Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Путін і криза

Незалежна експертна доповідь
24 лютого, 2009 - 00:00
УЧАСНИКИ ПЕРШОЇ МАСОВОЇ АКЦІЇ ДЕМОКРАТИЧНОГО РУХУ «СОЛІДАРНІСТЬ» ВИМАГАЛИ ВІДСТАВКИ УРЯДУ ПУТІНА / ФОТО РЕЙТЕР

Борис Нємцов і Володимир Мілов випустили свою третю спільну доповідь — «Путін і криза». Це аналіз причин і особливостей нинішньої кризи в Росії. Автори доповіді стверджують, що всі заяви влади щодо кризи — брехня, а уряд Путіна неспроможний в ситуації, що складається, врятувати країну. Нижче наводимо виписки з доповіді, що опублікувала «Новая газета» 20 лютого 2009 р.

ВСТУП

Офіційна пропаганда стверджує, що криза — продукт, зроблений в США, і саме прорахунки економічної політики американської влади є причиною всіх наших російських негараздів. Дійсно, батьківщиною кризи є США, однак розвиток кризи в Росії має більш серйозний і болючий характер, ніж на Заході. Глибока девальвація рубля — більш ніж 50%, крах фондових індексів більш ніж на 75% (у США — 40%), дефіцит бюджету 20% в грудні 2008-го (такого не було навіть на момент розпаду СРСР), крах обсягів залізничних перевезень на початку 2009 р. — на 36%, спад виробництва більш ніж наполовину в металургійній промисловості, більш ніж мільйон нових безробітних, різке скорочення реальних зарплат, зростання рівня бідності й руйнування середнього класу.

РОЗВИТОК КРИЗИ В РОСІЇ

Найбільш болісно й важко, порівняно з іншими країнами, криза протікає в Росії. З’ясувалося, що добробут нашої країни в попередні роки будувався здебільшого на притоці дешевих грошей з-за кордону. Падіння цін на нафту й утеча інвесторів (рекордний відтік капіталу) призвели до колосального дефіциту грошей у російській економіці, що спричинило знецінення рубля, обвальне падіння промвиробництва, інвестицій, доходів населення.

Почнемо з девальвації рубля. За період з літа 2008 р. до початку лютого рубель обвалився на 50% — з 23,5 до 36 рублів. Причини падіння рубля добре відомі: Росія — нафтова країна, і національна валюта міцно прив’язана до ціни нафти. Чим дешевше нафта, тим дешевше рубель. При цьому сировинна залежність російської економіки за роки правління Путіна різко посилилася. Якщо 2000 р. частка нафтогазової сировини в російському експорті становила 30%, то 2007-го — 65%. Частка нафтогазових прибутків у бюджеті країни складала 2000 р. близько 25%, 2008-го — 50%.

Рубель виявився абсолютно незахищеним від падіння в умовах різкого зниження цін на сировину, а різні спроби його втримати стали дорогою авантюрою. Навіть нефахівцю зрозуміло, що при скороченні надходження валюти до країни, внаслідок краху цін на нафту, тверда валюта в дефіциті, а це означає, що за неї доводиться платити більше рублів.

Однак російська влада на чолі з Путіним вирішила будь-якою ціною втримати курс рубля. На ці цілі були витрачені астрономічні суми із золотовалютних резервів країни — більше ніж 0 млрд. І що ми отримали в результаті? Гроші викинуто, рубель падає, економіка йде під укіс. Хто відповість за нечувані збитки, яких завдали Путін і Ко Росії?

Курс долара на 5 лютого 2009 р. становив 36 рублів 31 копійку. Падіння рубля до долара, в порівнянні зі станом на 1 серпня 2008 р., становило 55%. Весь цей час найвищі посадовці країни нахабно брехали росіянам, що «девальвації не буде».

Крах рубля та банківська криза пов’язані не лише з падінням ціни на нафту. Протягом 2008 р. відтік капіталів з країни сягнув 0 млрд. Це майже вдвічі більше, ніж притік капіталу 2007 р.

ЯК ПУТІН ДОПОМАГАЄ ОЛІГАРХАМ

Найбільш сильно постраждали будівництво, металургія, машинобудування, торгівля. Тобто ті сфери, де без банківського кредитування неможливо робити бізнес. Більш ніж 5 трлн. рублів, виділені Путіним на підтримку економіки з початку кризи, здебільшого пішли на допомогу банкам. Реальному сектору, виробничим підприємствам ці гроші не дісталися — банки воліли притримувати їх або закуповувати на них валюту, замість того щоб видавати кредити підприємствам.

Оскільки кредитування закрито, зупиняються будівництва, встають домни, різко скорочуються залізничні перевезення, зупиняються підприємства. Спад промислового виробництва в грудні 2008-го становив 10,3%. Особливо драматичною є ситуація в металургії. Зупинено домни в Магнітогорську, Липецьку, Череповці, Нижньому Тагілі. Спад перевезень на залізничному транспорті становив 30% у грудні 2008 р. і 36% у січні 2009-го. У будівництві зростання обсягів робіт у грудні 2008 р. впало до нуля, темпи зростання введення в експлуатацію житла 2008 р. впали в 4,5 разу, порівняно з 2007-м.

Звісно, скорочення виробництва призводить до зростання безробіття. З моменту початку кризи в Росії втратили роботу більш ніж мільйон осіб. За оцінкою Євгена Гонтмахера, відомого російського фахівця з питань соціальної політики, до кінця 2009 р. у Росії буде 10 млн. безробітних (наразі 5,8 млн.).

Що пропонує Путін? Встановити допомогу безробітним у розмірі 4900 рублів. Справжнє знущання, яке не потребує коментарів. Та кому він серйозно допомагає — так це наближеним олігархам. Судіть самі: одне з перших рішень Путіна після кризи — різке зниження податків на нафтові компанії. Зниження податків на нафтовиків складе 2009 р. близько ,5 млрд. Одночасно Путін запропонував збільшити ЄСП з 26 до 34%. Це податок на зарплати росіян. Вони і так скорочуються, а уряд вирішив збільшити на них податок. Що це, як не дії, спрямовані проти більшості мешканців країни.

Тим часом, тихо й без пояснень, Путін виділяє лояльному олігарху Дерипасці ,5 млрд, для того щоб взяти під особистий контроль компанію «Норильский никель». Ні копійки з цих грошей до робітників «Норильського никеля» не дійшло.

Далі він виділяє своїм друзям з компанії «Роснефть» Сечіну й Богданчикову через держбанки фінансову допомогу в розмірі ,6 млрд, хоча «Роснефть» за підсумками року має прибуток млрд. Потім Путін допомагає своєму приятелю Роману Абрамовичу, виділяючи для підтримки його компанії «Евраз» суму ,8 млрд. На черзі видача допомоги другу національного лідера С. Чемезову («Ростехнологии»), він просив більш ніж млрд.

Загалом Путін через ВЕБ виділив 1,3 трлн рублів на погашення зовнішнього боргу корпорацій і банків у 2008—2009 рр. Ці нечувані гроші виділяються з Фонду національного добробуту. Нагадуємо, фонд створено не для підтримки олігархів-банкротів, а для виплати пенсій.

Одним із найскандальніших і найшкідливіших заходів, вжитих Путіним, було підвищення мита на іномарки й уведення заборонного мита на вживані машини. Ці заходи спрямовані на підтримку бізнесів друзів Путіна (Чемезова — «АвтоВАЗ» і Дерипаски — «ГАЗ»). І спрямовані проти переважної більшості громадян країни. По-перше, тому що це вже призвело до зростання цін на автомобілі; по-друге, якість російських машин ніколи не покращиться без конкуренції; по-третє, це втрата робочих місць на Далекому Сході (100—150 тисяч осіб утратять роботу); в-четвертих, це різке скорочення митних платежів. Кількість машин, що ввозяться через далекосхідну митницю, скоротилася лише в січні в 20 (!!!) разів, з 1000 до 50 штук на день. При цьому ВАТ «КамАЗ» оголосило про скорочення трьох тисяч робочих місць, 400 осіб скоротив «GM-АвтоВАЗ», а «Група ГАЗ» допустила технічний дефолт по облігаціях.

Втрати для федерального бюджету, згідно з розрахунками Владивостокської митниці, складуть до млрд, а прибутки від митних зборів 2009 р. скоротяться мінімум на 40%, при дефіцитному бюджеті.

Виразно видно стратегічну лінію влади — допомога наближеним олігархам за рахунок переважної більшості населення та підприємців. Результат — скорочення прибутків громадян і зростання кількості бідних і безробітних. Кількість безробітних збільшилася з 4,74 млн. осіб у вересні 2008 р. до 5,8 млн. у грудні 2008-го. Реальні прибутки громадян у грудні 2008 р. впали майже на 12%, реальна зарплата — майже на 5%. Прострочена заборгованість по зарплаті загалом по країні виросла з 1 серпня 2008 р. до 1 січня 2009 р. — на 80%.

Натомість олігархи-банкроти-друзі Путіна в шоколаді. Він за наші з вами гроші рятує їхні бізнеси. І в цьому справжній сенс антикризових дій уряду.

БЮДЖЕТ

Апофеозом некомпетентності уряду стало прийняття бюджету-2009. Бюджет було прийнято восени, коли криза вже вирувала, виходячи з абсолютно нереальних параметрів:

— інфляція 2009 р. — 8,5% (в 2008 р. вона становила 13,3%, на 2009-й прогнозується приблизно на такому ж самому рівні — 13%);

— курс рубля — 24,7 руб. за долар!

— зростання ВВП — 6% (вже зараз влада визнає, що 2009 р. буде падіння ВВП);

— ціна на нафту — за барель (!!!), профіцит бюджету — 3,7% ВВП (сьогодні йдеться про дефіцит бюджету як мінімум у 7—10% ВВП).

Слухняна Дума без особливих дискусій такий бюджет прийняла. Коли 12 листопада Рада Федерації схвалила бюджет, нафта коштувала /барель. Вже відразу стало очевидним, що бюджет наскрізь брехливий, його потрібно приймати наново: ухвалений Закон про бюджет виконувати ніхто не збирається, і Росія вперше з 1991 р. увійшла в новий 2009 рік без бюджету. Новий проект виходить з більш реалістичних цифр, однак хоч як би там було, 2009 р. очікується дефіцит бюджету в розмірі 2,5—3,5 трлн. рублів і дефіцит Пенсійного фонду в 500 млрд рублів. Таким чином, всі запаси (на початку лютого 2009 р. бюджетні резерви склали близько 0 млрд.), накопичені за останні роки від дорогої нафти, будуть витрачені вже 2009 р. Запас міцності режиму — один рік, і якщо криза триватиме довше, то фінансових ресурсів для виплат пенсій і зарплат Росія більше не має.

Газета: