Відтоді як Польща одержала незалежність на початку 90-х рр. XX ст., тільки одна держава погрожує нам, що націлить свої ракети на нашу територію. Ця держава — Росія. Вона це робить завжди, коли ми хочемо істотно поліпшити наші оборонні можливості», — стверджують фахівці з міжнародних відносин.
Різкі реакції росіян на плани з розміщення протиракетного щита на території Польщі й Чехії — це ще одне підтвердження того, що політика Москви за останні 500 років не зазнала серйозних змін. Незалежно від того, хто є її архітектором — Іоанн III Грозний, Йосип Сталін або Володимир Путін — вона характеризується послідовним імперіалізмом.
Не потрібні особливі знання в галузі методів знищення балістичних ракет, щоб знати, що щит не становить для Росії ніякої реальної загрози. Він може зупинити лише декілька ракет противника, а не сотні або тисячі, які має в своєму розпорядженні Росія. Реальне обмеження ударної сили ядерних військ російської армії було б можливе у разі втілення іншої ідеї — програми зоряних воєн. Однак це передбачає перенесення протиракетних систем у космос, і таку програму можна буде здійснити тільки в майбутньому. Участь Польщі в її реалізації — це, скоріше, тема для авторів науково-фантастичних оповідань, а не для політиків і військових стратегів.
ПЕРЕШКОДА ДЛЯ ІМПЕРІЇ
Тоді чому Москва погрожує Варшаві? Тому що протиракетний щит підвищує безпеку Польщі у разі можливої загрози з боку Росії. На нашій території будуть дислокуватися збройні сили США. Присутність американських баз дає Польщі ліпші гарантії, ніж формальна допомога на основі 5 статті угоди Північноатлантичного альянсу. Треба підкреслити, що не йдеться про абстрактні загрози загального характеру, які прискіпливо аналізують противники щита.
Чому підвищення безпеки Польщі суперечить інтересам Москви? Країни нашого цивілізаційного кола керуються принципом, що їх елементарний інтерес — це забезпечення стабільності (а отже, також безпека) в сусідніх державах. Хазяї Кремля не визнають цього принципу, тому що вони продовжують вважати країни Центральної Європи зоною свого впливу. Вони не можуть змиритися з поразкою в холодній війні, якої зазнали в кінці 80-х — на початку 90-х рр. XX в. Простіше кажучи, Польща є істотною перешкодою для реалізації політики Путіна, направленої на реанімацію імперії.
КАЗКИ ДЛЯ ЗАХІДНИХ ЕЛІТ
Основним інструментом російського імперіалізму, крім армії, є дезинформація. Коли держава, нещастя якої полягає лише в тому, що вона опинилася в потенційній сфері впливу Росії, намагається без конфронтації забезпечити свою безпеку, Москва негайно здіймає галас. Росія — найагресивніша держава у всесвітній історії за останні 500 років (якщо мірою агресії вважати розмір територій, захоплених унаслідок військових дій) — послідовно виставляє себе в ролі жертви, яка з надзвичайною покірливістю терпить своїх войовничих сусідів.
Цим казкам вірить значна частина західних еліт. Багато які інтелектуали Заходу до сьогодні переконані, що саме поляки винні в позбавленні Польщі її державності в 1795— 1918 рр., у різанині у варшавському районі Прага та в злочині, скоєному в Катині. Росіяни добре знають, що роблять, коли пропагують таку, а не іншу, версію історії. Адже вони усвідомлюють, що саме поляки можуть провести демонтаж ідеології російського колоніалізму, вказуючи на те, що Кремль — майстер дезинформації — приховує імперіалістичну експансію, звинувачуючи жертву в агресії.
Маріуш МУШИНСЬКИЙ — професор юридичного факультету в Університеті імені кардинала Стефана Вишинського. Радник МЗС. Кшиштоф РАК — філософ, експерт у галузі міжнародних відносин.