...значення подій у Києві, на Майдані, полягає не тільки в уроці, який з них можуть отримати російські опозиціонери. Це не просто приклад того, що демократична революція може відбутися в Україні, яка в культурному відношенні близька до Росії.
Тут мова йде не тільки про поширення ідей і настроїв. Справжні системні зміни в Україні будуть мати цілком практичні наслідки для її північного сусіда.
Вони завдадуть серйозного — а можливо навіть смертельного, — удару по корумпованій політичній та економічній моделі, яку Путін створив у Росії і спробував експортувати в інші колишні радянські республіки.
У 2012 році в довідковому документі, який Джеймс Грін підготував для Chatham House, він написав, що ключовою складовою путінської моделі є корумповані бізнес-схеми, що дозволяють «захопити» еліту і зробити її слухняною — як у Росії, так і в інших частинах колишнього Радянського Союзу.
«Путін використовував пряник корупції в поєднанні батогом «компромату», щоб встановити політичні відносини «патрон-клієнт», — зазначив Грін.
«Розширивши межі цього підходу до корумпованих транснаціональних схем, які безперешкодно перекочували з Росії в усі куточки колишнього радянського простору — і почали просочуватися за його межі, — Путін зміг розширити межі свого впливу і сформувати природну «захоплену» клієнтуру з метою збереження загального євразійського ділового простору».
Оскільки темпи економічного зростання Росії сповільнюються і їй загрожує серйозна бюджетна криза, такі путінські проекти, як Євразійський союз, набувають надзвичайно великого значення для Кремля.
І, як нещодавно сказав професор Нью-Йоркського університету та експерт з політики Кремля Марк Галеотті, Україна є ключовим шматочком цього пазлу. «Україна відіграє важливу роль в не дуже прозорих сферах російської економіки», — стверджує Галеотті.
«Україна є першим пунктом попереднього відмивання брудних російських грошей. Ми довгий час спостерігали за тим, як порт в Одесі використовувався для проведення досить сумнівних оборудок із продажу зброї... Втрата всього цього торкнеться не тільки самого Кремль, але і прибутку великої кількості людей, до думки яких Кремль прислухається».
У своїй колонці в Financial Times зовнішньополітичний коментатор Гідеон Рахман зазначає, що «події в Україні являють собою надзвичайно серйозну загрозу особистим інтересам і ідеології президента Володимира Путіна і його оточення».
The Atlantic, 9 грудня 2013, переклад ИноСми.Ru
НЕВІДОМО, ЯК УКРАЇНА ЗМОЖЕ ВИЙТИ З ЦІЄЇ КРИЗИ
Британська Daily Telegraph пише, що, з точки зору опозиції, Україна знаходиться на межі між диктатурою і демократією. Газета цитує опозиціонера і боксера Віталія Кличка, який сказав людям, що зібралися на Майдані, що «диктатор сам не піде. Його потрібно змусити піти». Але, зазначає газета, уряд поки що ніяк не реагує на вимоги демонстрантів. Газета стверджує, що багато оглядачів побоюються, що опозиція, в яку входять як проєвропейські ліберали, так і вкрай праві націоналісти, потроху втрачає ініціативу.
Independent пише, що поки неясно, як Україна зможе вийти з цієї кризи, оскільки уряд робить вигляд, що не помічає протестного руху, а опозиція робить суперечливі заяви про те, що слід робити далі.
Колишній прем’єр Юлія Тимошенко у своєму листі до демонстрантів виступає проти будь-яких переговорів з урядом, якщо вона не погодиться на дострокові вибори. Ще один лідер опозиції Арсеній Яценюк каже, що переговори можливі в тому разі, якщо Президент Янукович відправить у відставку прем’єр-міністра Миколу Азарова.
Times зазначає, що, згідно з повідомленнями в німецькій пресі, канцлер Німеччини Ангела Меркель, а також більшість консервативних партій Європи, мають намір посилити свою підтримку Віталію Кличку, зокрема і шляхом спільних публічних виступів.