Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Путін хоче збільшити Росію

6 червня, 2006 - 00:00

Москва підтримує безлад і сепаратистські рухи у своїх сусідів — Грузії, Молдовi, Українi. Йдеться не лише про боротьбу за вплив у колишніх радянських республіках, але й про перегляд кордонів. Наприклад, Едуард Кокойті, президент самопроголошеної республіки Південна Осетія, яка формально є частиною Грузії, запевнив у середу, що його регіон де-факто залишається частиною Росії.

ПІВДЕННА ОСЕТІЯ В СУДІ

— Ми надамо російському конституційному судові документи, які доводять, що Південна Осетія стала частиною Російської Імперії і ніколи не виходила з неї. Немає жодного документа, що свідчить про те, що республіка перестала бути частиною Росії, — заявив Кокойті.

Сміливості йому надав секретар російського МЗС Михайло Каминін, який в опублікованій заяві написав, що Росія, хоча й поважає «основи територіальної цілісності», вважає, що Південна Осетія «має право на самовизначення». Каминін додав, що Тбілісі не контролює Південну Осетію.

Каминіна підтримав і його шеф, міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров, який також оголосив про те, що «Грузія неспроможна контролювати» цю республіку.

— Заяви, які ми чули з російського боку, ставлять під сумнів територіальну цілісність Грузії, — заявив грузинський міністр Георгій Хаїндрава, додавши, що висловлювання російських дипломатів — це «акт агресії». Окрім цього він обіцяв, що Тбілісі попрохає втрутитися в ситуацію міжнародну громадськість.

Москва ж відповіла, як і личить «енергетичній державі». Учора на половині території Грузії, яку забезпечують електроенергією росіяни, було відключено електрику.

КРИМ IЗ РОСІЄЮ

Неспокійно і в українському Криму. Вже декілька днів прихильники компартії та інших проросійських угруповань блокують порт у Феодосії. У порт під прапором НАТО прибув американський корабель Advantage з озброєнням для підрозділів, які повинні взяти участь у липневих маневрах НАТО на узбережжі Чорного моря.

До Феодосії стікаються групи демонстрантів із інших російськомовних регіонів України. Біля воріт порту скандують гасла: «НАТО — ворог!», «Геть зрадників!», «Наше майбутнє з Росією!». Керівник кримських комуністів Леонід Грач почав у Феодосії збір підписів під петицією про відставку Президента Віктора Ющенка і про об’єднання України, Білорусі та Росії.

І тут Росія піддала жару. Державна дума Росії заявила, що звернеться до уряду, щоб він зажадав повернення Криму на підставі підписаного 1774 року договору між Російською Імперією і Оттоманською Портою. І лише з’ясувавши, що вони посилаються на неіснуючий договір між неіснуючими державами, депутати відмовилися від своєї ініціативи.

У вівторок заступник голови Держдуми націоналіст Володимир Жириновський заявив в інтерв’ю українському телебаченню, що подасть до суду на Ющенка за «незаконне проголошення незалежності України». Ще він сказав, що скине президента Грузії, а його країну «розділить на шість незалежних республік».

ДОПОМОГА ДЛЯ ПРИДНІСТРОВ’Я І ДОРОГИЙ ГАЗ ДЛЯ БІЛОРУСІ

Варто також чекати на загострення ситуації навколо самопроголошеної Придністровської республіки, яку Молдова вважає своєю провінцією. Президент Придністров’я Ігор Смирнов оголосив, що до кінця вересня він проведе референдум з питання про незалежність.

Ще раніше радіо «Эхо Москви» розповіло про те, що Росія надасть Придністров’ю 215 млн. доларів на підтримку економіки. А російський міністр оборони Сергій Іванов заявив, що 1,8 тисячi російських солдатів, розміщених у цьому регіоні, не полишать республіку доти, доки в ній «не запанує мир».

Москва відповідно до прийнятих на себе зобов’язань повинна була вивести своїх солдатів із Придністров’я до кінця 2003 року.

Одночасно Москва намагається нав’язати Білорусі більш високі ціни на природний газ. Коментатори говорять, що Кремль оголосив своїм сусідам економічну війну з метою змусити керівництво погодитися на більш швидке створення Союзу Білорусі і Росії на умовах, продиктованих росіянами.

ХОЧА Б ТРИ МЕТРИ

На думку російських оглядачів Росія сьогодні розпалює вогнища напруження в колишніх радянських республіках, бо Володимир Путін 2008 року закінчує свій другий і останній термін президентства і він не хоче залишитися в народній пам’яті, як людина, при якій Москва втратила контроль над Грузією, Україною і Молдовою.

— Не йдеться про відокремлення Південної Осетії від Грузії, а про приєднання її до Росії. І річ не в сепаратизмі осетинів, а в російському імперіалізмі, — говорить Микола Руденський, оглядач Інтернет-газети Грани.ру.

А Сергій Бутман iз радіо «Эхо Москви» пояснює, що «Кремль зараз хотів би приєднати до Росії хоча б три квадратних метри будь-якої території». Щоправда, побоюється він, «ціна цих трьох метрів може виявитися дуже високою».

Бо підігрівання сепаратистських настроїв у сусідів може призвести до того, що росіяни: татари, якути чи буряти також згадають про своє право на самовизначення.

— Не треба забувати, що Росія — це федерація, крихкий скляний будинок. А той, хто живе в такому будинку, не повинен кидатися камінням, — резюмував Бутман.

Gazeta Wyborcza, Польща, 2 червня
Газета: