обрано в першому турі.

И навіть не те, що Ю.Тимошенко зазнала серйозної поразки, що ставить під сумнів її шанси на подальшу участь у політичному житті України на перших ролях.

Найголовніший результат учорашніх президентських виборів — це формально-юридична смерть путінського міфу про так званий розкол України на західно-центральну і південно-східну частини, на «западенців» і російськомовних, на «Бандерівщину» і «Новоросію».

Це поховання путінського плану щодо поділу України.

Це остаточне завершення 20-річного періоду «українізації», важливого етапу на шляху вестернізації і європеїзації України. Уперше за два десятиліття виборів в незалежній Україні главу держави обрано не голосами мешканців Сходу України супроти голосів мешканців її Заходу і не голосами мешканців Заходу супроти голосів мешканців її Сходу.

Уперше президента України обрано голосами всієї України, голосами мешканців усіх великих українських макрорегіонів.

Ба більше, перші чотири кандидати в президенти України за кількістю отриманих ними голосів на нинішніх виборах (П.Порошенко, Ю.Тимошенко, О.Ляшко, А.Гриценко, незалежно від деталей їхніх програм і персональних особливостей) політично є Заходом і Центром України, не її Сходом і Півднем. За сумарною кількістю отриманих ними голосів (приблизно 83% — за даними екзит-полів) це означає абсолютну перемогу національного вибору українськими громадянами західного варіанту розвитку єдиної України. Кількість голосів, здобутих найпопулярнішим кандидатом, якого можна розглядати як кандидата «Сходу», С.Тігіпка (4,8%), а також найпопулярнішим путінським кандидатом М.Добкіним (2,1%), означає, що проекти В.Путіна із захоплення України, із встановлення контролю над Україною, з поділу України зазнали нищівної поразки.

Іншими словами, проміжним підсумком десятимісячної путінської війни проти України — незважаючи на неодноразові заяви путінських пропагандистів про нібито його неймовірні «успіхи і перемоги» — виявився тотальний крах планів Путіна в Україні.

Україна не стала бандерівською. Чи антиросійською.

Україна, практично вся Україна, стала антипутінською.

І орієнтованою на інтеграцію в західний, тобто в сучасний, світ.

Наші вітання братньому народові!» — зазначає Ілларіонов (aillarionov.livejournal.com)

Підготовлено за матеріалам Бі-Бі-Сі, «Дойче Велле», livejournal.com

Газета: