Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Нові ініціативи Саркозі

Французький президент збирається запропонувати Москві нову угоду
5 жовтня, 2010 - 00:00
ЯКЩО ДЛЯ САРКОЗІ РОСІЯ ЗАРАЗ — ПАРТНЕР ЗАХОДУ, А НЕ ЗАГРОЗА ЙОМУ... ТО, ЩО ТОДІ ДЛЯ НЬОГО ОЗНАЧАЄ НЕ ВИКОНАННЯ МОСКВОЮ ПЛАНУ САРКОЗІ-МЕДВЕДЄВА? / ФОТО РЕЙТЕР

Французький президент Ніколя Саркозі планує запропонувати нову схему співробітництва у сфері економіки та безпеки між Європою та Росією під час запланованої на цей місяць зустрічі в Довілі з російським президентом Дмитром Медведєвим і німецьким канцлером Ангелою Меркель, повідомив у п’ятницю високопоставлений французький чиновник.

Йдеться про створення єдиної зони співробітництва у сфері економіки та безпеки, що дозволить зблизити Росію та Європу незалежно від Організації Північноатлантичного договору. Разом із тим у листопаді має відбутися важливий саміт НАТО, на якому повинна бути прийнята його нова стратегічна доктрина, і американським офіційним особам не подобається ідея проведення на цьому тлі переговорів Франції та Німеччини з Росією про проблеми безпеки без участі Сполучених Штатів.

«Мені цікаво, з яких пір питання європейської безпеки стали чимось, що не повинне хвилювати Америку і вирішуватиметься між Європою та Росією? — запитує високопоставлений американський дипломат, який погодився розмовляти на умовах анонімності. — Після того як ми 70 років перебували в самому центрі європейської безпеки, дивно чути, що вона не має більше нас хвилювати».

Проте значення НАТО, що насилу зберігає єдність, ведучи боротьбу з Талібаном в Афганістані, як і раніше, залишається під питанням, а Росію багато хто сприймає як природну частину Європи і важливого, хоча й непростого, союзника щодо таких проблем, як Іран або глобальний тероризм.

У листопаді до Франції перейде головування у «Групі двадцяти», що також обговорюватиметься 18 — 19 жовтня в Довілі. Пан Саркозі планує ряд ініціатив, що дозволяють перенаправити організацію з боротьби з кризою на довготривале співробітництво між провідними економіками.

Для цього він понад рік проводив консультації з представниками Китаю щодо таких болісних питань, як курси обміну. Він також обговорював із ними свою амбітну ідею створення нової світової фінансової системи, що повинна включати структуру, яка координує коливання курсів основних валют.

Ідея нової «архітектури безпеки» для Європи була висунута паном Медведєвим. Він вважає, що вона більше відповідає світу після холодної війни, ніж Атлантичний альянс та Організація з безпеки та співробітництва в Європі.

Представники Америки скептично поставилися до цієї ідеї, заявивши, що вони не погодяться на заходи, які ослаблять Альянс або Організацію. Натомість вони розраховують залучити Росію в тісніше співробітництво з НАТО.

Проте пан Саркозі в минулому вже заявляв, що Росія зараз — партнер Заходу, а не загроза йому, і що з нею потрібно поводитися відповідно. На цій підставі він виступив за продаж Росії здатних нести танки і вертольоти французьких кораблів класу «Містраль», попри побоювання Грузії та країн Балтії стосовно того, що Росія може за допомогою цих кораблів розширити свою зону впливу.

«Містралі» — лише частина французької кампанії з наведення мостів із Росією, направленої на розширення ділових зв’язків із багатим нафтою та газом східним сусідом.

Зараз дві країни спільно запустили програму «Рік Франція — Росія» — гігантську кампанію зі взаємної реклами, що передбачає 400 культурних заходів і безліч політичних візитів на високому рівні.

Пан Саркозі відомий своєю звичкою висувати масштабні ідеї, що далеко не завжди приносять плоди. Останньою такою його ініціативою був Середземноморський союз — проект співпраці для країн Середземноморського басейну.

У власній країні він зараз стикається з серйозними політичними проблемами. У нього низькі рейтинги, з його ім’ям пов’язана низка скандалів, а його намір підвищити мінімальний вік виходу на пенсію викликав ряд протестів. Він розраховує, що головування у «Групі двадцяти», а також перехідне до нього в січні головування у «Групі восьми» поліпшать його міжнародні позиції та укріплять його репутацію серед французів як світового лідера напередодні майбутніх виборів президента 2012 року.

Як голова «Групи двадцяти», пан Саркозі планує просити глав окремих країн провести ряд робочих семінарів щодо ключових питань, які мають завершитися самітом наприкінці річного терміну його головування. Зокрема, заплановані до обговорення питання про стабілізацію курсів обміну та сировинних цін.

Семінари повинні проходити у кількох країнах. Пан Саркозі неодноразово зазначав про необхідність нового Бреттон-Вуду — конференції 1944 року, що створила систему фіксованих валютних курсів.

Зараз, утім, він зазначає не про фіксовані курси, а про координацію та про більше залучення Китаю в міжнародну систему для того, аби Пекін узяв на себе відповідальність, підхожу його нинішньому становищу.

Стівен ЕРЛАНГЕР, Катрін БЕННХОЛЬД. The New York Times, США, 4 листопада 2010, переклад ІНОСМІ.ru
Газета: