Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Північна Корея робить історію

24 жовтня, 2006 - 00:00
ФОТО РЕЙТЕР

Iсторичні поворотні моменти зазвичай легше побачити в ретроспективі. Але для того, щоб визначити, чи є випробування ядерного вибуху Північної Кореї таким моментом, непотрібні роки. Є. Питання полягає в тому, є він поворотом до кращого чи гіршого.

Дехто стверджує, що небагато змінилося в результаті випробування. Протягом багатьох років світ припускав, що Північна Корея володіє достатньою кількістю ядерного матеріалу, щоб виготовити півдюжини або більше простих ядерних бомб. Випробування зробило явним те, що було прихованим.

Але те, що припускалося, тепер відомо. Ось що змінилося. Північна Корея кинула світові виклик; питання полягає в тому, як відреагує світ.

Ставки навряд чи могли бути вищими. Керівники Північної Кореї відзначаються історією агресивності, демонстративним презирством до свого народу та репутацією, що вони продають практично все (від наркотиків та фальшивих доларів до деталей ракет), щоб заробити тверду валюту. Небезпека полягає в тому, що вони можуть поступитися спокусі використати ядерну зброю, діяти безвідповідально, вважаючи, що така зброя захищає їх, або продати його терористам.

Друга небезпека стосується регіональних наслідків випробування Північної Кореї. Північно-Cхідна Азія — динамічна арена, дім багатьох світових держав, включаючи Китай, Росію, Японію, дві Кореї і, в багатьох відносинах, Сполучені Штати. Цей динамізм може призвести до нестабільності внаслідок численних джерел недовіри та відсутності сильних регіональних установ, щоб допомогти утихомирити суперництво.

Існують також глобальні наслідки. Північна Корея нині є дев’ятою державою з ядерною зброєю, приєднавшись до п’яти постійних членів Ради Безпеки ООН, Ізраїлю, Індії та Пакистану. Небезпека може полягати в тому, що ми швидко наближаємося до останньої краплі. Те, як відреагує світ на Північну Корею, напевно, вплине на розрахунки інших потенційних ядерних держав, у тому числі Іран. Підтримувати мир у світі, в якому в буквальному значенні дюжина пальців знаходиться на спускових механізмах ядерних ракет, буде набагато важче — а наслідки невдачі будуть набагато більш руйнівними.

Перша реакція на ядерне випробування Північної Кореї була однорідно критичною, досягши вищої точки (на даний момент) в Резолюції 1718 Ради Безпеки ООН, яка засуджує випробування, вимагає, щоб Північна Корея відновила повну співпрацю з Міжнародним агентством з атомної енергетики і вводить низку військових, політичних та економічних санкцій.

Проте керівники Північної Кореї явно тримають парі, що їм може зійти з рук те, що вони зробили, і що світ звикне до їхньої програми ядерної зброї, як відбулося з Ізраїлем, Індією та Пакистаном.

Можливо, вони праві. І Південна Корея, і Китай неохоче підтримують жорсткі санкції. «Політика cонячного cвітла» Південної Кореї краще за все розуміється як «беззастережна участь». Не дивно, що цей підхід «пряника без батога» не зміг вплинути на поведінку Північної Кореї.

Китай, зі свого боку, ясно дав зрозуміти, що він не має наміру дивитися за вантажем, що виїжджає з Північної Кореї і в’їжджає до неї через їхній спільний довгий кордон, щоб гарантувати, що вони не містять пунктів, заборонених Резолюцією 1718р. Тоді як Китай виступає проти гонки ядерного озброєння Північної Кореї, він ще більше протистоїть політиці, яка загрожує стабільності Півночі і веде до масових перетинів біженцями кордону до Китаю або до об’єднаної Кореї зі столицею в Сеулі.

Таким чином, проблема полягає в тому, щоб знайти відповідь, яка отримає широку міжнародну підтримку і вплине на поведінку та потенціал Північної Кореї. Одна альтернатива полягає в «превентивному» військовому ударі. Проблема в тому, що це майже напевно викличе масивну, дорогу війну і немає гарантії, що це знищить весь прихований потенціал Північної Кореї. Крім того, і Китай, і Південна Корея виступають рішуче проти такого сценарію, тоді як Сполучені Штати знаходяться в невдалому становищі для того, щоб здійснити його, враховуючи їхнє скрутне становище в Іраку.

Друга альтернатива — жити з ядерною Північною Кореєю. Небезпека полягає не в тому, що Північна Корея скористається ядерною зброєю (хоч і могла б), а в тому, що вона може її продати. Попередження президента Буша про те, що «передача ядерної зброї або матеріалу Північною Кореєю державам або недержавним об’єктам представлятиме смертельну загрозу Сполученим Штатам, і ми вважатимемо Північну Корею повністю відповідальною за наслідки таких дій», призначається для того, щоб запобігти такому результату. Проблема, звичайно, полягає в тому, що заборона іноді закінчується невдачею.

Третя альтернатива — дипломатія. Північну Корею переконуватимуть відмовитися від своєї ядерної зброї і вмістити свій ядерний матеріал під міжнародні заходи безпеки в обмін на формальні гарантії безпеки, енергетичні ресурси та низку політичних та економічних привілеїв. Необхідно відновити такі зусилля якнайшвидше; США повинні погодитися на двосторонні, а також на шестисторонні переговори з Північчю, можливо, в обмін на мораторій на проведення ядерних випробувань.

Знадобиться суміш цих трьох варіантів — загроза військової сили, реальність економічних санкцій та відновлення дипломатії — щоб вирішити проблему Північної Кореї. Це буде нелегко, але воно того варте, тому що альтернатива — відчайдушна, ворожа, озброєна ядерною зброєю та ізольована Північна Корея — повинна стривожити кожного.

Річард Н. ХААСС — президент Ради міжнародних відносин і автор книги «Можливість: настав час Америки змінити курс історії».

Річард Н. ХААСС. Проект Синдикат для «Дня»
Газета: