Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Перезавантаження» скасовується?

Росія демонстративно ветує резолюцію по Сирії. Де Україна?
7 лютого, 2012 - 00:00
ЛІВІЙСЬКІ ТА СИРІЙСЬКІ ДЕМОНСТРАНТИ СПАЛЮЮТЬ ПРАПОРИ КИТАЮ ТА РОСІЇ РАЗОМ ІЗ ЗОБРАЖЕННЯМ ПРЕЗИДЕНТА СИРІЇ БАШАРА АЛЬ-АСАДА ТА ВОЛОДИМИРА ПУТІНА / ФОТО РЕЙТЕР

Західні країни невдоволені тим, що Москва і Пекін ветували резолюцію щодо Сирії в Раді Безпеки ООН. «Росія та Китай паралізували Раду Безпеки ООН, наклавши вето, — сказав міністр закордонних справ Франції Ален Жюппе, — тоді як 13 із 15 (а нас у Раді Безпеки 15) були готові підтримати проект резолюції щодо Сирії. Таким чином, на Раду Безпеки лягла пляма моральної відповідальності». Така ухвала стала другою за останні чотири місяці. Амбасадор США в ООН — Сюзан Райс — після голосування заявила: «Викликає відразу те, що два члени Ради Безпеки продовжують заважати нам... врегулювати кризу, яка все поглиблюється, в Сирії». Держсекретар США Гілларі Клінтон назвала голосування в Раді Безпеки ООН «пародією» і заявила, що Вашингтон посилить санкції проти Дамаска. За словами амбасадора Росії при ООН Віталія Чуркіна, «винесений на голосування проект резолюції неадекватно відображав реалії, які склалися в Сирії, й посилав незбалансовані сигнали сирійським сторонам». Тим часом російський МЗС заявив, що Росія має намір домагатися стабілізації обстановки в Сирії через демократичні перетворення. Вину за зрив резолюції ООН по Сирії російські дипломати при цьому покладають на партнерів по Раді Безпеки ООН через відсутність у них «політичної волі». Слід відзначити, що на Мюнхенській конференції 4 лютого глава російського зовнішньополітичного відомства Сергій Лавров обіцяв скандал у Раді Безпеки. Можливо, саме тому російське телебачення у прямому ефірі демонструвало голосування в Раді Безпеки ООН. Це не що інше, як демонстрація захисту власних інтересів у Сирії, якій Росія поставляє озброєння, й робила це навіть у розпал антиурядових протестів у цій країні.

Подвійне вето направлено на подальший пошук мирного вирішення сирійськї кризи, а також, щоб запобігти можливим надмірним і ризикованим заходам, йдеться в коментарі Сіньхуа.

Як повідомляє арабська преса, сьогодні в Сирії чекають візиту міністра закордонних справ Сергія Лаврова і голови Служби зовнішньої розвідки Росії Михайла Фрадкова. На думку деяких коментаторів, це є свідченням того, що Росія може надіслати своїх військових експертів до Сирії, які володіють інструментом боротьби з цими «бандформуваннями» тощо. Аналітики звертають увагу на те, що Росія може збільшити свою військову присутність у Сирії. У арабських ЗМІ навіть наголошують на тому, що до Сирії будуть присутні російські військові експерти і фахівці у великій кількості. Принаймні існує велика ймовірність цього, вважають аналітики.

Тим часом у Сирії тривають убивства. У Хомсі в суботу поховали загиблих у результаті п’ятничного масованого артобстрілу, відповідальність за який ніхто на себе не взяв. За останніми даними, число жертв становило понад 230 осіб. У жалобній процесії, яка переросла на антиурядову маніфестацію, взяли участь тисячі осіб.

Учора дезертири, які відмовилися служити в регулярних військах і приєдналися до повстанців, оголосили про створення власної армії, яка звільнить Сирію від президента Башара Асада. Кількома годинами раніше стало відомо, що минулої ночі в боях за місто Хомс загинули десятки учасників опору, знищених артилерійським вогнем і бомбовими ударами з повітря.

Як реагують в Україні на останні події довкола Сирії, й чи не занадто пасивною є політика нашої країни в цьому регіоні та чи не випадає вона зі світового контексту? «День» звернувся з цими питаннями до спеціального представника України з питань Близького Сходу та Африки Євгена МИКИТЕНКА:

— По-перше, ми не втручаємося у внутрішні справи Сирії. По-друге, ми проти зовнішнього втручання у справи Сирії. По-третє, ми все-таки закликаємо сирійську владу приступити до цих реформ, давно очікуваних і давно обіцяних, а також почати діалог з опозицією.

Ми вітаємо зусилля Ліги арабських держав, які поки що не приносять бажаного результату. І останнє. Ми маємо на увазі те, що в Сирії проживає й працює близько двох тисяч наших громадян. Більшість із них — це жінки, які вийшли заміж за сирійців і мають спільних дітей. Це ми завжди тримаємо на контролі.

Що стосується офіційної реакції Києва на події в Сирії, то на сайті МЗС там за останні півтора місяця було опубліковано чотири заяви і коментарі по Сирії.

Відносно останнього голосування в ООН по Сирії ми заяви окремої робити не будемо. Зараз всі забувають або не все договорюють про справжні результати голосування по останній резолюції, запропонованій США. Міністр закордонних справ Франції Ален Жюппе каже, що двоє проголосували проти, а 13 було «за». Але з 13 країн чотири утримались при голосуванні. Тобто в Раді Безпеки єдності немає.

Якщо говорити про наші відносини з Сирією, то передусім слід звернути увагу на те, що для нас це економічні інтереси. Тому що Сирія — наш хороший торговельний партнер. За минулий рік наш товарообіг з цією країною перевищив 1 млрд доларів.

На Близькому Сходу ми — не перші гравці, в нас середня вага. Ми присутні там скрізь, і нам вистачає тих питань, над якими ми працюємо. Наприклад, у Лівії ми працюємо над тим, щоб звільнити затриманих у цій країні українців. Я мушу сказати, що минулий рік був дуже вдалий для України стосовно економічного співробітництва з країнами Близького Сходу. Тому що скрізь відбувалося зростання нашого експорту. Це головне, а не політика. Як бачите, та ж Росія і Китай гублять потрішки позиції там, на Близькому Сході. Але наші економічні інтереси — це найголовніше. Наш товарообіг з арабськими країнами зростає.

Микола СІРУК, «День»
Газета: